Загрожує сарана: на Вінниччині вже обстежують сільськогосподарські угіддя
У південних областях країни нині спостерігається нашестя сарани, вже й на Вінниччині рекомендують обстежити сільськогосподарські угіддя.
Про це 22 липня інформує головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.
В окремих територіях Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та, осередково, на південному заході Одеської області спостерігається збільшення чисельності небезпечного шкідника – сарани. На території Вінницької області поширення цього шкідника не відмічено, однак враховуючи, що в умовах посушливої погоди ареал поширення, чисельність та шкодочинність сарани може зрости, необхідно запобігти його поширенню, в першу чергу потрібно забезпечити обстеження сільськогосподарських та інших угідь щодо наявності сарани перелітної (Locusta migratoria), - йдеться у повідомленні.
Підприємствам усіх форм власності, місцевим громадам необхідно своєчасно організувати обстеження сільськогосподарських угідь з метою виявлення заселення їх сарановими та встановлення їх шкодочинності. Особливу увагу необхідно приділити неораним землям, багаторічним травам та пасовищам поблизу посівів сільськогосподарських культур. В разі виявлення особливо небезпечних шкідників необхідно негайно інформувати державних фітосанітарних інспекторів у регіонах або управління фітосанітарної безпеки за телефоном (0432) 65-91-50.
Сарана перелітає зграями на значні відстані
Сарана – поліфаг, який з’їдає всі зелені рослини, проте надає перевагу злаковим культурам – кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. Імаго і личинки об’їдають листя, стебла, живляться насінням. При масовому розмноженні личинки тримаються дуже щільними кулігами, а імаго перелітає зграями на значні відстані за вітром. Так, сарана в кількості 1000 екземплярів/кв м з’їдає 30 кг рослин у сухій масі. Після перетворення на імаго з розвинутими крилами, сарана може подолати до 300 км за добу на висоті 600 метрів.
Віддаючи перевагу злаковим культурам, як от кукурудза, просо, сорго, пшениця, а також деяким іншим рослинам, сарана здатна спожити значні обсяги рослинності. Це підкреслює важливість моніторингу та контролю за популяцією саранових аби мінімізувати її шкідливий вплив на сільськогосподарські культури та запобігти масштабним збиткам.
У разі появи сарани на присадибних ділянках місцевим мешканцям рекомендують проводити винищувальні заходи за допомогою побутових оприскувачів засобами захисту рослин, дозволеними для роздрібного продажу та використання населенням.
Нагадаємо, на окремих територіях на сході України зафіксовано масове розмноження та збільшення чисельності небезпечного шкідника – сарани. Вінничан закликають підготуватись до можливого поширення шкідників.