Маланка або Щедрий вечір: що не можна робити цього дня

Маланка або Щедрий вечір: що не можна робити цього дня

15:40 13.01.2021
38

Сьогодні в Україні святкують Маланку або ж Щедрий вечір. Святкування триває у ніч проти 14 січня, перед "старим" Новим роком. Увечері за традицією родина збирається на святковим столом, після вечері ходять щедрувати.

За християнським календарем 13 січня це день преподобної Меланії. Етнографи переконують -  це найдавніше українське свято, має глибокий сенс    

Цього дня не можна сваритися і лаятися. За народними повір’ями 13 січня не можна брати в борг, щоб не стати бідним в наступному році. Етнологи твердять, це найдавніше українське свято, має глибоке прадавнє коріння.  Наші предки вірили: якщо ніч з 13 на 14 січня видається зоряною і ясною, то врожай буде багатим і щедрим, завірюха - обіцяє багатий урожай горіхів, а відлига пророчить дощове літо. Усі сни  в ніч на 13 січня українці вважали віщими.

На щедру вечерю традиційно збирається вся родина. А господиня готує багату кутю, а на стіл збирає 12 страв, за числом апостолів.

Господиня пекла спецальний колач, з двома ріжками і клала його на макітру на кутю, розповідає керівниця етно-фольк-гурту "Мокоша" Юлія Васюк.

Маланка або Щедрий вечір: що не можна робити цього дня

Ближче до вечора малеча та дорослі переодягаються: дівчата - у Василя, а хлопці - в Маланку та біжать щедрувати. Тож готуйте смаколики для щедрівників, адже за повір'ям, чим більше щедрівників привітають господарів на Маланки, тим щедрішим буде весь рік. 

Нагадаємо, FM-станції підкорює різдвяна пісня, слова якій подарував третьокласник з Вінниччини

Читайте також
До Вінниці повернеться відреставрований стіл Симона Петлюри
Детальніше
Водохреща-2021: вінничани масово не пірнали у ополонки, але традиції не зрадили
Детальніше
“Меморіальний музей Чайковського” у Браїлові стане філією Вінницького краєзнавчого музею
Детальніше
Без ополонок та зимових гулянь: Водохреща в умовах COVID-19
Детальніше
У Вінниці завершується онлайн-марафон "Подільська коляда"
Детальніше
Увічнили пам'ять: у Вінниці заснували літературну премію ім.Миколи Рябого
Детальніше