На Вінниччині у садиби з парком і палацом початку ХІХ ст. нарешті з'явиться власник
На Вінниччині у садиби з парком і палацом початку ХІХ ст. нарешті з'явиться власник/ Прокуратура вимагає оформити право власності на пам’ятку архітектури.
Про це 15 лютого пресслужба Вінницької обласної прокуратури.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду задоволено позов Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави до Копайгородської селищної ради про визнання її бездіяльності протиправною, зобов’язання оформити правовстановлюючі документи та здійснити державну реєстрацію права комунальної власності на об’єкт культурної спадщини, розташований на її території, - йдеться у повідомленні.
Йдеться про об’єкт «Садиба Михальських-Бібікових з палацом, господарчими спорудами та парком» побудови початку ХІХ ст., який Розпорядженням представника Президента України у Вінницькій області №209 від 14.07.1994 віднесений до пам’яток архітектури місцевого значення та має відповідні охоронні номери.
Водночас прокуратурою встановлено, що Копайгородська селищна рада не вживала заходів щодо оформлення права комунальної власності на нерухоме майно, - додають у прокуратурі.
Зволікання з виготовленням правовстановлюючих документів на об’єкт створює передумови для зловживань щодо розпорядження ним.
З огляду на порушення, прокуратура в судовому порядку вимагає від органу самоврядування вжити належних заходів з метою захисту пам’ятки архітектури.
Після набуття судовим рішенням законної сили контролюватиметься його реальне виконання.
Чим цікава садиба Михальських-Бібікових
Спочатку садиба належала родині Михальських, а пізніше Бібіковим. З 1825 по 1830 роки в будинку бував Юліуш Словацький видатний польський поет демократ, співець польського революційного романтизму.
У село Верхівку до власників маєтку панів Михальських Юліуш Словацький приїжджав у період студентських канікул, звідси влітку 1827 року разом із Зеноном Михальським (сином господарів) відправився у подорож по Україні. Написав ряд творів на українську тематику, вивчав пісні та перекази українського народу.
В поемі «Беньовський» Юліуш Словацький описав верхівський гай, названий Юлінками на честь дочки місцевого поміщика Юлії Михальської, в яку поет був закоханий. У його поемі описані події 1768 року в Польщі та Україні, краєвиди міста Бара та села Верхівка на річці Лядова, штурм Барської фортеці. Мешканці та пейзажі сіл Верхівка, Лядова відображені в його драмах «Срібний сон Соломеї», «Ксьондз Марек», «Голштинський», нескінченій повісті — «Король Лядови».
Нагадаємо, прокуратура відстояла у Верховному Суді захист “Прибуткового будинку” - пам’ятки архітектури у самісінькому центрі Вінниці. Про це інформує Вінницька обласна прокуратура.