У Вінниці цьогоріч вийдуть друком шість книжок про місто, його мешканців та особливості краю
У Вінниці цього року видадуть шість книжок про Місто ідей та регіон. Серед них – пригодницьке фентезі для підлітків, рецепти традиційних подільських випіків, гостросюжетний роман про Вінницю та інші.
Це результат першого міського конкурсу підтримки книговидання, який проводиться за ініціативою міського голови Сергія Моргунова та виконавчого комітету Вінницької міської ради, щоб стимулювати випуск якісних книжок про місто та видатних вінничан.
Усі шість книг мають вийти друком до жовтня цього року.

Департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради пропонує ознайомитися з коротким описом, про що саме будуть ці видання:
- Валентина Захабура, «Так не буває, або Оце так канікули»
(видавець ФОП Кузьмін Андрій В’ячеславович / видавництво «Вишенька»)
Фентезі для підлітків, дії якого відбуваються у Вінниці і розгортаються в сучасності та у 1944 році. Повість занурить читачів у вир пригод однокласників Віки та Ромчика, у справжню і магічну історію Вінниці, з реальними фактами і міськими легендами.
Унікальність книги ще й у тому, що місця, де відбуваються події, мають справжні адреси, і перейшовши за інтерактивними посиланнями на сайт, можна буде почитати цікаві краєзнавчі тексти, подивитися фото або відео із цих місць.
- Андрій Стебелєв, «Художнє слово на Вінниччині»
(видавець ПП «Торговий дім «Едельвейс і К»)
Збірка нарисів про літературний процес у Вінниці та на теренах сучасної Вінниччини здавна і до сьогодні. Вона буде складатися з шести есеїв і міститиме сотні імен та подій, повʼязаних з літературним життям міста та краю.
У книзі, зокрема, йтиметься про діяльність Михайла Коцюбинського, Марка Вовчка, Володимира Свідзінського, Валерʼяна Тарноградського, Ігоря Костецького та Михайла Ореста; у повоєнні часи – Бориса Антоненка-Давидовича, Миколу Зарудного, Василя Земляка, Михайла Стельмаха; шевченківських лауреатів – Євгена Гуцала, Володимира Яворівського, Петра Перебийноса, Катерину Калитко та інших письменників і письменниць. Один з есеїв буде присвячений фольклору Поділля.
- Світлана Творун, «До кожного свята свої хлібенята»
(видавець ТОВ «Консоль»).
Науково-популярна книга про традиційний автентичний обрядовий хліб Вінниччини. Це ілюстроване видання українською та англійською мовами з рецептами й описом приготування 100 видів обрядової випічки до календарних і родинних свят. Крім фотографій книга міститиме ще QR-коди на відео майстеркласів з виготовлення окремих видів обрядового печива і традиційної весільної випічки.
Авторка каже, що головне завдання книги – повернути в сучасний побут наші унікальні святкові випіки й повʼязані з ними обряди, щоб і сучасне покоління відрізняло «галепи» від «яриків» та «миколайчиків»; знало, які магічні знаки повинні прикрашати весільний коровай, а які великодню бабку; коли закликати весну з «бусликовими лапками», а коли із «жайворонками»; для чого випікають «криж», а для чого «сончата», і щоб всі 100 видів обрядової випічки з’явилися у магазинах, кавʼярнях і вдома на кухні.
- Олександр Шемет, «Пісня – культурний код Вінниччини 2.0»
(видавець ТОВ «ТВОРИ»)
Книга про історію рок-музики та естради Вінниці часів Незалежності. Своєрідна енциклопедія учасників та їхніх обʼєднань, що творили і продовжують творити мистецький ландшафт Вінниччини.
Цим виданням автор спробував систематизувати і осмислити різноманітні вектори розвитку популярної музики Вінниці та інших міст області, показати особливу роль пісні і внесок місцевих митців у процеси деколонізації і самостійного розвитку культури України.
Книга широко цитує реальних учасників подій, містить унікальні фотографії і доповнена QR-кодами з посиланнями на аудіо- та відеоджерела.
- Михайло Пащенко, «Вінниця. Хронологія визначних подій»
(видавець ФОП Балюк Ігор Борисович)
Краєзнавче видання, яке зацікавить усіх, хто шанує історію і легенди Вінниці. Книга написана в художньо-публіцистичному стилі і є всеохопним виданням про перлину Східного Поділля з багатьма деталями славетного минулого міста.
- Тетяна Редько, «Журналістка. Покоління X» (роман-сага)
(видавець ТОВ «Регіна ЛТД»)
Гостросюжетний роман-сага у чотирьох книгах про резонансні події Вінниці та країни з 1990-х років (від виходу з «Імперії Зла») до боротьби за Незалежність під час сучасної російсько-української війни. Сюжет подано через погляд головної героїні – журналістки та співзасновниці медіакорпорації, яка розповідає історію трьох поколінь вінничан. Це літературно-художнє видання, але в його основу покладені реальні факти та журналістські спостереження.
Загалом у книгах «Мрія», «Син», «Спецпропагандисти-кілери війни» та «Столиця неба» авторка висвітлює історію Вінниці та України на прикладі журналістських розслідувань, розвінчує російську пропаганду і показує, як формувалося громадянське суспільство в Україні. Роман отримав спеціальну відзнаку літературного конкурсу «Коронація слова» у 2024 році.
Нагадаємо, конкурс проводиться за ініціативою міського голови та виконавчого комітету Вінницької міської ради, щоб стимулювати видання якісних книжок про наше місто та його видатних особистостей, таким чином поширюючи позитивний імідж Вінниці в Україні та закордоном.