Війна в нашій країні змушує задуматись про зміщення історичних акцентів та відмову від навіюваних нам російських наративів. У радянські часи День Перемоги відзначали 9 травня, а тепер, як у багатьох країнах світу

8 травня Україна разом з усім світом відзначатиме День пам’яті та перемоги над нацизмом

13:41 06.05.2024

Війна в нашій країні змушує задуматись про зміщення історичних акцентів та відмову від навіюваних нам російських наративів. У радянські часи День Перемоги відзначали 9 травня, а тепер, як у багатьох країнах світу, так і на загальнодержавному рівні, в Україні відзначатимуть 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. А 9 травня – відзначатимемо День Європи. 

Про це зазначено в Указі Президента України. Про ідею таких змін та їхнє історичне підґрунтя розповів заступник директора з виставкової роботи КЗ «Музей Вінниці» Євгеній Сафар’янс.

Чому в радянські часи святкували День Перемоги 9 травня, а зараз – 8 травня?

День Перемоги – державне свято в СРСР. Щорічно 9 травня з 1945 по 1947, а також із 1965 по 1991 рр. було офіційним вихідним днем. В указі Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1945 року зазначалося, що метою встановлення свята було відзначити «победоносное завершение Великой Отечественной войны советского народа против немецко-фашистских захватчиков». В Україні по інерції святкувалося як радянський «День Перемоги» з 1992 по 2015 рр., а з 2016 по 2023 рр. було переосмислене як «День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні». Паралельно з ним, з 8 травня 2016 року в Україні був започаткований День пам’яті та примирення.

Проте вже 2024 року Україна разом з усім світом відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Чому увесь світ обрав саме дату – 8 травня?

«Офіційно німецьке військове командування підписало капітуляцію у Реймсі на території Франції ще 7 травня 1945 року о 02:41 за середньоєвропейським часом. Акт про капітуляцію набув чинності 8 травня 1945 року о 23:01 (за середньоєвропейським часом). Цього дня, 8 травня 1945 року, уряди США, Сполученого Королівства (Велика Британія) та Франції офіційно оголосили про підписання капітуляції Німеччиною», – розповідає заступник директора з виставкової роботи КЗ «Музей Вінниці» Євгеній Сафар’янс.

Але всупереч цьому Радянський Союз святкував дату перемоги над нацистами 9 травня.

«Річ у тому, що столиця Радянського Союзу, Москва, знаходилася в іншому часовому поясі. А тому на момент набуття чинності Акту про капітуляцію Німеччини в Москві було на дві години більше, ніж за середньоєвропейським часом: не 23:01, а вже 01:01 наступного дня – 9 травня 1945 року. Була і друга причина: радянський диктатор Йосип Сталін не хотів, щоб офіційним місцем капітуляції вважався Реймс. На вимогу Сталіна 8 травня 1945 року о 22:43 (за московським часом – 00:43 9 травня 1945 року) в передмісті Берліна Карлгорсті, який був в радянській зоні окупації, відбулася церемонія вторинного підписання капітуляції. Тобто ми до 2024 року відзначали День перемоги над нацизмом за московським часом», – каже Євгеній Сафар’янс.

8 травня Україна разом з усім світом відзначатиме День пам’яті та перемоги над нацизмом

Також фахівець пояснив, чому 9 травня в Україні відзначають День Європи. День Європи вперше було відзначене Радою Європи в 1964 році, а офіційно запроваджене як загальноєвропейське свято – 29 червня 1985 року. Саме 9 травня 1950 року міністром закордонних справ Франції Робертом Шуманом була виголошена пропозиція («Декларація Шумана») об’єднати французьке та німецьке виробництво вугілля й сталі під керівництвом єдиної наднаціональної організації, яка згодом стала економічною основою для створення Європейського Союзу.

«Впродовж 80 років реальна правда про Другу світову війну була прихована від нас. І сьогодні маємо докласти зусиль задля того, щоб подолати цю майже столітню "національну амнезію" та позбутися усіх тих нашарувань пропаганди, які були нав'язані нам окупантами – Радянським Союзом та Російською Федерацією. Ми пам'ятаємо і вшановуємо всіх загиблих у тій жахливій війні. Адже без гідного і щирого вшанування пам'яті полеглих є неможливим процес повноцінного осмислення своєї ідентичності, пошуку свого місця в історії та поступ до цивілізованого світу», – зазначає Євгеній Сафар’янс.

Нагадаємо, вісімсотий день повномасштабної війни та 11 рік як Україна відстоює свої кордони, протистоячи терористичній росії. Ворог забирає життя військових і цивільних, руйнує міста та села.

Читайте також

Мам, майдан то країна в країні спогади матері Героя Небесної Сотні про Революцію Гідності
"Мам, майдан - то країна в країні": спогади матері Героя Небесної Сотні про Революцію Гідності
Детальніше
10 місяців бюджету 2024 Вінницький міський голова Сергій Моргунов розповів про головні напрями спрямування коштів
10 місяців бюджету 2024: Вінницький міський голова Сергій Моргунов розповів про головні напрями спрямування коштів
Детальніше
З окупованого Херсона в Австралію Як живеться українським біженцям за кордоном
З окупованого Херсона - в Австралію. Як живеться українським біженцям за кордоном
Детальніше
Встановлюють таблички з історіями людей, чиїми іменами названі вулиці Вінниці
Встановлюють таблички з історіями людей, чиїми іменами названі вулиці Вінниці
Детальніше
У Вінниці студенти дізнались як Майдан вплинув на хід сучасної історії України
У Вінниці студенти дізнались як Майдан вплинув на хід сучасної історії України
Детальніше
У Вінниці вшанували полеглих Героїв Небесної Сотні та російсько-української війни
У Вінниці вшанували полеглих Героїв Небесної Сотні та російсько-української війни
Детальніше