У Вінниці з Європейської площі прибрали пам'ятник "борцов за власть Советов"

У Вінниці з Європейської площі прибрали пам'ятник "борцов за власть Советов"

09:53 05.05.2022

Чотириметрових будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця тепер немає на Європейської площі. Ця скульптурна композиція звеличувала борців за радянську владу, яка всіма силами намагалась знищити українську державність та національну ідентичність. Натомість ідеологія "совєтів" тісно пов’язала цей пам’ятник з перемогою у Другій світовій війні. Насправді це хибне сприйняття.

За архівними матеріалами, перші колективні захоронення на цьому місці більшовиків та їхніх прихильників, які воювали проти Армії Української Народної Республіки, відбувалися упродовж 1919-1922 років. Лише з 1958 р. на меморіал із кладовищ Вінниці та Вінниччини почали перепоховувати прах учасників подій Другої світової війни. Відтоді офіційна назва цього місця – "Меморіал борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни".

Системна робота по деколонізації має допомогти Вінницькій територіальній громаді повністю викреслити зі свого життя елементи імперських радянської та російської спадщин. 29 квітня з Центрального парку імені Миколи Леонтовича прибрали пам’ятник М. Горькому. Крім того рішенням сесії міської ради більше десяти топонімів у Вінницькій громаді позбулися свого імперсько-радянського минулого, - повідомляє Вінницька міська рада.

У Вінниці з Європейської площі прибрали пам'ятник "борцов за власть Советов"

А сьогодні Європейська площа зустріла вінничан вже без скульптурної композиції, що прославляла боротьбу "за владу Рад". Дирекція парків та дозвілля територіальної громади, на балансі якої перебували три фігури, передала їх на відповідальне зберігання Історико-меморіальному комплексу пам’яті жертв нацизму – філії Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Рішення, яке дозволило прибрати з центру міста будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця, схвалив виконком міської ради на минулому тижні.

За інформацією істориків, цей пам’ятник у тодішньому сквері Козицького відкрили 7 листопада 1977 року з нагоди 60-ї річниці більшовицького перевороту – "Великої Жовтневої Соціалістичної революції".

У Вінниці з Європейської площі прибрали пам'ятник "борцов за власть Советов"

Пропагандистська скульптурна композиція символізувала "преемственность поколений борцов за власть Советов" – тих, хто фізично знищував нашу націю голодоморами та репресіями. 70 років українцям насаджували "єдино правильну" ідеологію та версію історії, змушували забути справжнє коріння. Поза сумнівом, радянській владі майже вдалося це зробити. Але сьогодні ми маємо унікальний шанс розкрити істинні сторінки історії України, зокрема і Вінниці, та відновити власну національну та локальну систему цінностей та ідентичності.

Нагадаємо, щоб увіковічнити героїзм Маріуполя, у Вінниці вирішили назвати на честь міста-героя одну з вулиць та провулків в районі Старого міста.

Читайте також

У Вінниці збирають кошти на пам'ятник засновниці першої студії спортивного бального танцю
Детальніше
У Писарівці замінили зірку на пам'ятнику полеглим землякам на тризуб
Детальніше
Серце Вінниці б'ється тут — площа Європейська
Детальніше
Плин часу впродовж доби на вінницькій вежі супроводжують 5 мелодій
Детальніше
На Вінниччині встановили унікальний пам'ятник сарматському царю
Детальніше
На Вежі Артинова у Вінниці оновлять одразу три годинники
Детальніше