У Брацлаві знайшли могилу льочика забутої жертви "холодної війни"

У Брацлаві знайшли могилу льотчика - забутої жертви "холодної війни"

11:56 29.04.2021

У Брацлаві знайшли могилу забутої жертви "холодної війни" - льотчика МіГ-19, який загинув на Уралі в 1960 році, виконуючи завдання по перехвату літака-шпигуна. 

Пам'ятник знайшов і сфотографував працівник, який прибирав стару частину кладовища. 

В густих заростях, багато пам'ятників, за якими від нас приховані моменти минулого. Можливо є люди, які згадають своїх рідних... Ось одна така невідома історія. Напис на пам'ятнику: "Збитий однією з 8-ми ракет запущених по американському шпигунові Пауерсу" І далі російською мовою "Старший лейтенант Карчевский Владимир Владимирович. 1933-1960. Погиб при исполнении служебных обязанностей. От мамы" - такий запис розміщено 28 квітня у місцевій Фейсбук-спільноті.

У Брацлаві знайшли могилу льочика забутої жертви "холодної війни"

В коментарях вінничани одразу ж взялись обговорювати та аналізувати інформацію. Увагу привертало те, що табличка з "сенсаційним" написом вочевидь була прикріплена до пам'ятника набагато пізніше. Та й Вікіпедія щодо обставин збиття американського льотчика Пауерса дає дещо іншу інформацію.

Прояснює ситуацію коментар одному з уральських видань заслуженого військового льотчика СРСР, полковника Анатолія Железнова.

Ось як він переповідає обставини загибелі пілота, який піднявся у повітря в 1960 році на перехват американського літака. 

Наш полк за роки освоєння реактивної авіації втратив 12 льотчиків. Хоча більшість катастроф сталося через відмову техніки, кожен із загиблих - жертва "холодної війни". Ось і Айвазяна з Сафроновим кинули в бій, як на амбразуру, прекрасно знаючи - перехоплювачі МіГ-19 просто не можуть дістати "американця" в стратосфері. При розборі трагедії з'ясувалося: пару підняли в повітря через сім хвилин після того, як ракетним залпом вже збили U-2 разом із Пауерсом. Фатальними для Сафронова стали 30 секунд. Пара готувалася заходити на посадку і відомий мав, відповідно до інструкції, починати цей маневр через 30 секунд після ведучого. Айвазян різко спікірував вниз і втік від своїх же ракет, а Сафронов просто не встиг це зробити, - поділився думкою полковник Железнов.

Розповів Анатолій Железнов і про обставини загибелі брацлавчанина Володимира Карчевського. 

Раніше не повернувся з бойового вильоту і старший лейтенант Володимир Карчевський. 9 квітня 1960 року він був відомим у капітана Геннадія Гусєва. Вилетіли з Пермі парою, мали дозаправитися в Свердловську, летіти на Орськ - і звідти атакувати помічений над радянською територією американський U-2. На підльоті до Свердловська МіГ-19 Карчевського втратив швидкість, завалився на крило і став падати. Карчевський спробував катапультуватися, але не вистачило висоти. Чи не вийшов закрилок? - висловлює припущення Анатолій Железнов.

Отже, причетним до історії з Пауерсом брацлавський пілот Володимир Карчевський бути не може, бо загинув майже за місяць до тих подій. Втім, як і решта пілотів, які не повернулись з бойових вильотів у ті роки - він теж жертва "холодної війни". А тому заслуговує на гідне вшанування.

Нагадаємо, у Вінниці видали збірник документів органів держбезпеки, присвячених подіям Другої світової війни.

Читайте також

Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
10 місяців бюджету 2024 Вінницький міський голова Сергій Моргунов розповів про головні напрями спрямування коштів
10 місяців бюджету 2024: Вінницький міський голова Сергій Моргунов розповів про головні напрями спрямування коштів
Детальніше
З окупованого Херсона в Австралію Як живеться українським біженцям за кордоном
З окупованого Херсона - в Австралію. Як живеться українським біженцям за кордоном
Детальніше
У Вінниці вшанували полеглих Героїв Небесної Сотні та російсько-української війни
У Вінниці вшанували полеглих Героїв Небесної Сотні та російсько-української війни
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше