У Вінниці обговорили зміни нормативно-грошової оцінки земель
28 квітня відбулось перше робоче засідання Ради підприємців при міському голові у новому складі на чолі зі співголовою Тарасом Ковальчуком. Під час онлайн-зустрічі представники місцевого бізнесу обговорили питання зміни нормативної грошової оцінки (НГО) земель, яка має відбутись відповідно до вимог чинного законодавства у цьому році й вступити в дію з 01.01.2022 року, та отримали відповіді на всі свої питання, що пов’язані з встановленою процедурою розрахунків.
Наразі у Вінниці триває розробка технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Процедура відбувається відповідно до вимог земельного законодавства, адже статтею 18 Закону України “Про оцінку земель” передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років незалежно від їхнього цільового призначення.
У Вінниці востаннє відповідна технічна документація була затверджена у 2013 році й вступила в дію у 2014 році. Щороку, як і по всій Україні, відбувалась індексація НГО. Тепер розробляється нова технічна документація з нормативної грошової оцінки земель Вінниці, яка після усіх процедур та затвердження сесією міської ради набуде чинності з 2022 року.
Відповідно до Закону України “Про оцінку землі” нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, державного мита при міні, спадкуванні, даруванні земельних ділянок тощо.
При проведенні НГО враховуватимуться регіональні та зональні фактори, Показник зонального фактора залежить від економіко-планувальної зони, в яку потрапляє земельна ділянка. Кожна зона має свій коефіцієнт. Нормативно-грошова оцінка 2021 року встановлює межі зонального коефіцієнта від 0,7 до 1,31. Нормативно-грошова оцінка 2013 року – від 0,47 до 2,49. На вартість ділянки впливають локальні фактори, яких є загалом 23. Третім фактором є цільове призначення землі, – розповіла заступниця директора департаменту земельних ресурсів Олена Крулицька.
Серед питань, які цікавили членів Ради підприємців, був алгоритм розрахунку нормативно-грошової оцінки та розмір коефіцієнтів, які впливають на її розмір.
Представник ТОВ "Інститут землеустрою та земельно-правових відносин", який здійснює розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Олександр Кучеренко розповів, як здійснюються розрахунки НГО.
Для визначення нормативно-грошової оцінки спочатку збираються усі необхідні вихідні данні. Потім вони вносяться в автоматизовану програму “Норматив+”. Це спеціалізоване програне забезпечення для автоматизації процесів, пов’язаних з виконанням та подальшим використанням НГО земель населених пунктів в Україні. Після внесення даних програма самостійно розраховує нормативно-грошову оцінку. Тобто, всі локальні коефіцієнти визначає програма самостійно в автоматичному режимі. Будь-який вплив людини на розрахунок нормативно-грошової оцінки неможливий. Все здійснюється автоматично, – розповів Олександр Кучеренко.
Нагадаємо, у травні у Вінниці відбудуться земельні аукціони: оголосили прийом заявок.