Вінницький ретротролейбус вирушить у подорож на честь 61-річчя тролейбусного руху

Вінницький ретротролейбус вирушив у подорож на честь 61-річчя тролейбусного руху

13:57 18.02.2025

Вінницею курсував ЗіУ-5 - предок сучасних «VinLine». Колись цей тролейбус став символом транспортної інфраструктури розвитку міста. А нині повернувся, щоб нагадати, з чого все починалося. 

18 лютого – особлива дата для Вінницької транспортної компанії. Саме цього дня 61 рік тому містом почав курсувати перший тролейбус. І хоча давно вулицями їздять сучасні екологічні «VinLine», їхній пращур, легендарний червоний ЗіУ-5, знову відкрив свої двері для пасажирів, даруючи їм можливість перенестися у минуле.

Вінницький ретротролейбус вирушить у подорож на честь 61-річчя тролейбусного руху

Тролейбусний рух у місті - це історія наполегливості та винахідливості жителів нашого міста. Коли промисловість активно розвивалася, стало очевидно, що місту потрібен електротранспорт. Саме 18 лютого ЗіУ-5 уперше виїхав на лінію, доставляючи працівників лампового заводу та інших підприємств, що активно зростали в ті часи.

На той момент було важливо з’єднати центр міста з промисловими районами, які стрімко розростались у східній його частині. Історичний тролейбусний маршрут пролягав в напрямку до лампового та інструментального заводів. Щоб втілити задум, під приводом прокладання електромереж, почали будувати першу контактну лінію для тролейбусів. В 60-ті роки на ці роботи витратили кошти з міського бюджету, і врешті-решт Вінниця отримала свій перший тролейбусний рух, який згодом став невід’ємною частиною міста, - розповідає директор вінницького музею трамвая Олег Матюхов.

На той час, коли містом курсували лише трамваї, тролейбуси стали їхньою сучасною та перспективною альтернативою. Спершу таких тролейбусів було п'ять. Вони рухались за коротеньким маршрутом Площа Жовтнева – «Рибзбут», нині це Площа Героїв Чорнобиля – вул. Максима Шимка. Тролейбуси цієї модифікації возили городян до 1980 року. Тоді це були переважно працівники лампового заводу. Через десятиліття після завершення експлуатації ЗіУ-5 отримав друге життя. Майстри Вінницької транспортної компанії по деталях відновили цей раритет на базі тролейбусного депо.

Було непросто, зізнаються майстри, адже деякі запчастини довелося шукати у старих запасах депо підприємства, щось виготовляли самостійно, щось переробляли під сучасні умови.

Коли ми взялися за реставрацію цього тролейбуса, це була не просто робота, а повернення у минуле століття. Робили все, відповідно заводським його кресленням. Ми зібрали його буквально по деталях, відновлювали кожен елемент із тим розумінням, що це не просто машина, а частина історії Вінниці. Ми раділи, коли його запустили – це означало, що місто росте, що стає комфортнішим. Сьогодні, їдучи у ньому, дивлюсь на стелю, оригінальні двері та радію, що став дотичний до історії, - пригадує слюсар тролейбусного депо Володимир Войтенко.

У Вінницькій транспортній компанії переконують: тролейбус такого типу - єдиний екземпляр, що зберігся серед громадського транспорту українських міст.

Вінницький ретротролейбус вирушить у подорож на честь 61-річчя тролейбусного руху

З цікавістю сприйняли старого «новачка» на лінії вінничани. А люди старшого віку, навіть пригадали, що не один рік користувались таким, щоб їздити у справах. Адже ці тролейбуси були частиною життя цілого покоління. І сьогодні вони повертаються, щоб ще раз нагадати, якою дорогою рухалося місто до свого сучасного вигляду.

Один з них - вінничанин Олександр Миколайович. Чоловік їздив ним на побачення до своєї майбутньої дружини.

Я пам’ятаю ці тролейбуси. До Вінниці переїхав жити з містечка Ладижин на початку 70-х років. Тоді, ці ЗіУ-5 були справжньою гордістю Вінниці. Він завжди був переповнений, але якимось теплим, затишним. Досі пам'ятаю м’які сидіння. А сьогодні, коли побачив його на зупинці, наче повернувся в часи моєї молодості, - ділиться враженнями пан Олександр.

Ретро-тролейбуси та трамваї традиційно виїжджають на маршрут під пам’ятних дат, коли місто вшановує історію свого транспорту. У такі дні Вінниця перетворюється на місце зустрічі минулого та майбутнього, де технології змінюються, але любов до рідного міста залишається незмінною.

Нагадаємо, вінничан та гостей міста запрошують на екскурсію з нагоди 61-ї річниці запуску в обласному центрі тролейбусного руху. Про це інформує Музей Вінницького трамвая.

Embedded thumbnail for Вінницький ретротролейбус вирушив у подорож на честь 61-річчя тролейбусного руху

Читайте також

Вінницьким музейникам потрапив до рук рідкісний артефакт - пряжка воїна-варвара
Вінницьким музейникам потрапив до рук рідкісний артефакт - пряжка воїна-варвара
Детальніше
У Вінниці відбувся особливий майстер-клас «Янголи пам’яті»
У Вінниці відбувся особливий майстер-клас «Янголи пам’яті»
Детальніше
День Державного Герба України багатовікова історія знаку єдності та гідності нації
День Державного Герба України: багатовікова історія знаку єдності та гідності нації
Детальніше
Історія тризубу через століття від князівського знаку Київської Русі до герба Незалежної України
Історія тризубу через століття: від князівського знаку Київської Русі до герба Незалежної України
Детальніше
Вінничанам розкажуть про бойовий шлях 120 окремої бригади Тероборони
Вінничанам розкажуть про бойовий шлях 120 окремої бригади Тероборони
Детальніше
У Вінниці встановили ще один комплекс автофіксації порушень
У Вінниці встановили ще один комплекс автофіксації порушень
Детальніше