У Вінниці презентують віртуальний музей та проведуть виставку Барської кераміки

У Вінниці презентують віртуальний музей та проведуть виставку Барської кераміки

14:02 04.11.2024

5 листопада в Артпросторі «ЕтноЧари» відбудеться одразу дві події за підтримки Українського культурного фонду, спрямовані на популяризацію Барської кераміки – нематеріальної культурної спадщини Вінниччини: презентація Віртуального 3-D музею Барської кераміки та відкриття підсумкової виставки робіт учасників І Всеукраїнської артрезиденції «Три площини Барської кераміки». 

Об’єднана команда громадських активістів, науковців, музейників, дослідників та майстрів продовжує роботу над відродженням славнозвісної Барської кераміки – бренду Поділля ще з XVII століття, одного із найпотужніших старовинних гончарних осередків України до початку ХХ століття, котра на майже 70 років була стерта з народної пам’яті. Відродження традицій Барської кераміки стало можливим завдяки старту однойменного проєкту у 2018 році. 

В рамках попередніх етапів проєкту побачили світ тематичні друковані видання, провели Всеукраїнську конференцію з міжнародною участю «Місце Барської кераміки в гончарній спадщині України» (долучилися понад 50 доповідачів з 7 регіонів України та Республіки Польща), розпочали науково-пошукові експедиції Україною, в рамках яких знайшли зразки Барської кераміки у фондах понад 20 вітчизняних музеїв та понад 40 населених пунктах: 

  • Вінниччини, 
  • Київщини, 
  • Житомирщини, 
  • Хмельниччини, 
  • Полтавщини, 
  • Львівщини. 

В ході експедицій здійснили фотофіксацію більш як 300 автентичних виробів давніх барських майстрів, більша частина з яких увійшла до новоствореного сайту «Віртуальний музей Барської кераміки». Сайт дозволяє в рамках одного ресурсу побачити різноманіття форм та орнаментальних композицій зразків Барської кераміки з різних куточків України та світу, а вибрані керамічні вироби відображено у 3-D моделях. Провели петрографічні та елементні дослідження автентичних зразків барського гончарства, що дозволили зробити проміжні висновки про їх хімічний склад, – розповідають організатори проєкту. 

Реалізація проєкту стала поштовхом до популяризації Барської кераміки серед майстрів та поціновувачів крафтових виробів з України та закордону. 

Посуд та сувенірну продукцію у стилістиці Барської кераміки нині виготовляють кращі гончарі з різних куточків Вінницької області. Також результатом реалізації проєкту стало започаткування Народного музею Барської кераміки, створення навчально-показової майстерні-студії народних художніх промислів «БарВінОк» та поява нової генерації майстрів-гончарів безпосередньо у самому місті Барі. У квітні 2023 року «Традицію орнаментального розпису Барської кераміки» внесено до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Вінниччини, готується номінаційне досьє на подання Барської кераміки до Національного переліку НКС України, – зазначають організатори. 

В рамках нового етапу проєкту у 2024 році за підтримки Українського культурного фонду ми провели масштабний апгрейд сайту «Віртуальний музей Барської кераміки» зі збільшенням кількості експонатів та відтворенням більшості з них у 3-D, продовжили науково-пошукові експедиції новими музеями та приватними колекціями на: 

  • Вінниччині, 
  • Київщині, 
  • Хмельниччині, 
  • Тернопільщині, 
  • Чернівеччині, 
  • Полтавщині,
  • Львівщині. 

І оновлений Віртуальний музей готові презентувати громадськості та представникам медіа!

У Вінниці презентують віртуальний музей та проведуть виставку Барської кераміки

Іще однією ініціативою, спрямованою на відродження цього елементу нематеріальної культурної спадщини, стало проведення Всеукраїнської артрезиденції «Три площини Барської кераміки» у вересні 2024 року у м. Барі. На участь в резиденції подали заявки майже 140 майстрів гончарного, образотворчого та фотомистецтва, з яких було відібрано 55 найкращих. Мистецькі роботи, створені учасниками творчої акції за три тижні роботи, були частково презентовані у Вінницькому обласному художньому музеї та Вінницькому обласному центрі народної творчості. А 5 листопада у арт-просторі «ЕтноЧари» відбудеться підсумкова об’єднана виставка, на якій будуть представлені усі роботи, створені в рамках Всеукраїнської артрезиденції «Три площини Барської кераміки».

  • Коли: 15 листопада о 15:00
  • Де: м. Вінниця, вул. Магістратська, 52

Головними організаторами події є:

  • Народний музей Барської кераміки, 
  • Барський МХАТ,
  • Агенція Сталого Розвитку АСТАР.

Партнерами проєктів є: 

  • Харківська державна академія культури, 
  • Вінницький обласний центр народної творчості, 
  • Вінницький обласний художній музей, 
  • Громадська організація «Кращий художник»,
  • «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені М. Грушевського».

Нагадаємо, у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося відкриття виставки мистецьких робіт створених учасниками всеукраїнської артрезиденції «Три площини Барської кераміки», що відбулася за підтримки Українського культурного фонду в місті Бар у вересні цього року. На виставці представили гончарні вироби, картини та художні світлини майстрів з різних регіонів України. Темою усіх творів стала Барська кераміка – елемент нематеріальної культурної спадщини Вінниччини. 

Читайте також

Українську писанку визнали культурним надбанням людства
Українську писанку визнали культурним надбанням людства
Детальніше
Проєкт «Незламні Вінниччини» презентували у молодіжному центрі
Проєкт «Незламні Вінниччини» презентували у молодіжному центрі
Детальніше
У Вінниці відбудеться презентація фотовиставки до Міжнародного дня прав людей з інвалідністю
У Вінниці відбудеться презентація фотовиставки до Міжнародного дня прав людей з інвалідністю
Детальніше
У Вінниці відриють виставу “Мальовнича хронографія українських свят”
У Вінниці відриють виставу “Мальовнича хронографія українських свят”
Детальніше
Традиційна Подільська кухня особливості нематеріальної культурної гастроспадщини
Традиційна Подільська кухня: особливості нематеріальної культурної гастроспадщини
Детальніше
Юні тростянецькі танцюристи здобули Гран-прі міжнародного фестивалю
Юні тростянецькі танцюристи здобули Гран-прі міжнародного фестивалю
Детальніше