Експерт попереджає реальна кількість COVID-19 більша за офіційну статистику

Експерт попереджає: реальна кількість COVID-19 більша за офіційну статистику

11:28 17.11.2021

До кінця року офіційне число жертв COVID-19 в Україні може сягнути 100 тисяч.

Реальні цифри смертності щонайменше вдвічі вищі, каже Ігор Бровченко з Інституту проблем математичних машин та систем НАН в інтерв'ю DW.

Останніми тижнями захворюваність на COVID-19 в Україні та інтенсивність госпіталізацій залишаються високими, але припинили зростати. Кількість результатів позитивних ПЛР-тестів почала знижуватись. Чи це свідчить про те, що пік нинішньої хвилі епідемії минув?

Пік можна визначати по-різному. Зокрема, щодо приросту нових активних хворих, кількості нових добових заражень, зайнятості COVID-ліжок, ліжок із киснем, добових госпіталізацій та щодо смертності. Ці всі показники можуть бути в часі дуже сильно розпорошені. Крім того, в період пікового завантаження на системи тестування, виявлення нових випадків та охорони здоров'я загалом ці цифри зазнавали значного впливу. Медична система була перевантажена.
Зокрема, був дефіцит вільних ліжок для прийому COVID-хворих, тому добові показники госпіталізації не зростали до того рівня, до якого мали б зрости, якби ці вільні ліжка були. Через це ми спостерігали такий дуже плавний пік добових госпіталізацій. Краще за всіх спрацювали лабораторії - пік за кількістю позитивних результатів тестів виявився високим, чітким, він припав на 28-30 жовтня. Максимальні значення сягали понад 33 тисяч на день, а середні за тиждень - 26 тисяч на день. Відтоді досить швидко почала знижуватися кількість позитивних результатів тестів та загалом тестувань на коронавірус. Останніми днями ми бачимо, що падіння кількості нових випадків почало прискорюватися.

Наскільки ситуація щодо захворюваності та рівня госпіталізацій пацієнтів із COVID-19 різниться в різних регіонах України?

Загалом по Україні останні декілька днів середня кількість виписок з лікарень почала перевищувати середню кількість добових госпіталізацій. В майже всіх регіонах почалось помітне покращення епідеміологічної ситуації. Зокрема, в Херсонській області дуже добре помітно, що епідемія пішла на спад. Там  кількість нових випадків вже в декілька разів впала. Проте є такі регіони, як, наприклад, Вінницька, Закарпатська, Полтавська, Миколаївська області, де ще відбувається зростання. Але все одно, якщо брати в середньому по країні, дуже чітко спостерігається спад захворюваності, і це падіння починає прискорюватися.  

Наскільки дані офіційної статистики адекватно відображають реальну картину захворюваності на COVID-19 в Україні?

Звісно, реальна кількість захворювань набагато більша за кількість офіційно виявлених випадків. 30 липня МОЗ оприлюднило інформацію, що згідно з даними серологічного дослідження за червень-липень, близько 40 відсотків українців мали антитіла до COVID-19. На той момент було небагато вакцинованих. Тому в переважній більшості випадків ці антитіла було набуто природнім шляхом, тобто ці люди перехворіли на коронавірусну хворобу. Порівняно з офіційною кількістю перехворілих, яка була на той час, реальна кількість людей, які хворіли COVID-19, десь в п'ять-шість разів більша. Це що стосується нових випадків. При цьому ми також розуміємо, що недооцінюється не тільки кількість захворілих, а й кількість померлих від COVID-19. Для того, щоб оцінити реальну кількість COVID-смертей, ми визначаємо так звану "надлишкову смертність". Це різниця показників смертності, яка є зараз, з періодом до епідемії COVID-19. Ця цифра порівнюється з офіційною статистикою смертності від COVID-19. Виходить, що офіційна смертність від коронавірусу в два - два з половиною рази менша за "надлишкову".

Тобто, аби дізнатися реальний показник, офіційну статистику смертей від COVID-19 потрібно множити щонайменше на два?

Ми не стверджуємо, що вся "надлишкова смертність" спричинена COVID-19. Вона охоплює, зокрема, і людей, які померли вдома без діагнозу та без ПЛР-тесту. Вони не потрапляють до офіційної COVID-статистики, тому що в цю статистику потрапляють тільки ті випадки, які отримали результат ПЛР-тесту. Крім того, до "надлишкової смертності" потрапляють люди з іншими хворобами, яким невчасно було надано медична допомога через те, що лікарні перевантажені COVID-хворими. Дізнатися ці пропорції вже навряд чи коли-небудь вдасться. Але те, що людей вмирає від причин, пов'язаних з COVID-19, щонайменше в два рази більше, можна стверджувати однозначно. 

Нагадаємо, У Вінниці кількість хворих на коронавірус зростає: реанімації завантажені на 86%.

Читайте також

У Вінниці лікарня отримала систему терморегуляції для порятунку новонароджених
У Вінниці лікарня отримала систему терморегуляції для порятунку новонароджених
Детальніше
Медмістечко у центрі Вінниці
Медмістечко у центрі Вінниці
Детальніше
Сорок вінничан отримали щеплення проти дифтерії та правця
Сорок вінничан отримали щеплення проти дифтерії та правця
Детальніше
Вінницькі лікарі провели успішну трансплантацію нирки
Вінницькі лікарі провели успішну трансплантацію нирки
Детальніше
У Тиврові усіх охочих мешканців запросили до “містечка здоров'я”
У Тиврові усіх охочих мешканців запросили до “містечка здоров'я”
Детальніше
Заклади освіти та медицини Калинівської громади отримали допомогу від аграріїв
Заклади освіти та медицини Калинівської громади отримали допомогу від аграріїв
Детальніше