Зброя в обмін на корисні копалини: які умови висуває Трамп Україні і навіщо йому наші ресурси
Доступ до українських надр в обмін на допомогу. Президент США Дональд Трамп, як досвідчений бізнесмен, знайшов вигоду і під землею: тепер за подальшу військову підтримку України, хоче її рідкісноземельні природні ресурси.
Рідкісноземельні метали є незамінними у сучасному світі, адже використовуються у багатьох галузях: від виробництва електромобілів до військової техніки. Вони мають унікальні фізичні, хімічні та магнітні властивості. В Україні приблизно 5-10% світових запасів рідкісноземельних ресурсів.
Про коштовні, критично важливі метали згадував і Володимир Зеленський, коли восени презентував план Перемоги України. У його 4-му пункті пропонував стратегічним партнерам укласти угоду, щодо спільного захисту та використання природних надр.
За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до 15 трильйонів доларів. Близько 70% важливих українських мінеральних ресурсів розташовані у 3-х областях: Донецькій, Луганській та Дніпропетровській. Що ж до рідкісноземельних - вони зосереджені в межах Українського кристалічного щита.
Рідкісноземельні метали є незамінними у багатьох високотехнологічних галузях. Медицина, електроніка, зелена енергія, оптика та навіть космічна сфери не можуть знайти заміну деяким критично важливим матеріалам.
Зацікавленість США у видобутку рідкісноземельних ресурсів значною мірою пов'язана із Китаєм. За останні десятиліття він став лідером як видобутку, а це понад 60%, так і переробки цих металів - майже 90% переробних потужностей у Піднебесній.
За даними експертів, серед союзників США, Україна посідає 4-те місце у світі за покладами корисних копалин. Щодо рідкоземельних - ще треба проводити дорозвідку, щоб визначити де і яких коштовних металів зосереджено найбільше.
Нагадаємо, три тижні як у Сполучених Штатах новий Президент і вони виявились надто насиченими. В усіх стрічках новин, як світових, так і вітчизняних, рясніє прізвище "Трамп". Безліч заяв, рішень, планів, але найбільше на слуху так звана економічна війна.