Світ на межі нової економічної війни: як тарифна політика США змінює світову економіку та Україну
Три тижні як у Сполучених Штатах новий Президент і вони виявились надто насиченими. В усіх стрічках новин, як світових, так і вітчизняних, рясніє прізвище "Трамп". Безліч заяв, рішень, планів, але найбільше на слуху так звана економічна війна.
Дехто з експертів вже заявив, що це і є Третя світова. 1 лютого Дональд Трамп підписав указ про введення 25 % мита для Канади і такі ж для Мексики, аргументувавши це тим, що вони потрібні, аби притягти ці країни до відповідальності за потік іммігрантів та наркотиків до США.
Обидві країни одразу ввели контрмита на товари зі США, а 2 дні потому, сповістили, що все на місяць відкладається. Прем'єр Канади Джастін Трюдо після розмови з Трампом пообіцяв розмістити нові технології та персонал уздовж кордону зі США, щоб зупинити потік фентанілу.
А Президентка Мексики, Клаудія Шейнбаум погодилася відправити 10 тисяч офіцерів Національної гвардії на кордон, щоб зупинити потік наркотиків та нелегалів. Дональд Трамп грамотний підприємець, крім того, має досвід державного управління, тож знає які важелі впливу використати, аби досягти свого.
Водночас 10% мита для Китаю на ввіз товарів залишаються чинними. Пекін же, у відповідь, запровадив мита на імпорт зі США. Вже з 10 лютого будуть діяти збори на вугілля та скраплений газ - у розмірі 15% та 10% на нафту, сільгосптехніку та деякі моделі транспортних засобів. Жителі Пекіну кажуть, що підтримують контрмита, але ситуацією стурбовані.
Дональд Трамп має репутацію жорсткого перемовника, він зробить усе, аби досягти того, що пообіцяв виборцям. Тим паче для США з Китаєм це не перша економічна війна. На нові мита та загрозу торгівельної війни миттєво відреагували світові фінансові ринки. Курси акцій деяких компаній впали, як на американських, так і європейських біржах.
Тим часом Дональд Трамп анонсував запровадження мита і на товари з Євросоюзу, бо ніби то, США більше імпортує з ЄС, ніж експортує. На це президентка Європейської Комісії, Урсула фон дер Ляєн, зазначила, що ЄС може на них і відповісти, але готовий до конструктивного діалогу зі Штатами.
Нагадаємо, Україна прагне завершити війну цього року, але з пріоритетом на справедливість і безпеку для українців. Про це заявив Зеленський на Всесвітньому форумі у Давосі.