Охорона та популяризація культурного надбання: у Вінниці відзвітували про хід виконання програми
На засіданні виконавчого комітету розглянули та затвердили звіт департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради про хід виконання Програми збереження культурної спадщини та розвитку історичного середовища Вінницької міської територіальної громади на 2024-2026 рр.
Згідно із ним, основні зусилля торік були спрямовані на заходи з охорони та популяризації культурного надбання територіальної громади, що формує її унікальність та сприяє розвитку туризму й освіти.
У 2024 році заходи щодо збереження культурної спадщини відбувалися в умовах складної економічної та безпекової ситуації. Попри виклики, пов’язані з фінансуванням та технічним станом об’єктів, Вінницька міська територіальна громада продовжила активну роботу з охорони та популяризації культурного надбання, – зазначив директор департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради Яків Маховський. – Основними напрямами діяльності стали моніторинг стану пам’яток, реставраційні роботи, інформаційна та просвітницька діяльність, а також інвентаризація реєстру та переліку об’єктів культурної спадщини.
Крім того, за словами Якова Маховського, з набуттям повноважень Бюро охорони культурної спадщини (БОКС), яке було сформовано торік у структурі департаменту, посилилася робота щодо розробки та затвердження правил утримання таких об’єктів власниками та користувачами.
Задля налагодження тісної комунікації з ними, започаткували періодичні зустрічі, які фахівці БОКС проводять безпосередньо у місцях розташування пам’яток. Здійснили вони й низку відкритих заходів. Також триває робота зі створення та впровадження структури громадського нагляду за станом і використанням пам’яток, їхніх територій і зон охорони, археологічних та історичних ареалів. Це будуть жителі населених пунктів, які на правах громадських інспекторів, разом із досвідченими колегами з Бюро відстежуватимуть ситуацію зі збереження об’єктів культурної спадщини», – розповів він.
Особлива увага, у межах реалізації Програми, приділялася, зокрема й оцифруванню інформації про пам’ятки, створенню актуальної бази даних про них та включенню щойно виявлених об’єктів до реєстру архітектурної, монументальної чи історичної спадщини. А таких на отримання відповідного статусу подали близько 20.
Нагадаємо, підтримували Збройні сили України, стабільну роботу економіки, дбали про якість освітніх та медичних послуг, забезпечували соціальною допомогою вразливі верстви населення. Бюджет Вінницької громади 2024 року було сформовано за ключовими пріоритетами та став «Бюджетом безпеки та оборони, стійкості та турботи».