У Вінниці представили концепцію ревіталізації колишнього санаторію ім. Коцюбинського

У Вінниці представили концепцію ревіталізації колишнього санаторію ім. Коцюбинського

14:14 02.07.2024

У Вінниці відбувся вікенд «Територія SUN: Відновлення». Протягом 29-30 червня на території колишнього дитячого санаторію імені Коцюбинського, що на Старому місті, тривали лекції, воркшопи, виставки, літературний пленер, виступи українських музикантів та багато інших активностей.

У рамках цих заходів організатори презентували й концепцію розвитку території колишнього санаторію імені Коцюбинського, над якою працювали п’ять місяців. За цей час ГО «Мистецьке об’єднання “Плай”» провели онлайн-опитування мешканців Вінниці, а у співпраці з ГО «Інша Освіта» організували три професійні резиденції з експертами (у напрямках культури, екології, міського планування та ін.). Також розпорядженням міського голови створена робоча група при Вінницькій міській раді.

У Вінниці представили концепцію ревіталізації колишнього санаторію ім. Коцюбинського

Усе це спрямовано на детальне дослідження «Території SUN» та пошук найкращих рішень для її подальшого розвитку. В суботу, 29 червня, ці напрацювання публічно презентували під час вікенду «Територія SUN: Відновлення» – для мешканців Старого міста, відвідувачів вікенду та всіх охочих.

Експерти визначили і проаналізували кілька бажаних і небажаних сценаріїв розвитку території. У результаті ключовим функціональним призначенням запропонували «Центр екології, культури та відновлення».

У Вінниці представили концепцію ревіталізації колишнього санаторію ім. Коцюбинського

Зі слів голови ГО "Мистецьке об’єднання “Плай” Олександри Венславовської, цей сценарій є найбільш реалістичним і здатним принести найбільшу користь місту.

Хочеться, щоб цей простір у Вінниці був особливим, щоб це було місце, де ти постійно наповнюєшся енергією. В нас має бути таке місце. Є дуже багато груп і аудиторій, яким це потрібно: і дітям, і дорослим, і ветеранам, і митцям – всім насправді. Тому всі ці інструменти потрібно дуже виважено пропрацювати, – сказала Олександра Венславовська.

Отже, концепція ревіталізації передбачає поєднання трьох ключових елементів:

Культура і мистецтво

  • інфраструктура: прояви сучасного мистецтва, майстерні, резиденція для митців, лендарт-музей, універсальний виставковий і освітній простір, літня сцена тощо.
  • формати заходів: тихий фестиваль, артрезиденції, пленери, кінопокази, артлабораторії, виставки, воркшопи, лекції тощо.

Відновлення і дозвілля

  • інфраструктура: прогулянковий парк з доріжками, дитячий і спортивний майданчики з натуральних матеріалів, об’єкти біля води, прокат велосипедів, санітарна зона, укриття, лавки, облаштовані зелені паркомісця тощо;
  • формати заходів: туристичні й спортивні змагання, ретріти, арттерапія, йога, заходи для ветеранів.

Екологія і туризм

  • ключова інфраструктура: навігація по рослинах, еколабораторія, демонстраційний майданчик інноваційних рішень, еко-енергоефективні рішення, концептуальне кафе, міський кемпінг, туристично-інформаційний центр, догляд за птахами тощо;
  • ключові заходи: курси з обрізки дерев та кущів, спостереження за птахами й комахами, навчання заповідної справи, екотолоки, екофестиваль тощо.

Важливо розуміти, що це варіативний список. Всі напрацьовані ідеї не вмістиш у 4,4 гектара, але ми цього і не прагнемо. Це умовний кошик ідей: у нас є пріоритети, але якщо щось не спрацьовує, маємо запасний варіант. Це ще не стратегія і не дорожня карта, але концепція є цінним дороговказом, який дає розуміння, що ми хочемо створити. Для нас, як для профільного департаменту, важливо, щоб Територія SUN була цікавою для всіх. Тому ми маємо створити такі точки тяжіння і wow-ефекти, які були би на слуху не тільки у вінничан, – розповів директор департаменту маркетингу міста та туризму вінницької міської ради Олександр Вешелені.

Експерт у сфері управлінського консалтингу Сергій Корнилюк, який працює над концепцією Території SUN, переконаний, щоб реалізувати проєкт не йдеться про десятиліття, це можна зробити за 5-7 років. Втім, з його слів, потрібно враховувати ресурси і можливості, адже зараз ми перебуваємо в умовах війни. Відтак, на першому етапі експерти пропонують лише невеликі зміни у довкіллі й приведення території до ладу. Йдеться про контрольований підлісок уздовж центральних алей, більш густий живопліт уздовж периметра ділянки, новий дитячий майданчик з безпечними видами рослин тощо. Натомість проєкти можна втілювати поетапно, у міру знаходження грантів й інших джерел фінансування.

Операційна модель ще в процесі обговорення, але зараз я був би чесним з собою і не намагався будувати чіткий план з дедлайнами в умовах обмеженості ресурсів. Бо, все ж таки, під час війни, це більше залежить від можливості залучити зовнішнє фінансування, – зазначив Сергій Корнилюк.

Вже за кілька місяців концепцію розвитку території колишнього санаторію ім. Коцюбинського як документ з описом управлінської та інвестиційної моделі винесуть на громадське обговорення. Після цього за документ мають проголосувати депутати на сесії Вінницької міської ради.

Є ще багато важливих питань: як управляти цією територією, як зробити так, щоб це було прозоро, по-сучасному, ефективно, щоб це не повісити просто на міськраду, КП, ГО чи на інвесторів... Тому ми думаємо, як зробити таку колаборацію, щоб вибудувати горизонтальні зв'язки і бути партнерами. Це те, за що я дуже сильно вболіваю, – підсумувала Олександра Венславовська.

Вікенд «SUN Territory: відновлення»

Вікенд «SUN Territory: відновлення» відбувся у рамках проєкту #EU4Culture, який фінансується Європейським Союзом та реалізовується Goethe-Institut Ukraine. Захід організували в рамках реалізації Стратегії розвитку культури ВМТГ до 2025 року. Організатори: NGO «PLAI» спільно з департаментом культури міської ради.

Нагадаємо, у 2019 році за ініціативи ГО “Мистецьке об’єднання “ПЛАЙ” і інших громадських організацій та за підтримки Вінницької міської ради територія колишнього дитячого санаторію ім. М. Коцюбинського стала експериментальним майданчиком для різних подій. Наразі розвиток "Території SUN" включений до Стратегії розвитку Вінниці до 2030 року, Стратегії культури до 2025 року, а також Стратегії розвитку туризму.

Читайте також

Козак Сіромаха запрошує вінничан почути українську пісню в етностилі
Детальніше
Юних вінницьких музикантів винагородили оваціями на «Фонтані талантів» у Польщі
Детальніше
У Вінниці обстежували одну з малих річок Вінницької громади – Тяжилівку
Детальніше
Вінниця представила проєкт розвитку реабілітаційного відділення на міжнародному заході
Детальніше
Вінницькі рятувальники за добу 18 разів виїжджали на ліквідацію загорянь у екосистемах
Детальніше
Активності від Офісу туризму Вінниці на липень
Детальніше