Цього року на Вінниччині виявили вдвічі більше випадків сказу, ніж торік

Цього року на Вінниччині виявили вдвічі більше випадків сказу, ніж торік

11:31 04.07.2023

Впродовж шести місяців цього року на території Вінницької області було зареєстровано 58 випадків захворювання на сказ серед тварин, що у 2,5 раза більше ніж за аналогічний період минулого року (23 випадки).

Про це 4 липня інформує Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Хворі на сказ тварини травмували 87 осіб, які отримують антирабічні щеплення. Випадки були зареєстровані на всій території області. Захворювання на сказ реєстрували серед:

  • собак,
  • котів,
  • лисів,
  • один випадок був зареєстрований серед великої рогатої худоби.

Курс вакцини від сказу

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість за призначення вакцини Індіраб: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні, або по іншій схемі при застосуванні іншої вакцини.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12-14 день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30-40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року, - зазначають у Вінницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб - це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Чим небезпечний сказ

Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Річ у тім, що між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей проходить від 12 днів до 6 місяців, інколи рік. Все залежить від місця укусу: чим ближче до голови, тим швидше вірус проникне в мозок. У дітей захворювання розвивається швидше. Єдиний спосіб порятунку - це вакцинація, яку проводять якомога швидше.

Як розпізнати хвору тварину

Головна ознака хворих тварин - зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з'являються в населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів - агресивними, з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання.

Що робити, якщо вкусила тварина

Негайно зверніться до лікаря! На той час поки лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою або будь-яким мийним засобам чи іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), будь-чим, що може нейтралізувати вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Обов’язковому щепленню підлягають люди:

  • яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
  • покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
  • подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
  • люди які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом.

Нагадаємо, враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу тварин на Вінниччині проводять кампанію з пероральної імунізації диких м'ясоїдних тварин проти сказу шляхом розкидання приманок з вакциною.

Читайте також

Скільки мін уже знешкодили поліцейські вибухотехніки з Вінниці на деокупованих районах Харківщини?
Детальніше
У Вінниці під колесами вантажного потягу загинув 65-річний чоловік
Детальніше
Тварини на курорті: як у Вінниці доглядають за мешканцями зоопарку в аномальну спеку
Детальніше
Рятувальники Вінниччини ліквідували 7 пожеж, горіло 2 будинки
Детальніше
У Вінницькому зоодворику виходжують маленьких соколят: про них піклуються, підліковують та годують
Детальніше
У Вінниці надзвичайники врятували 2-річну дівчинку
Детальніше