Чому вулицю Московську у Вінниці перейменували на Маріупольську

Чому вулицю Московську у Вінниці перейменували на Маріупольську

12:39 04.05.2022

Маріуполь зараз - це не просто українське місто, а символ незламності та надлюдської сили у боротьбі з російською агресією. Щоб увіковічнити героїзм, у Вінниці вирішили назвати на честь міста-героя одну з вулиць та провулків в районі Старого міста. Відтак колишня Московська стала Маріупольською.

Вулиця, яку перейменували на честь міста на березі Азовського моря – одна з найдавніших в районі Старого міста Вінницької міської територіальної громади, розповідає докторка історичних наук і професорка Тетяна Кароєва.

Первинно це була південна дорога до Старого міста, яку почали забудовувати лише у ХІХ ст. Офіційна назва, зафіксована в документах початку ХХ ст., - Звенигородська, яку спочатку у 1921 р. змінили на Лассаля, потім Карла Маркса, а вже з приєднанням до Вінниці – на Московську. Тоді ж змінили назви й провулки, - зазначає Тетяна Кароєва.

Місто-герой Маріуполь

Ще набагато глибшу історію має місто-герой, на честь якого перейменували вулицю та провулки у Вінниці.

Маріуполь – місто обласного підпорядкування Донецької області. Заснований запорозькими козаками на поч. XVI ст. як фортеця Кальміус (від р. Кальміус). У 1611 р. – центр Кальміуської паланки Війська Запорозького. Після інкорпорації українських земель у XVIІІ ст. Російською імперією перезасновано у повітове місто Павловськ, згодом найменовано в Маріуполь (Маріанополь). Наприкінці XVIІІ – на поч. XІХ ст. важливий торговельний осередок Приазов’я, один із центрів чумацького промислу. Із др. пол. XІХ ст. – важливий центр металургії та машинобудування.

У часи радянської індустріалізації тут постав один із найбільших в СРСР металургійних заводів – «Азовсталь». Упродовж 1948-1989 рр. місто йменувалося Жданов. Після 24.02.2022 р. Маріуполь, як стратегічний центр українського Донбасу та Приазов’я, став пріоритетною ціллю російських окупантів.

Завдяки мужності українських воїнів, які захищають місто, Маріуполь став символом опору, незламності та героїзму, а також скорботи за його жертвами. 6 березня 2022 р. Указом Президента України Маріуполю присвоєно почесну відзнаку "Місто-герой України".

Нагадаємо, у Вінниці перейменовують більш як десяток вулиць і один парк. Таке рішення підтримали депутати Вінницької міської ради.

Читайте також

У Вінниці на одне безконфліктне та безпечне перехрестя стало більше
Детальніше
У Вінниці з'явились сквери Долинки, Людвиківка та провулок Галицької Армії
Детальніше
На вулиці Архітектора Артинова у Вінниці облаштовують інклюзивне середовище
Детальніше
У Вінниці перекрили рух на ділянці по 1-му провулку Індустріальному
Детальніше
У Жмеринці та навколишніх селах перейменували ще 207 вулиць та провулків
Детальніше
У Іллінцях та навколишніх селах перейменували 50 вулиць і провулків
Детальніше