Вінничани без гарячої води, бо урядовці не виконують свої обіцянки

Вінничани без гарячої води, бо урядовці не виконують свої обіцянки

14:48 21.05.2021

Не виконані урядові домовленості з 20 травня фактично залишили без газу всі теплогенеруючі підприємства України. Отже, на невизначений період без гарячої води залишились Київ, Харків, Запоріжжя, Львів, Черкаси, Луцьк, Вінниця...

Причина в ігноруванні урядом обіцянок відшкодувати підприємствам різницю в тарифах, яка виникла в опалювальний період.

"Вінницяміськтеплоенерго" не має можливості придбати газ на ринку через наявність боргів перед "Нафтогазом" та вимоги 100% передоплати за блакитне паливо в умовах переходу на вільний ринок газу. Про це йдеться у заяві компанії.

Там пояснили, що з 20 травня втрачає чинність постанова Кабінету Міністрів "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків (ПСО) на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу".

Тож тепер підприємства теплокомуненерго мають закуповувати природний газ для надання комунальних послуг на вільному ринку газу. Але щоб мати можливість обрати постачальника природного газу на вільному ринку – ТЕК мають повністю розрахуватися за спожитий природний газ перед НАК "Нафтогаз України.

Зважаючи на наявну заборгованість обирати постачальника ми не можемо. До нас звернулося ТОВ “Нафтогаз Трейдинг” (трейдер НАК “Нафтогаз України”) з пропозицією, навіть за умови наявного боргу, постачати нам природний газ. Однак на умовах 100% попередньої оплати. До прикладу – на 10 днів травня це становить майже 8 мільйонів гривень, на червень – уже майже 15 мільйонів. У підприємства, звичайно, відсутні на це кошти, - каже заступник генерального директора з економіки та збуту "Вінницяміськтеплоенерго" Сергій Корчака.

Щодо боргів, то наразі підприємство "Вінницяміськтеплоенерго" заборгувало "Нафтогазу" 289 мільйонів гривень, з яких 160 мільйонів – це борг споживачів перед теплопостачальною організацією. Водночас держава не відшкодувала підприємству "Вінницяміськтеплоенерго" витрати по різниці в тарифах на загальну суму близько 500 мільйонів гривень. Що зараз і призвело до припинення надання послуги населенню з гарячого водопостачання. Бо у підприємства банально немає обігових коштів на закупівлю газу передоплатою.

Експерти також вказують і на інші фактори, чому платити “Нафтогазу” наперед – це не прийнятна практика.

Адже населення сплачує за послуги теплопостачальникам 20 числа наступного місяця.
Гроші тепловики отримають, грубо кажучи, через півтора місяця. А “Нафтогаз” хоче їх отримати наперед - фактично за сорок днів до того, як мешканці їх сплатять, - каже заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук.

Згадаємо також січень 2021 року – в Україні газова криза і протести по всій країні. Щоб загасити “пожежу”, Уряд шукає варіанти виходу з кризи, в тому числі виходить на діалог з місцевим самоврядуванням щодо домовленостей не підіймати теплопостачальним підприємствам тарифи на послуги теплопостачання до кінця опалювального сезону.

У лютому 2021 року Меморандум про взаєморозуміння між Урядом та Асоціацією міст України був укладений. Згідно з ним, тарифи на тепло до закінчення опалювального періоду 2020/2021 років "заморожувались". Уряд також гарантував, що збитки комунальних підприємств будуть компенсовані до 1 жовтня 2021 року. Для цього будуть визначені фінансові джерела для цієї компенсації і розроблені відповідні законодавчі інструменти. Крім того, Кабінет Міністрів України визнав, що проблеми підприємств теплопостачання, які накопичувалися роками в результаті державного регулювання, потребують вирішення на центральному рівні тож фінансування компенсацій не перекладатимуть на органи місцевого самоврядування. 

Та обіцянки, так і залишились обіцянками. 

Це була чергова афера “Нафтогазу” та Уряду. Уряд підписав з мерами меморандум, але не збирається його виконувати, - впевнений прем'єр-міністр України (2016-2019 рр.) Володимир Гройсман.

Вже встиг закінчитись опалювальний сезон, сплив і визначений самим Кабміном термін, до якого всі проблеми теплогенеруючих компаній мали б врегулювати. Але з кожним днем борги ростуть, а проблеми не вирішується.

Влада Вінниці щорічно фінансово допомагає "Вінницяміськтеплоенерго". Зокрема, коштами на підготовку до наступного опалювального сезону. Але повної оплати газу для підприємства міський бюджет просто не витримає.

Мені сьогодні треба дістати з бюджету сорок мільйонів гривень. І це, щоб оплатити лише один місяць забезпечення гарячою водою місто Вінницю. В бюджеті цих грошей немає, - пояснює міський голова Сергій Моргунов.

Асоціація міст України та підприємства теплокомуненерго по всій державі все ще сподіваються, що Уряд зупинить спроби перекласти тягар непомірного фінансового навантаження на населення і виконає попередні домовленості. Адже якщо не буде прийнято жодних рішень, до осені ситуація стане ще гіршою - під загрозою початок опалювального сезону.

Нагадаємо, уряд залишив вінничан без гарячої води.

Embedded thumbnail for Вінничани без гарячої води, бо урядовці не виконують свої обіцянки

Читайте також

Де у Вінниці тимчасово не буде води та світла у четвер, 28 березня
Де у Вінниці тимчасово не буде води та світла у четвер, 28 березня
Детальніше
27 березня критична інфраструктура Вінниці працює безперебійно
27 березня критична інфраструктура Вінниці працює безперебійно
Детальніше
Підприємства критичної інфраструктури Вінниці працюють у звичному режимі
Підприємства критичної інфраструктури Вінниці працюють у звичному режимі
Детальніше
Деякі будинки на вул. Марії Литвиненко-Вольгемут у Вінниці залишаться без води
Деякі будинки на вул. Марії Литвиненко-Вольгемут у Вінниці залишаться без води
Детальніше
Де у Вінниці не буде води та світла в понеділок, 25 березня
Де у Вінниці не буде води та світла в понеділок, 25 березня
Детальніше
Яка ситуація з водо- та електропостачанням у Вінниці 22 березня
Яка ситуація з водо- та електропостачанням у Вінниці 22 березня
Детальніше