Угода про створення Інвестиційного фонду відбудови — це й економічна ініціатива, і стратегічний сигнал
Україна і Сполучені Штати підписали документ, відомий як "угода про надра" – угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна.
Про це 1 травня оголосила у своєму Facebook перша віцепрем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко. Вона оголосила, що підписала угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна. З боку США це зробив міністр фінансів Скотт Бессент.
Економічна безпека – це національна безпека. Фінансова корпорація США з міжнародного розвитку тісно співпрацюватиме з урядом України для заснування цього Фонду, і ми очікуємо на швидкий запуск цього історичного економічного партнерства в інтересах і українського, і американського народів, – написав він.
Уряд України опублікував текст так званої угоди про надра із США українською та англійською мовами.
У розділі "Нормативно-правові акти" опублікували розпорядження прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо схвалення та підписання угоди про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови.
Крім того, опублікували тексти документа українською та англійською мовою на 12 сторінках.
Ключові положення угоди:
- повна власність і контроль за власними ресурсами, зокрема й мінералами, залишаються за Україною;
- Інвестиційний фонд відбудови, який мають створити, буде наповнюватися доходами виключно з нових ліцензій;
- партнерство між державами буде рівноправним. "Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами", – розповідає Свириденко.
- угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями – вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт "Укрнафти" чи "Енергоатому" залишаються у власності держави;
- в угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США;
- угода відповідає Конституції та не суперечить євроінтеграції України;
- для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж угоду має ратифікувати Верховна Рада;
- США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології. Фонд підтримуватиметься урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах;
- доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.
Сильна й незалежна Україна як спільний інтерес
Сильна й незалежна Україна як спільний інтерес — саме на такому фундаменті має будуватись наше партнерство зі США.
Так охарактеризував щойно підписаний документ Прем’єр-міністр України 2016-2019 рр, керівник Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу Володимир Гройсман.
Угода про створення Інвестиційного фонду відбудови — не просто економічна ініціатива. Це стратегічний сигнал: Україна не просить, а пропонує співпрацю. І цей фонд — не благодійна організація, а серйозна, взаємовигідна інвестиція в глобальну безпеку, економічні можливості та демократичну стійкість, - зазначив він.
Фонд має будуватись на прозорості, довірі й спільній меті, наголошує екс-голова уряду.
На відміну від росії, ми не шантажуємо партнерів. Україна — передбачуваний і відповідальний союзник, який не обманює, не маніпулює і вже понад десятиліття перебуває на передовій боротьби з авторитарним злом. На тлі зростаючої невизначеності щодо глобальної ролі Америки ця угода — критичний крок до розвіювання сумнівів, - йдеться у повідомленні.
Володимир Гройсман переконаний, за підписанням угоди мало б послідувати повне відновлення допомоги — не як акт благодійності, а як прояв відданості спільним цінностям:
Цей природний наступний крок підтвердив би всьому світу: Сполучені Штати, як і раніше, твердо стоять на боці свободи та справедливості.
Нагадаємо, на початку тижня представники України, США, Франції, Німеччини та Великої Британії збирались зустрітись на перемовини у Лондоні. Але щось пішло не так - у світових ЗМІ почала з'являтись ніби-то інсайдерська інформація, про те, що саме американці запропонують під час цієї зустрічі.