264 дитини перебуває на обліку у службі у справах дітей Вінницької міськради

264 дитини перебуває на обліку у службі у справах дітей Вінницької міськради

11:26 21.07.2022

Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є опіка/піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, сім’я патронатного вихователя. Станом на 1 липня на первинному обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у службі у справах дітей Вінницької міської ради перебуває 264 дитини, з них: 81 дитина-сирота, 183 дитини, позбавлених батьківського піклування. Під опікою, піклуванням у громадян перебуває 193 дитини, у прийомних сім’ях та будинках сімейного типу виховується 41 дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування.

28 дітей потребують влаштування до сімейних форм виховання, з яких в закладах інституційного догляду перебуває 14 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 11 - мають інвалідність, сім дітей (в тому числі одна родинна група з п'яти дітей) перебуває у "Вінницькому обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей", чотири дитини знаходиться на повному державному утриманні в державних навчальних закладах.

З початку цього року одну дитину-сироту влаштовано на виховання до прийомної сім’ї та одну дитину-сироту - до дитячого будинку сімейного типу, які функціонують на території Вінницької міської територіальної громади. Дві дитини, позбавлені батьківського піклування, направлено до дитячих будинків сімейного типу, які функціонують на території Вінницької області.

Впродовж цього року усиновлено чотири дитини громадянами України, п'ять - іноземними громадянами, щодо двох дітей триває процес усиновлення. На даний час на території Вінницької міської територіальної громади функціонує 13 прийомних сімей та один дитячий будинок сімейного типу, у яких виховується 22 дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та п'ять осіб з їх числа, - говорить заступниця начальника служби у справах дітей міської ради Наталія Манзюк.

Фахівці служби у справах дітей Вінницької міської ради зазначають, що усиновлення є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провoдиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми сімейного влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, сім’ї патронатного вихователя, а також із закладу цілодобового перебування, якщо вона перебуває на обліку як така, що може бути усиновлена.

Опіка/піклування

Найбільш частою формою сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є опіка/піклування.

Опіка або піклування встановлюються для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, відібрання у батьків дитини без позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування. Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14 років і залишилися без батьківського піклування, а піклування – над дітьми, які старші 14 років. Опікуном, піклувальником призначається особа, яка перебуває у сімейних, родинних, близьких відносинах з підопічним. У разі призначення опікуна, піклувальника враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - розповідає заступниця начальника служби у справах дітей міської ради Наталія Манзюк.

Прийомна сім'я

Ще одна форма влаштування дитини – це прийомна сім’я. Це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Метою утворення прийомної сім’ї є забезпечення належних умов зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом влаштування їх у сім’ї на виховання та спільне проживання. Прийомні діти виховуються у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а у разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Влаштування дітей у прийомну сім’ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім’ї. В окремих випадках за згодою сторін прийомна сім’я може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше ніж протягом п’яти років.

Будинок сімейного типу

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей.

Патронатна сім’я

Ще однією формою виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня, особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками.

Патронатна сім’я – це тимчасова форма влаштування дитини у сім’ю, де термін перебування дитини не може перевищувати трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше ніж до шести місяців.

Патронатним вихователем може бути особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Патронатний вихователь має бути повнолітнім громадянином України, який має досвід виховання дитини й відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини у своєму домі, - додає заступниця начальника служби у справах дітей міської ради Наталія Манзюк.

Більш детальну інформацію щодо усиновлення дитини можна дізнатись за номером: 65-10-74.

Нагадаємо,  25 березня у Вінниці підписали договір про влаштування дитини до патронатної сім'ї, яка була влаштована службою у справах дітей до сім'ї патронатного вихователя. Родина Чернюків взяла до себе на виховання 11-річного Сашка.

Читайте також

Вінницьких дітей запрошують на безкоштовні заняття в секцію спортивної радіопеленгації
Детальніше
Вінничани здобули сім медалей на турнірі з греко-римської боротьби «Koblenz Cup»
Детальніше
Програму соціального захисту дітей у Вінниці затвердили ще на три роки
Детальніше
Вінничани допомогли піти до школи 300 дітям, родини яких потребують підтримки
Детальніше
Діти оборонців з Вінниці повернулися з незабутнього відпочинку в Латвії
Детальніше
На Кубку світу зі спортивної радіопеленгації вінничани вибороли чотири “золота”
Детальніше