На Вінниччині з 1 грудня забороняють вилов річкових раків
З 1 грудня у більшості українських водойм розпочнеться заборона на вилов раків. За порушення правил рибальства недобросовісних рибалок можуть покарати не лише суттєвими штрафами.
Про це повідомляє пресслужба Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм.
У Держрибагентстві розповіли, що заборона на вилов раків у більшості водойм України розпочнеться з 1 грудня 2024 року через:
- період їх спарювання
- виношування ікри
- першу линьку
Враховуючи рекомендації Інституту рибного господарства НААН України, заборона в регіоні триватиме до 30 червня 2025 року включно (при цьому в Держрибагентстві про точні дати заборони по областях пообіцяли розповісти дещо пізніше).
Уточнюється, що така заборона вводиться "з метою збереження та охорони популяції раків у період їх спарювання та виношування ікри".
Спеціалісти рибоохоронного патруля пояснили, що раки живуть від 20 до 50 років, а статевозрілими стають на третьому році життя (при досягненні довжини 7-8 см).
Їхнє спарювання відбувається при температурі води нижче 10°C, а плідність залежить від віку та розміру. В середньому ж одна самка рака може принести потомство в 300-400 екземплярів.
Через два-три тижні після запліднення самка відкладає ікру під черевце для подальшого виношування, яке триває близько семи місяців. Зазвичай, вихід молоді відбувається у кінці травня - на початку червня, коли температура води досягає 21-23°C, - йдеться у повідомленні.
Після цього у раків настає линька, під час якої вони скидають свій захисний панцир, що заважає повноцінно рости.
Під час линьки вони скидають не лише панцир, а й хітинову оболонку очей та зябер. Линяють раки не у норах, а на відкритому просторі, тому в цей період вони менш всього захищені, - наголосили в рибоохоронному патрулі.
Які покарання "світять" недобросовісним рибалкам
За порушення правил рибальства в Україні передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 34 до 680 грн - із відшкодуванням завданих збитків.
Крім того, за незаконне добування водних біоресурсів - у разі завдання істотної шкоди - настає кримінальна відповідальність.
Санкція статті передбачає:
- або штраф від 17 000 до 85 000 грн
- або обмеження волі
- або позбавлення волі строком до 3 років
При цьому порушник зобов'язаний відшкодувати завдані природі збитки.
За кожен незаконно добутий екземпляр рака доведеться сплатити збитки у розмірі 3 332 грн.
Насамкінець громадянам, які збираються на риболовлю, радять не забути ознайомитися з додатковими обмеженнями, які можуть бути встановлені на риболовлю у конкретному регіоні у зв'язку з воєнним станом.
Нагадаємо, на Вінниччині двоє чоловіків незаконно виловлювали раків у Південному Бузі. Вони наловили раків на 60 шт. більше дозволеного, чим завдали збитків на 200 тисяч гривень.