У вінницьких установах виконання покарань порушують права в'язнів

У вінницьких установах виконання покарань порушують права в'язнів

15:37 08.06.2021

Вінницькою обласною прокуратурою на виконання завдання Офісу Генерального прокурора проведено перевірки у виправних установах області з питань додержання Кримінально-виконавчого кодексу України, Законів України “Про оплату праці”, “Про охорону праці” та іншого законодавства щодо дотримання прав в’язнів на працю.

За їхніми результатами встановлено, що всупереч вимогам КВК України та Закону України “Про оплату праці” адміністраціями виправних установ не додержуються державні гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати засудженим через відсутність достатньої кількості оплачуваних робіт. Як наслідок, середня заробітна плата є значно нижчою встановленого законодавством мінімуму.

Заходи щодо забезпечення оплачуваною роботою засуджених, які мають зобов’язання за виконавчими документами, є незадовільними.

Так, ігноруючи вимоги ч. 2 ст. 118 КВК України, станом на червень цього року не працевлаштовано більшість засуджених цієї категорії, перш за все через відсутність оплачуваної роботи. Порушення мають системний характер, однак залишаються поза увагою відповідальних працівників виправних установ, — інформує пресслужба прокуратури Вінницької області.

Стан відшкодування засудженими заборгованості за виконавчими документами в установах є критичний, яка загалом становить понад 31 мільйон гривень.

У державній установі “Ладижинська виправна колонія (№ 39)” виявлено порушення щодо повноти обліку робочого часу в’язнів. Зокрема, на момент перевірки двоє засуджених фактично виконували роботу без укладення з ними трудових договорів чи договорів цивільноправового характеру. У зв’язку з чим виконання засудженими робіт адміністрацією виправної колонії приховано та взагалі не оплачувалось, - додають у прокуратурі.

Своєю чергою іншому засудженому, який фактично виконував роботу занижена оплата праці шляхом неправильного обліку робочого часу в табелі.
Всупереч вимогам КВК України адміністрацією державної установи “Літинська виправна колонія (№ 123)” на особовий рахунок засуджених, які залучаються до суспільно корисної оплачуваної праці, зараховується після всіх відрахувань менше як п’ятдесят відсотків нарахованого їм місячного заробітку. Також засудженим, які мають заборгованість за виконавчими документами, після всіх відрахувань виплачується менше як двадцять п’ять відсотків загальної суми заробітку.

Аналогічні порушення щодо повноти виплати засудженим заробітної плати за виконану суспільно корисну оплачувану працю обласною прокуратурою виявлено в державній установі “Крижопільський виправний центр (№ 113)”.

У державній установі “Могилів-Подільська виправна колонія (№ 114)” з 2016 року наявна заборгованість на загальну суму 38 тис. 312 гривень перед звільненими з установи 67 засудженими. Аналогічно адміністрацією державної установи “Стрижавська виправна колонія (№ 81)” не вжито дієвих заходів до повного погашення заборгованості на загальну суму 119 тис. 528 гривень перед звільненими 458 засудженими, частина якої виникла ще у 2014 році.

У жодній установі виконання покарань не забезпечено працею засуджених, які перебувають у приміщеннях камерного типу і дисциплінарних ізоляторах з-поміж порушників режиму тримання. Окремі камерні приміщення для роботи вказаної категорії засуджених відсутні.

Виявлено порушення вимог ч. 5 ст. 118 КВК України щодо порядку залучення засуджених до безоплатних робіт. Зокрема, в державній установі “Могилів-Подільська виправна колонія (№ 114)” до виконання робіт з благоустрою прилеглої до неї території, а також поліпшення житлово-побутових умов залучаються лише непрацевлаштовані засуджені, що свідчить про грубе порушення КВК України, згідно з якою до цих робіт засуджені залучаються в порядку черговості.

За результатами перевірок із залученням спеціалістів органів державного контролю встановлено порушення вимог КВК України та Закону України “Про охорону праці” щодо відсутності належної організації праці засуджених з дотриманням правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії, встановлених законодавством про працю, створення на робочих місцях безпечних і нешкідливих умов тощо.

Аналогічно проведеною перевіркою в слідчому ізоляторі державної установи “Вінницька установа виконання покарань (№ 1)” щодо засуджених, які згідно зі ст. 89 КВК України залишені для роботи з господарського обслуговування, встановлено порушення щодо повноти оплати праці, що своєю чергою негативно впливає на стан погашення заборгованості за наявними у них виконавчими листами.

Усього впродовж цього року за результатами проведених перевірок на усунення виявлених порушень з вищевказаних питань, у тому числі щодо здійснення Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції незадовільного відомчого контролю за діяльністю підпорядкованих установ виконання покарань, органами Вінницької обласної прокуратури внесено 20 вказівок, наразі до дисциплінарної відповідальності притягнуто 16 службових осіб.

Також за фактами грубого порушення законодавства про працю та прав засуджених розпочато 2 кримінальних провадження (ч. 1 ст. 172 КК України), а також 1 – за фактом порушення вимог законодавства про охорону праці (ч. 1 ст. 271 КК України) та 3 – щодо порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою (ч. 1 ст. 272 КК України), досудове розслідування в яких триває.

Нагадаємо, прокуратура вимагає усунути порушення прав засуджених у Крижополі.

Читайте також

Розповсюджував амфетамін у Вінницькому районі — суд оголосив вирок
Розповсюджував амфетамін у Вінницькому районі — суд оголосив вирок
Детальніше
Перевіз до Могилева-Подільського й намагався переправити через кордон військовозобов’язаних
Перевіз до Могилева-Подільського й намагався переправити через кордон військовозобов’язаних
Детальніше
Державі повернули шість гектарів з пам’яткою археології черняхівської культури
Державі повернули шість гектарів з пам’яткою археології черняхівської культури
Детальніше
Вінницький суд оголосив вирок - 15 років з конфіскацією майна для депутата держдуми рф
Вінницький суд оголосив вирок - 15 років з конфіскацією майна для депутата держдуми рф
Детальніше
П'ять осіб під підозрою триває розслідування загибелі вінничанина на київській канатній дорозі
П'ять осіб під підозрою: триває розслідування загибелі вінничанина на київській канатній дорозі
Детальніше
Щоб припинити вилов риби у ботанічному заказнику, втрутилась вінницька прокуратура
Щоб припинити вилов риби у ботанічному заказнику, втрутилась вінницька прокуратура
Детальніше