Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

15:45 27.04.2023

На початку 2023 року Україну сколихнула новина: Валерій Залужний отримав спадок у США мільйон доларів та віддав ці кошти на ЗСУ. Гроші Головнокомандувачу заповів уродженець Вінниці - американець українського походження Грегорі (Григорій) Степанець.

Пізніше стало відомо, що Грегорі Степанець також заповів ще по 2 мільйони доларів двом українським університетам (Національному університету Києво-Могилянська академія та Українському католицькому університету). Кошти від благодійника отримали учасники ансамблю «Хорея Козацька». Таким чином Грегорі Степанець підтримав українську армію, освіту і культуру.

Крім того, мільйон доларів Степанець залишив для ізраїльської армії ЦАХАЛ (до слова, його мати була єврейкою).

Про вінничанина, який залишив у спадок Залужному мільйон доларів, напишуть книгу

Українці хочуть висловити подяку Степанцю, тим більше, що він був дуже цікавою, багатогранною людиною, про що свідчать люди з його оточення. Для обговорення його особистості та майбутніх проєктів у столиці організували міжнародну онлайн конференцію «Спадщина Грегорі Степанця та Україна». Зустріч пройшла увечері 26 квітня у Vcentri Hub.

Про свого друга присутнім розповів Рафаель Лісіца, директор компанії Олбрідж, керівник Інституту Готтмана. Він народився в Одесі, і, як і Грегорі, емігрував до США. Грегорі зустрів у компанії Майкрософт, де він працював з 1990-року.

Грегорі Степанець народився 1938 року у Вінниці. Його батько загинув під час Другої світової війні, а Григорія з матір’ю евакуювали на Урал. Потім вони повернулися у Вінниці. Дитинство в ці голодні роки у Григорія було важким. Він був дуже талановитим, закінчив Московський державний університет імені М. В. Ломоносова. Захистив кандидатську роботу з фізичної хімії.

Грегорі добре знавця на математиці, хімії, фізиці. Водночас володів п'ятьма мовами, цікавився літературою та мистецтвом. Ця різноплановість мене завжди в ньому дивувало. Свого улюбленого письменника Франца Кафку читав в оригіналі, — згадує Рафаель Лісіца.

Грегорі Степанець був дуже прямим та не йшов на компроміси. Коли він підписав лист на підтримку дисидентів, працюючи в Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві, потрапив в поле зору КДБ і втратив роботу.

У 1989-1990 роках переїхав до Америки, де став працювати у компанії Майкрософт. І це був винятковий випадок, коли компанія взяла на роботу спеціаліста, старше 50 років. Він був залучений у відділі організації контролю якості, а також в найважливішій групі Майкрософт, яка створювала Windows NT (серверна версія).

Ми працювали з Грегорі в одному будинку. Він був досить закритою людиною, спілкувався з тими, хто йому був цікавий. І хоч за віком годився мені в батьки, ми з ним зблизилися і потоваришували, — розповів Рафаель. — Торік я не знав, що він помирає, бо в той час якраз помирала й моя мати. І це стало для мене подвійною втратою. Не знав я і про заповіт, але не здивований. Грегорі був патріотом України. Хотів, щоб країна розвивалася і була сильною. Він завжди негативно ставився до КДБ, а ця організація, хоч і в іншій формі, зараз править в росії. Він був дуже скромним у побуті, навіть у харчуванні. Тому й накопичив чимало коштів.

На конференції йшлося, що допомога, отримана від Грегорі Степанця — важливий приклад, про який має знати інтелектуальна еліта США. У багатьох інтелектуалів відчувається розчарування, оскільки йде потік інформації про неефективне використання допомоги різними отримувачами. Приклад Степанця є важливим, щоб американці більше допомагали і ЗСУ, і освітнім проєктам.

Також у конференції взяла участь Хлоя Зенг, одна з топкерівників Майкрософт. Разом із головою UkraineIS Сергієм Вакаріним вона започаткувала проєкт допомоги Україні. У межах проєкту американські волонтери допомагали українським дітям здобувати сучасну освіту.

Як зазначив перший заступник голови Громадської ради при Міноборони України, генерал-майор Петро Гаращук, без допомоги США українці не змогли б так успішно протистояти ворожій армії.

Було дуже приємно почути подробиці життя видатного українця Грегорі Степанця від людей, які знали його особисто та працювали з ним, — зазначив він. — Гадаю, можна було б відзначити його посмертно нагородою від Президента України або оборонного відомства. Для його родини це було б дуже почесно.

Заступник голови ВГО «Товариство українських офіцерів» Дмитро Гержан акцентував на важливій ролі у військових діях американського зенітного ракетного комплексу Patriot та винищувача F16.

Ми хочемо видати книгу про видатного українця Грегорі Степанця — зазначив директор видавництва Саміт-книга Іван Степурін. — Одним з ініціаторів є Рафаель Лісіца також родом з України, а зараз він керівник софтверних компаній Інституту Готтмана, який займається проблемами людських стосунків та емоційного інтелекту. 

За його словами, книга з одного боку буде призначена американцям, що не тільки на державному рівні йде допомога Україні, а й інтелектуальна еліта підтримує країну.

І українці цінують представників інтелектуальної еліти, які розуміють ситуацію та нам допомагають. З іншого боку хочеться, щоб і в Україні знали більше про Степанця, — зазначив голова UkraiineIS Сергій Вакарін.

Нагадаємо, Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний цього місяця отримав мільйон доларів у спадок від вінничанина - американця українського походження і віддав їх на потреби армії.

Читайте також

Справу щодо організації каналу переправи ухилянтів до Молдови розгляне вінницький суд
Детальніше
Ще шість вінницьких підприємств зможуть компенсувати відсотки за залученими кредитами
Детальніше
У Вінниці презентували книгу Захисниці Ніни Ягоджинської про її загиблого брата
Детальніше
На Луганщині загинув 30-річний Герой із Писарівки Ярослав Білик
Детальніше
Не передавайте шахраям СVV-код - вінничан попереджають про активізацію телефонних аферистів
Детальніше
Вінничан попереджають про банкноти, які підробляють найчастіше
Детальніше