Вінниччина у топ-10 регіонів за кількістю банківських відділень
Банки продовжують закривати відділення. Зараз їх залишилося близько 7 тисяч, тоді як на піку було майже 23 тис. Орієнтуючись на зарубіжний досвід, видання “Мінфін” розбирався, скільки відділень для України те, що треба.
Тільки за останній рік банки закрили близько 1 тис. відділень. З початку 2009 року, коли відділень було майже 23 тис., регіональна мережа скоротилася більш ніж втричі.
Серед топ-15 банків за кількістю відділень є фінустанови, левова частка відділень яких зосереджена в одному — материнському — регіоні. Наприклад, 63 з 83 відділень Полтава-Банку зосереджені у Полтавській області, а 112 з 154 відділень Мегабанку — на Харківщині.
Трохи менше концентрація на рідному регіоні у банку “Південний”, 40 з 97 відділень якого розташовуються в Одеській області.
Топ-10 регіонів за кількістю банківських відділень, штук.
- Київ — 1037
- Дніпропетровська — 628
- Харківська — 546
- Одеська — 530
- Львівська — 484
- Донецька — 322
- Запорізька — 321
- Полтавська — 319
- Київська — 293
- Вінницька — 223
Банки традиційно не люблять коментувати процес масового закриття відділень.
Загальною жорсткої мети щодо кількості мережі відділень зараз немає. При цьому є розуміння щодо її ефективності та відповідності потребам ринку, — повідомили в Райффайзен Банку Аваль.
Там також відзначили, що потік клієнтів в деяких відділеннях знизився приблизно на 30% від кількості, яке було до пандемії.
У Приватбанку кажуть, що мають намір розвивати напрямок відділень без кас. Як повідомив керівник дирекції з управління регіональною мережею Приватбанку Андрій Козловський, зараз в пілотному проєкті Приватбанку 50 відділень працюють в форматі кешлес.
В існуючих відділеннях ми прибрали касові вузли, а працівників-касирів було переформатовано на продаж продуктів і послуг. Ми помітили, що в перші 1−3 місяці відбувається зниження потоку клієнтів. Але потім цей тренд вирівнюється, і ці відділення стають ще більш прибутковими, — розповів Андрій Козловський.
Скорочення чисельності відділень — не вітчизняний ноу-хау, а загальносвітова тенденція. Щоправда, темпи закриття банківських офісів в інших країнах набагато нижчі, ніж в Україні, що пов'язано зі згаданими вище особливостями нашого ринку.
Наприклад, за даними порталу statista, в сусідній Польщі за останні 7 років кількість банківських відділень скоротилася більш ніж на 1,5 тис. Якщо на кінець 2013 року їх було понад 7 тис. (як зараз у нас), то на кінець 2020 р. — лише 5,5 тис.
Порівнюючи показники двох країн, слід зазначити, що населення Польщі приблизно можна порівняти з Україною — близько 38 млн осіб. Водночас за площею “сусідка” майже вдвічі менша. Але і тамтешній банківський сектор є набагато більш зрілим (розвиненим).
Якщо орієнтуватися на польський досвід, то нас очікує подальше поступове закриття банківських відділень.
Нагадаємо, працівника банку Вінниці підозрюють у привласненні пів мільйона гривень.