У Вінниці запрацювала школа актуального мистецтва
З початком другого семестру у Вінницькій дитячій художній школі стартував новий освітній напрям – «Школа актуального мистецтва». Відтепер заклад поєднує класичну академічну мистецьку освіту з вивченням сучасних художніх практик, орієнтованих на роботу з ідеями, контекстами та новими медіа. Наставником юних митців у межах проєкту став відомий вінницький художник Олександр Никитюк.
Новий напрям покликаний відповісти на виклики сьогодення, адже традиційна художня освіта в Україні здебільшого зосереджена на малюнку, живописі та композиції, тоді як сучасне мистецтво працює з міждисциплінарністю, соціальними темами та актуальними формами висловлювання. Саме тому проєкт має на меті подолати розрив між класичною художньою школою та сучасною мистецькою практикою, сформувати в учнів критичне мислення, візуальну грамотність і активну громадянську позицію, а також зорієнтувати молодь на вступ до мистецьких закладів України та Європи.
Як зазначає директорка Вінницької дитячої художньої школи Наталя Стафійчук, відкриття «Школи актуального мистецтва» є важливим кроком у розвитку закладу:
Ми прагнемо, щоб наші учні не лише досконало володіли академічними основами, а й уміли мислити сучасно, сміливо працювати з темами сьогодення та знаходити власну художню мову. “Школа актуального мистецтва” – це простір свободи, діалогу й творчого пошуку.
Цільовою аудиторією проєкту є учні старших класів художньої школи та вмотивована молодь, зацікавлена у сучасному мистецтві, медіа та культурних проєктах. Освітня модель передбачає модульну програму тривалістю п’ять місяців: дві групи займаються по три уроки двічі на тиждень. Навчання поєднує теорію, практичні заняття та проєктну роботу.
Програма охоплює шість ключових модулів:
- Перший знайомить учнів із поняттям contemporary art, його відмінностями від академічного мистецтва, основними художніми рухами XX-XXI століть та розвитком українського сучасного мистецтва від 1990-х років до сьогодні.
- Другий модуль зосереджений на роботі з ідеєю та концепцією, пошуку тем і створенні художнього тексту.
- Третій – приділено медіа та практикам – інсталяції, перформансу, відеоарту, фотографії, колажу, mixed media та основам цифрового мистецтва.
- У межах четвертого модуля «Мистецтво та суспільство» учні осмислюватимуть мистецтво як форму висловлювання, працюватимуть із темами війни, пам’яті, ідентичності, екології та етики художника.
- П’ятий – присвячений кураторству та виставковим практикам і знайомить із процесом створення експозицій, роботою з простором і взаємодією з глядачем.
- А завершальний модуль зосереджено на формування портфоліо та професійній орієнтації, зокрема участі у конкурсах, резиденціях і грантових програмах.
Директорка Вінницької дитячої художньої школи Наталя Стафійчук зазначила, що навчання у «Школі актуального мистецтва» відбувається у форматі проєктної роботи, дискусій, аналізу кейсів, а також групових та індивідуальних практик. У короткостроковій перспективі учасники й учасниці зроблять власні завершені мистецькі проєкти, сформують портфоліо та презентують свої роботи широкій аудиторії. Фінальним акордом навчального року стане виставка в межах дитячого фестивалю ленд-арту на території музею М. М. Коцюбинського, де буде представлено напрацювання учасників «Школи актуального мистецтва».
У травні, саме у музеї, діти створюватимуть власні інсталяції у просторі довкілля, а у виставковій залі закладу буде представлено фотовиставку цих робіт. Такий формат дозволить учням комплексно презентувати свої проєкти й логічно завершити навчальний рік, – говорить Наталя Стафійчук.
Для Вінницької дитячої художньої школи реалізація проєкту означає оновлення освітньої програми, зростання престижу закладу та активнішу інтеграцію в культурне життя громади.
Нагадаємо, художнє бачення краси зимового стану природи, казкових персонажів, давніх традицій відзначення Різдва та Нового року, представили у виставковій залі Вінницької дитячої художньої школи виставкою "Зимова симфонія". Про це інформують у закладі.





