Проєкт з очищення історичних мозаїчних панно стартував у Вінниці
Від площі Святого Петра в Римі до визначних пам’яток у Парижі, Берліні, Вашингтоні та Києві, а тепер й у Вінниці. З нагоди свого 90-ліття компанія Kärcher, світовий лідер у сфері інноваційних технологій очищення, у синергії з Вінницькою міською радою реалізувала проєкт із видалення нашарувань кіптяви та пилу з унікальних мозаїчних панно другої половини XX століття, розміщених на трьох будівлях нашого міста.
Роботи були виконані фахівцями українського представництва компанії 13 травня. А наступного дня гості продемонстрували можливості техніки з видалення графіті на міській набережній.

У ювілейний для себе рік німецька компанія Kärcher вирішила зосередитися на реалізації нових проєктів зі збереження об’єктів культурної спадщини у різних країнах. А таких запланували 90, що символізує кількість років, проведених на ринку виробництва техніки для прибирання та очищення. Протягом багатьох із них невіддільною частиною соціальної відповідальності бренду є догляд за пам’ятками історії, яку здійснює на волонтерських засадах по всьому світу. Наразі до її вражаючої географії потрапила й Вінниця, де очистили три мозаїчних панно.
Приємно те, що компанія Kärcher обрала саме Вінницю для втілення одного із проєктів до свого 90-річчя. Тут відбувається й презентації їхніх сучасних новітніх приладів, які дозволяють очищати якісно, швидко в тому числі й пам’ятки культурної спадщини. Миття таких об’єктів – це догляд, естетичний вигляд і збереження, про яке маємо турбуватися, – зазначив заступник Вінницького міського голови Роман Фурман.
Передусім, 13 травня, техніка та фахівці компанії працювали над очищенням мозаїки на будівлі Вінницького міського відділення РАЦСу.
Зображення цієї мозаїки, як і панно всередині будівлі – це символи довгожительства, достатку, щедрот та процвітання, тому що тут створюються нові родини, – розповів головний архітектор міста Вінниця Євген Совінський. – Свою тематику мають й інші мозаїчні панно, яких у фонді нараховується понад 30. З них 18 комплексів увійшли до переліку новоявлених об’єктів культурної спадщини. Всі датуються 70-80 рр. минулого століття, коли несподівано для наших просторів це мистецтво повернулося та отримало другий подих. Матеріал – смальта, яка надзвичайно довговічна. І ми сьогодні побачимо як вона з-під шару міської кіптяви заграє новими барвами. Системний догляд за такими об’єктами ми наразі започатковуємо – це частина роботи Бюро охорони культурної спадщини разом із власниками об’єктів.
Також цього дня, в межах проєкту, очистили мозаїки на фасадах Вінницького міжрегіонального вищого професійного училища та турклубу «Меркурій».

Як зазначив головний архітектор міста, під час відбору панно, окрім історичної цінності, фахівці Бюро охорони культурної спадщини та німецькі експерти враховували також їхній технічний стан, склад та якість матеріалів, з яких були виготовлені. Адже основне завдання у перебігу таких робіт – не зашкодити надмірним втручанням та зберегти конструктивну стійкість. Власне, саме такий принцип у своїй діяльності сповідує компанія-ювілярка.
За словами її представника, для збереження пам’яток історії очищення має велике значення, проте здійснювати його потрібно вкрай обережно, щоб не зашкодити, спровокувавши осипання поверхонь.
По всьому світу зараз відбуваються наші акції з очищення архітектурних споруд. В Україні така проводиться саме у Вінниці за ініціативи міської ради, – каже менеджер українського представництва компанії Kärcher Олексій Щербатенко. – Ми використовуємо апарат високого тиску з підігрівом води на базі причепу. Будемо мити виключно водою, подеколи додаючи теплу, щоб краще відмивався бруд. Тут все залежить від вправності оператора, котрий підбирає потужність та відстань струменю. Адже є певна межа, за якої можна ефективно прибрати та не нашкодити архітектурній споруді.
За подібним принципом Kärcher працює і над відновленням естетичного вигляду інфраструктурних об’єктів. Як усе відбувається наочно продемонстрували сьогодні під час видалення графіті на набережній.
Як зазначив Олександр Мітяєв, керівник з розвитку прямих продажів по Центральному та Західному регіонах компанії, ця подія має на меті показати, як професійна техніка може сприяти збереженню міського середовища, чистоти й комфорту у громадських просторах.
Сьогодні у другий день перебування у Вінниці ми тестуємо наше обладнання зі зняття графіті на набережній. Перевага нашого апарату в тому, що він очищає без мийних засобів під тиском води – наразі гарячої у 350 барів, – підкреслив він.
Це повністю екологічне та делікатне миття, що не руйнує поверхню.
Як бачимо, тестування показало гарний результат там, де раніше ми справлялися лише у піскоструменевий спосіб. Тож, маємо надію на продовження співпраці, що дозволить зробити наше місто ще чистішим, – зауважив начальник дільниці сквер-набережна «Рошен» КП ВМР «Дирекція парків та дозвілля територіальної громади» Володимир Ходацький.
Компанія Kärcher
Компанія Kärcher — світовий лідер у сфері високотехнологічних рішень для очищення, заснована Альфредом Керхером у 1935 році в Штутгарті (Німеччина) як сімейне підприємство. Станом на 2025 рік концерн представлений у 83 країнах світу, має понад 16 500 працівників і понад 60 000 сервісних пунктів.
В Україні Kärcher представлений з 2006 року, сьогодні штат нараховує тут більш як 250 співробітників. У 2018 році українське представництво було визнане найкращим дочірнім підрозділом у світі. Головний офіс Kärcher реалізував понад 150 ініціатив з очищення об'єктів культурної спадщини по всьому світу.
Нагадаємо, Бюро Охорони Культурної Спадщини Вінниці разом із командою Kärcher розпочинає дбайливе очищення кількох мозаїк на фасадах будівель у Вінниці. Це не просто косметичне прибирання — це важливий крок у напрямку збереження культурної спадщини міста.