Історія двох забутих поселень, що існували під Вінницею на початку XVII ст.

15:36 06.08.2023

Сучасна вінницька місцевість Малі Хутори та частина міської територіальної громади село Вінницькі Хутори свого часу виникли як хутірні господарства вінницьких міщан. Власне, цей факт досі збережений у назвах поселень. На сторінці "Музей Вінниці" розповіли ж про Вінницькі та Малі Хутори наприкінці XVIII століття. Додатково згадуємо два поселення, які нині вже не існують.

У "Топографічному описі Подільської губернії 1799 року" Вінницькі Хутори називають "село Хутори Старі". Як і в наш час, воно розташовувалось на лівому березі річки Віннички і належало тоді Вінницькому магістрату. В селі діяла "стара дерев’яна церква грекоросійська". Після другого поділу Речі Посполитої та окупації сучасної Вінниччини Російською імперією, нова влада перетворила унійну (греко-католицьку) церкву Георгія Великомученика (колишній Вознесенський монастир) на православну. Варто зазначити, що цей храм проіснував до 1960-х років, коли його розібрали під час "хрущовської" антирелігійної кампанії.

Поруч з церквою існувала "невелика школа і священницький дім з невеликим при ньому садом у якому: фруктові дерева яблуні, груші та вишні". У володіннях священнослужителя також були виділені церкві орні землі. У тогочасних Старих Хуторах діяли дві дерев’яні корчми та ґуральня. Вони перебували у оренді в євреїв за 1 480 польських злотих, - інформують на сторінці "Музей Вінниці".

На річці Вінничці розташовувались два млини, які належали міщанам. Будинки в селі були "розташовані за звичаєм нерегулярно і дуже просторо з невеликими садами…". Станом на 1799 рік там нараховувалось 139 дворів та 800 мешканців, переважно міщан.

Кайдашиха та Кажаниха

Поселення було оточене з двох сторін лісом, а з третьої та четвертої - річкою Вінничкою. Орієнтовно між Старими Хуторами та Щітками розташовувалось село Кайдашиха (також відоме як Кайдачиха). У наш час такого поселення не існує, адже воно стало частиною Вінницьких Хуторів. З "Топографічного опису Подільської губернії 1799 року" дізнаємося:

Село Кайдашиха старостинське, а за життя поміщиці Анни Хамцової належало їй розташоване на крутому березі правої сторони річки Вінниці. В цьому селі стара дерев’яна корма з ґуральнею… Млин мучний наливний на одній греблі…  Усе це перебуває у євреїв у оренді за 400 польських злотих. Селянські будинки розташовані за звичаєм нерегулярно і один від другого дуже просторо, при них невеликі сади… Село оточене з трьох сторін пасовиськами, а з четвертої річкою Вінницею.

В селі налічувалось сім дворів та 38 мешканців, більшість з яких були підданими. Сучасні Малі Хутори в описі губернії називають "Хутір Петьки, що належить Вінницькому міському магістрату". Ймовірно, назва вказана з помилкою, адже трохи згодом це поселення називали Педьками. В селі діяла нова дерев’яна церква на честь апостола Івана Богослова та невелика школа. Також там була стара дерев’яна корчма, де євреї торгували завезеним з різних місць вином. Корчма перебувала в оренді у євреїв за 1 700 польських злотих. На річці Вінничці розташували шість млинів на шести греблях.
Як і в Старих Хуторах, "міщанські будинки розташовані за їхнім звичаєм нерегулярно і один від одного просторо з невеликими садами з частиною фруктових дерев".

Поселення було оточене з трьох сторін пасовиськами, а з четвертої - річкою Вінничкою. Там налічувалось 67 дворів та 499 мешканців, переважно міщан.
Приблизно між Слобідкою Дубицьких (нині район вулиці Дубовецької) та Педьками в ті часи існувало село Кажаниха (також відоме як Казаниха). У описі губернії 1799 року вказується:

Село Кажаниха Анни Хамцової і перебуває в її володінні, має розташування підвищене, але рівне, частково по пологому нахилу лежить на суходолі.У ньому стара дерев’яна корчма з ґуральнею… Вироблене тут вино в тому числі відвозять на продаж до Вінниці. Млин наливний на одній греблі… Усе це перебуває в оренді у євреїв. Селянські хати розташовані за звичаєм нерегулярно і дещо просторо, біля них невеликі городи. Село оточене з усіх сторін орними полями.

В селі було лише сім дворів та 30 мешканців, переважно кріпаків.

Варто зазначити, що Кайдашиха і Кажаниха існували як мінімум з початку XVII століття. Орієнтовно після 1613 року вінницький староста Валєнти Калиновський записав тутешньому осередку ордену єзуїтів 30 тисяч злотих на селах Кайдашиха і Кажаниха, а також Бондурівка і Пісочин у Брацлавському повіті.

Нагадаємо, козацькі люльки, старовинні монети, рештки вишуканого посуду… У середмісті Вінниці тривають археологічні розкопки на території комплексу, де було засновано Домініканський монастир, перша згадка про який датується 1624 роком. Нагадаємо, дослідження тут стартували у 2013 році. Наразі важливим є завершення робіт, які були розпочаті раніше, щоб зберегти історичну спадщину. Адже волога, мороз й сонце мають негативний вплив на неї.