Інший погляд програма

Інший погляд. Без жодного цвяха. Чим живе і дивує найстаріша церква Вінниці 

13:17 04.06.2020
169
Микільська Церква Вінниця

Найстаріша церква у місті і його найдревніша парафія. Її називають Старо-Вінницький Свято-Миколаївський храм або церква святого Миколая, або Микільська церква. Прикраса гранітного плато лівобережжя Південного Бугу.  Її куполи можна побачити з різних куточків міста – вони визирають з-під вершечків дерев і виблискують на сонці. 

За легендою, його попередник – також Миколаївський храм – з’явився тут у XIII столітті завдяки явленню святого Миколая ченцю. Двоє монахів тікали від навали монголо-татар і заночували на цьому місці. Одному з них і наснився святий, який наказав збудувати на цьому місці невелику каплицю. Відтоді це місце й стало духовною опорою для місцевих жителів.

Іван Богун

козацький полководець часів Хмельниччини Іван Богун
фото: вікіпедія


Екскурсоводи розповідають історії про те, що тут нібито вінчався козацький полководець часів Хмельниччини Іван Богун. Хоча історики одразу ж приземляють мрійників, кажуть, дати не збігаються. 
«Церква збудована у XVIII столітті, Іван Богун жив в середині XVII століття, тому в цих стінах такого не могло  відбутися. Ймовірно, вінчання Богуна було в Миколаївській церкві – предтечі цього храму. Тобто на території цієї парафії», - пояснив керівник історичного відділу Вінницької єпархії протоієрей Назарій Давидовський.

протоієрей Назарій Давидовський

 протоієрей Назарій Давидовський

Настоятель храму протоієрей Роман Макар розповідає: іконостас церкви не завжди був такий. З дореволюційних документів він дізнався про пожежу, під час якої дивним чином згоріли майже всі ікони з позолотою і в срібних окладах, а от сам дерев’яний храм вогню не піддався. Уціліла лише одна ікона – святого Миколая – з недорогою ризою (оздобленням). Зараз вона – основна святиня храму.  

Ікона Святого Миколая у Микільській Церкві у Вінниці

Ікона святого Миколая у Миколаївському храмі у Вінниці


Ікони з позолотою і у срібних окладах «згоріли», а дерев’яний храм не згорів. Уціліла лише одна ікона – святого Миколая – з недорогою ризою.

Настоятель храму каже: особисто знає людей, які молилися перед цією іконою Святителя і зцілювалися. 
«Була сім’я, в якої дуже довго не було дітей. Вони молились, їздили по монастирях і храмах. В одному з монастирів їм сказали: у вас є своя святиня у Вінниці. Моліться там і все Господь управить. Вони дослухались поріди. І зараз, Слава Богу, навіть не одна дитина в цій сім’ї  є», - розповів протоієрей Роман Макар.
Цікаво, що дізнатись дещо з історії храму можна і без екскурсовода - просто навідавшись до церкви. Адже при вході вас зустрічає маленьке диво – храм у мініатюрі, який звертається до вас від свого імені. Голос торкається глибин душі: починаєш співпереживати нелегкій долі, що спіткала дерев’яного старця. Розповідає храм, про те що йому довелося пережити й побачити за своє багатолітнє життя, а також робить невеличкий екскурс в історію місцевості навколо себе. Спочатку аудіогід мав текстову версію, його роздавали всім парафіянам і туристам.

звернення Миколаївського Храму у Вінниці до прихожанЦерква Святого Миколая у Вінниці у мініатюрі (макет)

З’явилося таке диво в мініатюрі з ініціативи прихожанина церкви. Парафіянин сам звернувся до настоятеля храму протоієрея Романа Макара з пропозицією створити мініатюру будівлі, подвір’я і дзвіниці. Згодом у макета з’явився і звуковий супровід. Настоятель храму пояснює: завдяки такому зверненню правильно розставляються акценти для туристів, адже не кожен екскурсовод вбачає в цьому місці духовну цінність.
В храмі побував Адольф Гітлер, - поділився з нами керівник історичного відділу Вінницької єпархії Назарій Давидовський. 
Подробиці відвідування Церкви диктатором Н. Давидовський дізнався від сина Отця Іоанна, у якого, як запевнив протоієрей, була феноменальна пам’ять. На момент події сину священнослужителя було 15, і він усе бачив з вікна будинку, розташованого поруч. За його розповіддю фюрер вирішив відвідати храм із цікавості до дерев’яної архітектури. Опинившись всередині, кинув погляд на вівтар і запитав у Отця Іоанна що там. Гітлеру пояснили, що це місце лише для священнослужителів, але для нього зробили виключення і пустили всередину. Зустріч тривала близько 40 хвилин, невдовзі після цього облогу з міста зняли. Але документальних підтверджень відвідин Гітлера ІІ немає.

протоієрей Іоанн Кишковський

протоієрей Іоанн Кишковський
фото: особистий архів Георгія Кишковського

 

Микільська Церква Вінниця


Будівля має історичну цінність, адже внесена до списку історичних пам’яток національного значення. За радянських часів у Миколаївській Церкві зробили сховище, пізніше – Музей атеїзму, в 1970 році провели останню реставрацію. Наразі, в 2020 році, коштів на ремонт релігійна громада не має, сподівається на допомогу від держави.

ТУРИСТИ І ЦЕРКВА

Туристів церква радо приймає. Проте останніми роками  їх поменшало. Після Революції Гідності і початку збройного конфлікту на Сході України, українці стали менше коштів витрачати на подорожі, в тому числі на відвідування Свято-Миколаївського храму у Вінниці, - каже настоятель. Відновлюватись потік туристів став лише в 2018, і цей процес відновлення, хоч і повільно, але досі триває.
У 2020-у сповільнилось церковне життя і через пандемію COVID-19. А в храмі були введені певні обмеження. Самі ж богослужіння проводились онлайн. Не зважаючи на «вірусні труднощі», настоятель храму бачить в цьому плюси.

настоятель Храму протоієрей Роман Макар

протоієрей Роман Макар


«Коли все те звичне стало зараз неможливим, то відчувся духовний голод, і я хочу вірити, розцінюю це як певний позитив. Вже далі люди будуть приходити і будуть цінувати і більш глибше будуть до цього ставитися. Якщо ідуть такі от глобальні випробування, як ми зараз маємо пандемію, зміст їхній з духовної точки зору відкривається пізніше», - каже протоієрей Роман Макар.
До служіння Богу протоієрей Роман Макар ішов з дитинства. Його батько - теж священик, був прикладом непростого але цікавого життя служителя церкви. 
«Є такий вислів Святителя Іоанна Златоуста , якого так називають, тому що він говорив розумні речі. Він казав: якби всі чоловіки знали, яка нагорода уготована Богом за те, що ти – священик, то всі захотіли стати священиками, але якби вони ще знали, як важко цю нагороду отримати, як до неї важко дійти, то ніхто напевно б не наважився», - зауважив протоієрей Роман Макар. 

Церква Святого Миколая у Вінниці


Микільська Церква – типовий зразок архітектурного бароко. Храм нагадує кращі зразки дерев'яних козацьких церков. Свято-Миколаївський – має двох «близнюків» в області, які збудовані тими ж зодчими приблизно в ті самі роки. Одна з них – Церква Різдва Пресвятої Богородиці  у селі Печера, друга – Михайлівська у селі Вороновиця.  Як і її «близнята» Вінницька церква збудована без єдиного цвяха. Пережила і закриття, і війну, і окупацію. Цьогоріч їй виповнилось 274 роки. 

Свято-Миколаївський Храм з висоти пташиного польоту Вінниця


Опинившись тут, дивуєшся буянню природи в тиші і спокої в кількох десятках метрів від метушні сучасного міста. Округлі архітектурні форми затишно розмістились у центрі квітучого острівця, який межує з прилеглою дорогою – вулицею Маяковського. Кілька десятків метрів і вулиця переходить у Староміський міст. Тут уже постійна гонитва: щільним потоком намагаються вивільнитись з затору автівки, а поруч оаза -  звуки пташиного співу, шарудіння листя та колихання дерев, які подекуди розриває величний дзвін – голос Бога.
 

Автор: Ольга Інгульська
фото - Андрій Воробєй, Дмитро Гідулянов

Читайте також
Embedded thumbnail for Випуск новин ВІТА за 29 вересня 2020 року
Місто
11
Випуск новин ВІТА за 29 вересня 2020 року
новини1900
Вінниця
Детальніше
Embedded thumbnail for Новини 13:00 за 29 вересня 2020 року
Місто
32
Новини 13:00 за 29 вересня 2020 року
новини1300
Вінниця
Детальніше
Embedded thumbnail for Випуск новин ВІТА за 28 вересня 2020 року
Місто
45
Випуск новин ВІТА за 28 вересня 2020 року
новини1900
Вінниця
Детальніше
Embedded thumbnail for Новини 13:00 за 28 вересня 2020 року
Місто
21
Новини 13:00 за 28 вересня 2020 року
новини1300
Вінниця
Детальніше