Готовність №1. Як у Вінниці протидіятимуть подвійній епідемії: коронавірусу і грипу?
За міською програмою «СтопГрип» вже замовили першу партію ампул із захистом. А поки на їх поставку чекають, мер Сергій Моргунов проінспектував одне з місцевих фармацевтичних підприємств і оглянув умови, в яких мають зберігатись вакцини.
Вінниця готується до подвійної епідемії. Поруч із коронавірусом восени традиційно настає сезон грипу. І по-справжньому рятівною тут може стати вакцинація. Тож фінансування муніципальної програми «Стоп грип» цьогоріч збільшили на 40%. Для придбання 15 тисяч доз вакцин. Третину вже замовили.
Glaxo — один із найбільших у світі виробників. Так само Sanofi. І корейська вакцина. Це перевірені відомі виробники, — зазначив керівник фармацевтичного підприємства Олександр Мудрий.
Виробники цих вакцин – Корея, Голландія і Франція. Наразі на першу партію ампул із захистом чекають усі.
З приводу термінів – сподіваємось на кінець вересня, але все-таки будемо реалістами – це буде початок жовтня. І ми зробили замовлення і теж чекаємо. Як тільки вакцина з’явиться в Україні, вона буде і в нас, буде у вільному доступі. Всі охочі зможуть купити, але вакцинувати звісно повинен фахівець, — зазначив керівник фармацевтичного підприємства Олександр Мудрий.
А поки мер Сергій Моргунов продумує кожен крок у підготовці до протидії подвійній епідемії і перевіряє, чи достатньо засобів захисту і вакцин у вінницьких фармацевтів.
На початку другої хвилі пандемії для нас дуже важливо, щоб аптечна мережа та лікарняні заклади були забезпечені всім необхідним для боротьби з коронавірусом та іншими хворобами, — наголосив Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
А тому з ревізією вирушив на один з найбільших фармацевтичних складів в області, сертифікований за міжнародними стандартами. Запаси тут достатні – в наявності понад 20 тисяч найменувань продукції. На вході все серйозно: дезінфекція рук, маски, бахіли і халати. Далі очільнику міста демонструють, за яких температур зберігаються ліки.
Найхолодніше – у кімнатах для вакцин. Там, термометри тримаються в середньому на позначці 4 градуси за Цельсієм.
Це умови зберігання вакцин. Нашої потужності достатньо, щоб зберігати мінімум 50 тисяч доз вакцин. Якщо вакцину зберігати в неналежних умовах вона перестає бути вакциною, а тут вони будуть зберігатися виключно в належних умовах, — зазначив керівник фармацевтичного підприємства Олександр Мудрий.
Тому транспортують їх теж у спеціальних холодильних боксах. А в аптеках і лікарнях – зберігають їх у холодильниках. Мер Вінниці поцікавився, хто за цим всім слідкує.
Контролює і несе відповідальність за температурні датчики і режими головне медична сестра, — відповів директор КП «Вінницька міська клінічна лікарня №1» Костянтин Ліваковський.
Цікавить мера й те, чи не повториться під час 2-ї хвилі ситуація із захисними масками, адже на початку епідемії в аптеках був дефіцит.
Наразі вже повно українських виробників. Маски відрізняються по якості, навіть у Вінниці є один невеличкий виробник, — розповів Олександр Мудрий.
Запитує Моргунов і про ціни. Наскільки доступні засоби індивідуального захисту для містян.
Проблем немає і не буде, і ціни як мінімум рости не будуть, — відповів Олександр Мудрий.
А яка зараз середня ціна? — запитує мер.
Є 3 грн, є 4, — відповів Олександр Мудрий.
А тоді було по 16 і по 30, — нагадує мер.
За 20, да, — відповідають співробітники фармацевтичного підприємства.
Я пам’ятаю, що тоді була дискусія. Що ціна була 1,60, і підскочила одразу до 16, а то й до 20 грн, — уточнив Вінницький міський голова.
Наразі на рівні оптових поставок є усі необхідні медикаменти і засоби, щоб забезпечити лікарні найнеобхіднішим для боротьби з коронавірусом та іншими хворобами. А в них самих додають ліжка для COVID-пацієнтів. У Вінниці — 3-їй і першій міських.
Розгорнули 210 інфекційних ліжок, з них 200 — для лікування COVID і з підозрами, 149 пацієнтів у лікарні — з підозрами і підтвердженим COVID-19. Процес продовжується, і сьогодні запустили ще 39 кисневих точок, тобто ми готуємось до збільшення кількості пацієнтів, — зазначив Костянтин Ліваковський.
Вінниця – від початку тижня у помаранчевій зоні і щодень ковідних пацієнтів, тільки додається.
Ми госпіталізуємо лише пацієнтів з перебігом хвороби середньої тяжкості і тяжким. Це приблизно 35-40 пацієнтів на день, — розповів Костянтин Ліваковський.
Та разом з тим, у місті маємо гарну статистику одужань.
Динаміка тих, хто видужав, у Вінниці — найкраща в Україні. Так, людей хворіє багато, але разом з тим, ефективне лікування нашими медичним працівниками допомагає вінничанам швидко одужувати, — підкреслив Сергій Моргунов.
Крім того, нагадаємо, за розпорядженням мера у Вінниці створили 3-місячний запас медикаментів та засобів індивідуального захисту в медзакладах. Закупили додаткове обладнання, а персонал отримує щомісячні доплати.