У Вінниці відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту»

У Вінниці відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту»

15:40 08.07.2024

У Вінницькому музеї Коцюбинського презентували проєкт музею Коцюбинського та Мартина Якуба «Коцюбинський очима штучного інтелекту». До експозиції увійшли 10 фоторобіт, які репрезентують різні віхи життя і творчості Сонцелюба.

Виставка організована в межах заходів Року Коцюбинського #2024РікКоцюбинського та виконання Стратегії розвитку культури Вінницької міської територіальної громади, яка відбувається в рамках проєкту #EU4Culture, і фінансується Європейським Союзом та реалізовується Goethe-Institut Ukraine. Постать Михайла Коцюбинського є важливою не лише для Вінниці, а й для всієї країни.

Завдяки Мартину Якубу вдалося створити ексклюзивну виставку, доповнивши невеликий музейний фонд зі світлинами відомого письменника. Це перший проєкт із використанням штучного інтелекту, що дозволяє переосмислити час, в якому жив Коцюбинський, і надихнути інших на роботу з українськими геніями. Впевнені, що експозиція нікого не залишить байдужим, буде цікаво кожному. Адже тут можна подивитись на Коцюбинського в дитячому віці, письменника-мандрівника, модника того часу, – зазначив перший заступник директора департаменту культури Вінницької міської ради Олексій Циганков.

У Вінниці відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту»

Як розповіли організатори мистецького проєкту, його ідея полягала у створенні неіснуючих світлин Михайла Коцюбинського, сформованих на основі спогадів письменника. Це стало можливим завдяки штучному інтелекту, використання якого останнім часом стає все популярнішим та якіснішим, а результат – більш деталізованим та художнім.

У Вінниці відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту»

Співпраця музею із Мартином Якубом

За словами директорки музею Коцюбинського Лариси Кравченко, вони розпочали співпрацю із Мартином Якубом у березні.

У сучасному світі, де технології швидко розвиваються, таке мистецтво є важливим інструментом для збереження історичної пам'яті та культурної ідентичності. Ми для цієї серії робіт надали спогади самого Михайла Коцюбинського, деякі згадки щодо образу ми черпали з листування письменника з його дружиною, друзями тощо. Наприклад, у нас немає фотографії, де Коцюбинський у вишиванці, але завдяки штучному інтелекту, наданим архівним джерелам ми тепер її маємо, – резюмує Лариса Кравченко.

А Мартин Якуб розповів, що під час створення робіт надихався передусім вінницьким періодом життєпису письменника. Позаяк саме тут він сформувався як талановитий літератор.

У Вінниці відкрили виставку «Коцюбинський очима штучного інтелекту»

Вивчаючи його біографію, я довго працював над тим, щоб передати не лише зовнішність Коцюбинського, а й його характер. Ці світлини дозволяють зануритися в історію, побачити та відчути моменти, які формували його як митця і людину. Виставка у музеї Коцюбинського у Вінниці є не просто показом робіт, а й своєрідним містком між минулим та сучасністю, що допомагає зберегти нашу культурну спадщину для майбутніх поколінь. Щиро сподіваюся, що відвідувачі знайдуть для себе щось нове та надихаюче, і це спонукатиме їх до глибшого вивчення української літератури та історії, – підкреслив Мартин Якуб.

Виставка у музеї Коцюбинського експонуватиметься до 22 липня.

Нагадаємо, у Вінниці просто неба на майдані Незалежності поблизу фонтану «Мушля» презентували вуличну виставку «Коцюбинський_АRT», присвячену 160 річчю від дня народження видатного вінничанина – Михайла Коцюбинського. Виставка «Коцюбинський_АRT» експонуватиметься на різних локаціях Вінниці до жовтня 2024 року. А біля фонтану «Мушля» містяни можуть переглянути її до 31 травня.

Читайте також

Майстер-класи з рогозоплетіння: у Вінниці розпочався етновікенд "Заплетемо рогозу"
Детальніше
Вишиті рушники, сорочка матері та фото з родинного архіву. Що ще можна побачити на виставці?
Детальніше
У Вінниці провели майстерклас з японського мистецтва реставрації битого посуду
Детальніше
У Вінниці представили концепцію ревіталізації колишнього санаторію ім. Коцюбинського
Детальніше
Вінниця представила проєкт розвитку реабілітаційного відділення на міжнародному заході
Детальніше
У Вінниці відкрили мистецький проєкт про деукраїнізацію Донбасу
Детальніше