Ще понад 1,5 млрд грн акумулювали до бюджету Вінницької громади на допомогу ЗСУ, безпеку й стійкість громади
Війна кардинально впливає на фінансові процеси, втім Вінниця продовжує демонструвати злагодженість дій щодо наповнення бюджету. У першому кварталі цього року Вінниця залучила до бюджету 1 млрд і майже 583 млн грн, що на 6% більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Визначальними у спрямуванні ресурсів є допомога армії, а також підтримка безпеки, забезпечення стійкості громади, турботи про кожного її жителя.
Про це директорка департаменту фінансів ВМР Антоніна Лесь повідомила 16 травня на засіданні виконавчого комітету під час представлення проєкту звіту про виконання бюджету за I квартал. Незабаром цей документ розглянуть на сесії Вінницької міської ради.
Ще раз нагадую, що міський голова Сергій Моргунов при формуванні бюджету 2024 року зазначив на необхідності зменшити всі капітальні видатки і гроші максимально направляти на допомогу ЗСУ і на наближення Перемоги. За результатами роботи нашої команди нині ми серед обласних центрів, якщо брати у відсотках по власних надходженнях, найбільше виділяємо коштів на допомогу ЗСУ. Передаємо і дрони, і автомобілі, і лазні пересувні, і засоби гігієни, і інші технічні засоби, – підкреслив секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський. – Також ми виділяємо кошти на стійкість, на будівництво споруд для захисту дітей та цивільного населення для того, щоб в школах і в садочках можна було відновити нормальну роботу. Також спрямовуємо кошти на малозабезпечені верстви населення. Все це разом і є бюджет безпеки та оборони, стійкості та турботи.
Наголошуючи на оперативних показниках, директорка департаменту фінансів Антоніна Лесь відзначила, що основна роль у наповненні бюджету належить власним доходам, які лежать в основі загального фонду.
Попри вилучення до державного бюджету «військового ПДФО», податок на доходи фізичних осіб залишається основним бюджетоутворюючим податком. Так, по даному виду доходу зростання у порівнянні з відповідним періодом 2023 року становить 24%. Це пояснюється, зокрема, збільшенням розміру мінімальної заробітної плати та злагодженою роботою релокованого бізнесу. Лише завдяки йому бюджет громади отримав 8,3 млн грн, що вдвічі перевищує відповідний показник І кварталу минулого року, – зазначила Антоніна Лесь. – Також бюджетоутворюючими податками традиційно є акцизний податок, єдиний податок та плата за землю.
Зі слів директорки департаменту видатки бюджету за звітний період склали понад 1,5 млрд грн, з яких 226,4 млн грн – коштом трансфертів з інших бюджетів.
Уже третій рік Вінниця формує свою фінансову політику в час повномасштабної війни. Завдяки згуртованості зусиль нам вдається досягати поставлених цілей. Бюджет зберігає свою соціальну спрямованість. Він не лише забезпечує необхідні умови для стабільної життєдіяльності громади, а й підтримки підрозділів Збройних Сил та Національної гвардії України, інших військових формувань. Адже це наш пріоритет.
Так із метою підвищення боєздатності та обороноздатності армії за три місяці року було направлено понад 127 млн грн, з яких 91, 4 млн грн перераховано у вигляді субвенції державному бюджету. А вже станом на сьогодні для придбання матеріальних цінностей та фінансову підтримку ЗСУ спрямовано 269,8 млн грн. Ще 50 млн грн у січні було перераховано на купівлю військових облігацій. Нагадаємо, цьогоріч на оборонні цілі з бюджету громади передбачено виділення майже 1 млрд грн.
Крім того, у цей нелегкий час значна увага приділяється, зокрема, соціальному захисту населення. Видатки по галузі склали 83,5 млн грн, що на 23,5% більше за показники відповідного періоду минулого року. З них майже 8 млн грн було спрямовано на підтримку сімей загиблих Захисників та Захисниць, мобілізованих військовослужбовців. А це допомога на оздоровлення дітей полеглих воїнів, а також з оплати житлово-комунальних послуг сім’ям цієї категорії, компенсація вартості самостійно проведеного санаторно-курортного лікування членів таких родин, надання муніципальної пільги демобілізованим військовослужбовцям, оплата необхідних медичних послуг, фінансова підтримка ГО «Координаційний центр з питань полонених та зниклих безвісти».
Всебічною турботою охопленні й вразливі верстви населення, які опинилися у важких життєвих обставинах. Видача щоквартальної соціальної матеріальної допомоги та продуктових наборів, забезпечення пільгового проїзду у громадському транспорті та іншими соціальними послугами – це те, що завжди складає основу цієї частини видатків бюджету.
Водночас громада продовжує дбати про створення безпечних умов для цивільного населення. Відтак значні кошти виділяються на будівництво нових укриттів (6 ліцеїв та 4 ДНЗ) та ремонт існуючих (5 закладів освіти та 1 – охорони здоров’я).
Сьогодні ми продовжуємо роботу із наповнення бюджету. Це, перш за все виконання планових показників по доходах, а також ефективне використання коштів із врахуванням ключових пріоритетів – безпека і оборона, стійкість та турбота, – підкреслила Антоніна Лесь.
Нагадаємо, попри війну вінницькі підприємці продовжують розвивати власну справу, створювати нові робочі місця та реалізувати інвестиційні проєкти. Щоб допомагати бізнесу підтримувати економічну стабільність в громаді, Вінницька міська рада залучає різні інструменти підтримки.