Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

15:45 27.04.2023

На початку 2023 року Україну сколихнула новина: Валерій Залужний отримав спадок у США мільйон доларів та віддав ці кошти на ЗСУ. Гроші Головнокомандувачу заповів уродженець Вінниці - американець українського походження Грегорі (Григорій) Степанець.

Пізніше стало відомо, що Грегорі Степанець також заповів ще по 2 мільйони доларів двом українським університетам (Національному університету Києво-Могилянська академія та Українському католицькому університету). Кошти від благодійника отримали учасники ансамблю «Хорея Козацька». Таким чином Грегорі Степанець підтримав українську армію, освіту і культуру.

Крім того, мільйон доларів Степанець залишив для ізраїльської армії ЦАХАЛ (до слова, його мати була єврейкою).

Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

Українці хочуть висловити подяку Степанцю, тим більше, що він був дуже цікавою, багатогранною людиною, про що свідчать люди з його оточення. Для обговорення його особистості та майбутніх проєктів у столиці організували міжнародну онлайн конференцію «Спадщина Грегорі Степанця та Україна». Зустріч пройшла увечері 26 квітня у Vcentri Hub.

Про свого друга присутнім розповів Рафаель Лісіца, директор компанії Олбрідж, керівник Інституту Готтмана. Він народився в Одесі, і, як і Грегорі, емігрував до США. Грегорі зустрів у компанії Майкрософт, де він працював з 1990-року.

Грегорі Степанець народився 1938 року у Вінниці. Його батько загинув під час Другої світової війні, а Григорія з матір’ю евакуювали на Урал. Потім вони повернулися у Вінниці. Дитинство в ці голодні роки у Григорія було важким. Він був дуже талановитим, закінчив Московський державний університет імені М. В. Ломоносова. Захистив кандидатську роботу з фізичної хімії.

Грегорі добре знавця на математиці, хімії, фізиці. Водночас володів п'ятьма мовами, цікавився літературою та мистецтвом. Ця різноплановість мене завжди в ньому дивувало. Свого улюбленого письменника Франца Кафку читав в оригіналі, — згадує Рафаель Лісіца.

Грегорі Степанець був дуже прямим та не йшов на компроміси. Коли він підписав лист на підтримку дисидентів, працюючи в Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві, потрапив в поле зору КДБ і втратив роботу.

У 1989-1990 роках переїхав до Америки, де став працювати у компанії Майкрософт. І це був винятковий випадок, коли компанія взяла на роботу спеціаліста, старше 50 років. Він був залучений у відділі організації контролю якості, а також в найважливішій групі Майкрософт, яка створювала Windows NT (серверна версія).

Ми працювали з Грегорі в одному будинку. Він був досить закритою людиною, спілкувався з тими, хто йому був цікавий. І хоч за віком годився мені в батьки, ми з ним зблизилися і потоваришували, — розповів Рафаель. — Торік я не знав, що він помирає, бо в той час якраз помирала й моя мати. І це стало для мене подвійною втратою. Не знав я і про заповіт, але не здивований. Грегорі був патріотом України. Хотів, щоб країна розвивалася і була сильною. Він завжди негативно ставився до КДБ, а ця організація, хоч і в іншій формі, зараз править в росії. Він був дуже скромним у побуті, навіть у харчуванні. Тому й накопичив чимало коштів.

На конференції йшлося, що допомога, отримана від Грегорі Степанця — важливий приклад, про який має знати інтелектуальна еліта США. У багатьох інтелектуалів відчувається розчарування, оскільки йде потік інформації про неефективне використання допомоги різними отримувачами. Приклад Степанця є важливим, щоб американці більше допомагали і ЗСУ, і освітнім проєктам.

Також у конференції взяла участь Хлоя Зенг, одна з топкерівників Майкрософт. Разом із головою UkraineIS Сергієм Вакаріним вона започаткувала проєкт допомоги Україні. У межах проєкту американські волонтери допомагали українським дітям здобувати сучасну освіту.

Як зазначив перший заступник голови Громадської ради при Міноборони України, генерал-майор Петро Гаращук, без допомоги США українці не змогли б так успішно протистояти ворожій армії.

Було дуже приємно почути подробиці життя видатного українця Грегорі Степанця від людей, які знали його особисто та працювали з ним, — зазначив він. — Гадаю, можна було б відзначити його посмертно нагородою від Президента України або оборонного відомства. Для його родини це було б дуже почесно.

Заступник голови ВГО «Товариство українських офіцерів» Дмитро Гержан акцентував на важливій ролі у військових діях американського зенітного ракетного комплексу Patriot та винищувача F16.

Ми хочемо видати книгу про видатного українця Грегорі Степанця — зазначив директор видавництва Саміт-книга Іван Степурін. — Одним з ініціаторів є Рафаель Лісіца також родом з України, а зараз він керівник софтверних компаній Інституту Готтмана, який займається проблемами людських стосунків та емоційного інтелекту. 

За його словами, книга з одного боку буде призначена американцям, що не тільки на державному рівні йде допомога Україні, а й інтелектуальна еліта підтримує країну.

І українці цінують представників інтелектуальної еліти, які розуміють ситуацію та нам допомагають. З іншого боку хочеться, щоб і в Україні знали більше про Степанця, — зазначив голова UkraiineIS Сергій Вакарін.

Нагадаємо, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний цього місяця отримав мільйон доларів у спадок від вінничанина - американця українського походження і віддав їх на потреби армії.

Читайте також

У Вінниці патрульні врятували чоловіка, який намагався вкоротити собі віку
У Вінниці патрульні врятували чоловіка, який намагався вкоротити собі віку
Детальніше
Вінницькі школярі зібрали понад 70 тисяч грн на потреби "Червоної калини"
Вінницькі школярі зібрали понад 70 тисяч грн на потреби "Червоної калини"
Детальніше
Без води, їжі, під вогнем: історія десантника з Вінниччини, який сам тримав оборону 41 день
Без води, їжі, під вогнем: історія десантника з Вінниччини, який сам тримав оборону 41 день
Детальніше
На Донеччині загинув відважний Захисник із Тульчина
На Донеччині загинув відважний Захисник із Тульчина
Детальніше
Поблизу села на Вінниччині знайшли частини ворожої ракети Х-101
Поблизу села на Вінниччині знайшли частини ворожої ракети Х-101
Детальніше
У Вінниці дитячий волонтерський центр зібрав 70 тис. грн на підтримку Нацгвардії
У Вінниці дитячий волонтерський центр зібрав 70 тис. грн на підтримку Нацгвардії
Детальніше