Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

11:42 07.08.2023

З давніх-давен лікарі шукали для своїх пацієнтів способи полегшення страждань. Адже будь-яка операція в ті часи була не тільки небезпечною, але й викликала сильний біль. Упродовж століть відбувався активний процес пошуку ефективних засобів для знеболення та методів уведення їх в організм. Спочатку - суміш опіуму та кореня мандрагори, згодом - оксид азоту, ефір, хлороформ та, нарешті, внутрішньовенні анестетики та прогресивні методи знеболення. Анестезіологія пройшла тривалий і складний шлях у пошуках досконалого знеболювального препарату, що буде ефективним, безпечним, із мінімальною кількістю побічних дій тощо.

Пошуки ідеального анестетика тривають дотепер. Водночас сучасна медицина має препарати, які наближаються до нього і відповідають актуальним вимогам. Це дає змогу лікарям розробляти, освоювати та впроваджувати різні методи знеболення, що допомагають максимально знизити негативні наслідки застосування анестезуючих речовин на організм.

Особливо нині це важливо в Україні для лікування поранених захисників, адже деяким із них навіть упродовж місяця може бути виконано кілька оперативних втручань поспіль. І це чудово розуміють військові анестезіологи одного з високоспеціалізованих медичних закладів на Вінниччині. Вони активно та успішно використовують усі сучасні види та методики анестезії під час проведення найрізноманітніших операцій воїнам із вогнепальними пораненнями, - повідомляють на сайті АрміяInform.

Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

Кореспондентам випала нагода поспілкуватись із військовими анестезіологами - начальником клініки анестезіології, реанімації, інтенсивної терапії та детоксикації закладу Андрієм К. та ординатором мобільного шпиталю Максимом Х., який на певний час повернувся із передової, аби обмінятись досвідом із колегами.

Сьогодні в медичній практиці застосовуються різноманітні види анестезії: загальну, місцеву, регіонарну. Анестезіологи нашого закладу є висококваліфікованими фахівцями, які володіють ними всіма, - розповів кореспондентам АрміяInform начальник клініки анестезіології, реанімації, інтенсивної терапії та детоксикації Андрій К. - Підтвердженням їхнього досвіду і якості роботи є успішні, а подеколи й унікальні операції, проведені за їх участю.

Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

У разі виконання загальної анестезії, або, як частіше говорять, наркозу, відбувається втрата чутливості, розслаблення скелетної мускулатури та зниження рефлексів. Людина стає непритомною, водночас лікар-анестезіолог контролює частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск пацієнта, а також стежить за багатьма іншими показниками. Загальна анестезія може бути внутрішньовенною або інгаляційною.

Завдяки гуманітарній допомозі іноземних партнерів у нашій клініці для внутрішньовенної анестезії, зокрема, використовують анестезіологічні машини, які є передовими в світі. Для застосування ж інгаляційного знеболення, яке, на перший погляд, є доволі простою методикою, потрібна дорога апаратура. У нас нею обладнані всі операційні зали. Але наявність навіть найсучасніших і дорогих апаратів - ніщо, коли на них немає кому працювати. На щастя, усі лікарі нашої клініки - дійсно професіонали з великої літери, які постійно опановують нові методи роботи, - зазначає Андрій К.

Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

У клініці широко застосовують газові анестетики останнього покоління. Вони є надзвичайно безпечними, забезпечують керованість застосування - дозволяють швидко ввести пацієнта у стан наркозу і вивести його з цього стану. Додаткові засоби допомагають спостерігати за життєвоважливими функціями організму. Наприклад, BIS-монітор оцінює в зрозумілому для анестезіолога вигляді активність мозку під час наркозу, дозволяючи регулювати глибину анестезії. А дорогий апарат для загальної інгаляційної анестезії від німецької компанії Dräger дає змогу не просто використовувати інгаляційні анестетики, а й здійснювати контроль його концентрації в дихальній суміші, а також контроль показників життєдіяльності людини, зокрема глибину анестезії, концентрацію кисню та багато інших важливих показників, дозволяючи робити анестезію якіснішою і водночас економічно ефективною.

На вибір виду анестезії впливає низка чинників: стан здоров’я пацієнта, характер операції, індивідуальне сприйняття лікарських засобів тощо. Правильно підібрана лікарем-анестезіологом методика знеболення запобігає виникненню ускладнень, як-от сплутаності думок, розладів пам’яті, зниження концентрації уваги тощо.

Кожна методика знеболення має як позитивні, так і негативні сторони. Тож наші лікарі оптимально поєднують різні препарати та методи знеболення, аби максимально використати їхні найкращі властивості та звести до мінімуму ускладнення та побічні дії. Це дає змогу надати найбільш якісну допомогу, - веде далі начальник клініки.

Як анестезіологи з Вінниччини вдосконалюють методики за стандартами НАТО

Також анестезіологи клініки використовують регіонарні методи знеболення. У такий спосіб лікарі можуть знечулити певні ділянки тіла:

  • руку,
  • частину живота,
  • частину ноги,
  • шию тощо.

До розмови долучається Максим Х. З березня минулого року лікар рятує поранених на фронті.

Якщо говорити про анестезію, вона вимагає збалансованості. Ми використовуємо всі методи знеболення. Це дуже важливо для наших поранених воїнів, яким упродовж місяця може бути проведено десяток операцій. А це передбачає серйозні наркози. Сучасні препарати, на щастя, не токсичні, безпечні та не мають побічної дії, їх застосування ніяк не відображається на інтелекті й психоемоційних почуттях. На сто відсотків можу стверджувати, що хлопці не втомлюються від анестезій. Я вже зустрічався з пораненими, які мають досвід лікування у 2014 році, коли не було сьогоднішніх можливостей. Тоді у них був острах очікування наступної операції та наркозу. Сьогодні хлопці кажуть, що не бояться наступних операцій. Вони впевнені, що нічого не буде боліти під час операції, що вони раптово не прокинуться і що потім почуватимуться добре. А гарний стан захисників для нас - головне.

Нині анестезіологи клініки цього військового медичного закладу на Вінниччині завдяки доступу до сучасних методів анестезії активно проводять актуальні дослідження та удосконалюють методики знеболення, які використовують в усьому світі у разі бойових поранень в сучасних бойових конфліктах, та запропонованих стандартами країн-членів НАТО. Окрім того, військові медики ефективно працюють у тандемі із цивільними. Адже сьогодні в Україні створено єдиний медичний простір, де найголовніше завдання - порятунок життя та здоров’я українських воїнів.

Нагадаємо, вінницькі медики дістали із серця військовослужбовця кам'яний уламок. Як камінь опинився у серці — військовий не знає. Поранення серця показала КТ-діагностика, яку він пройшов, відчувши значне нездужання.

Читайте також

Реабілітаційні послуги для дорослих і дітей надають у 14 закладах Вінниці
Реабілітаційні послуги для дорослих і дітей надають у 14 закладах Вінниці
Детальніше
У Вінниці перевіряють на доступність комунальні заклади охорони здоров’я
У Вінниці перевіряють на доступність комунальні заклади охорони здоров’я
Детальніше
Медичні заклади Вінниччини отримують 11 наркозно-дихальних апаратів
Медичні заклади Вінниччини отримують 11 наркозно-дихальних апаратів
Детальніше
День боротьби з діабетом покращення життя хворих, профілактика та інноваційні рішення
День боротьби з діабетом: покращення життя хворих, профілактика та інноваційні рішення
Детальніше
Чому електронні сигарети небезпечні пульмонолог Анастасія Загоренко про здоров’я легень
Чому електронні сигарети небезпечні: пульмонолог Анастасія Загоренко про здоров’я легень
Детальніше
Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня використовує сучасне обладнання для новонароджених
Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня використовує сучасне обладнання для новонароджених
Детальніше