400 років історії Домініканський комплекс у Вінниці крізь призму наукових досліджень

400 років історії: Домініканський комплекс у Вінниці крізь призму наукових досліджень

15:18 25.11.2024

У Вінниці відбулася наукова історико-краєзнавча конференція «Домініканський комплекс у Вінниці: сторінки 400-річної історії». 

Пленарне засідання відбулося в event-просторі туристичного хабу «Visit Vinnytsia». А частину доповідей та екскурсію заслухано безпосередньо на території пам’ятки архітектури національного значення «Домініканський монастир», яким нині опікується релігійна громада Спасо-Преображенського кафедрального собору Православної Церкви України.

Головна мета конференції – ознайомлення з науковими дослідженнями, присвяченими заснуванню, спорудженню та функціонуванню осідку Ордену братів-проповідників у Вінниці – спочатку дерев’яного (1624–1750), а потім мурованого (1750–1832). Також не оминули увагою сторінки історії комплексу від скасування домініканського кляштора і до кінця XX століття, адже там розміщувались різні православні церкви, шпиталі, склади, крамнички, міські заклади, зокрема Зал органної та камерної музики (1985–1990).

Під час конференції особливу увагу було приділено обговоренню питань, пов’язаних із продовженням археологічних розкопок на місці розташування першого домініканського осідку, що провадились у 2013–2018 і 2023 роках. Розглянуто необхідність і перспективи музеєфікації двору історико-архітектурної перлини Вінниці «Домініканський монастир», оскільки у процесі розкопок було виявлено матеріали з міського побуту XVІ–XVIII ст. Це, крім збереження нашої історичної спадщини, забезпечило б місто унікальним туристичним об’єктом архітектурно-історичного комплексу «Мури».

Попри всі виклики, з якими сьогодні стикається Україна, вивчення та збереження нашої історії є не просто важливим, а необхідним. Наукові дослідження – це не лише спосіб віддати шану минулому, а й фундамент для формування свідомої національної ідентичності. Домініканський комплекс у Вінниці – це приклад спадщини, яка заслуговує на особливу увагу, і наша відповідальність – зробити все можливе для її збереження та інтеграції в сучасний культурний простір міста. Робота над дослідженнями, археологічними розкопками тощо – це внесок у майбутнє, яке буде спиратися на глибоке розуміння і цінування нашої історії, – говорить директор Музею Вінниці Олександр Федоришен.

Також він зазначив, що матеріали конференції, доповнені документами з історії комплексу та численними ілюстраціями, нині готуються до видання.

Організатори заходу:

  • Музей Вінниці
  • Державний архів Вінницької області, 
  • Факультет історії і міжнародних відносин Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського,
  • Вінницьке історичне товариство.

Нагадаємо, вінничан та гостей міста запрошують на вуличну екскурсію - "Від замків до монастирів". Гіди повідають версії походження міста, та цікаві факти із його історії, зокрема яким було духовне та світське життя минулих поколінь. 

Читайте також

Українську писанку визнали культурним надбанням людства
Українську писанку визнали культурним надбанням людства
Детальніше
Вінничани взяли участь в конференції «Енергоефективність в українських громадах виклики сьогодення та нові можливості»
Вінничани взяли участь в конференції «Енергоефективність в українських громадах: виклики сьогодення та нові можливості»
Детальніше
Традиційна Подільська кухня особливості нематеріальної культурної гастроспадщини
Традиційна Подільська кухня: особливості нематеріальної культурної гастроспадщини
Детальніше
У Вінниці назвали переможців конкурсу на кращу ідею архетипу надмогильного знаку у кварталі військових поховань
У Вінниці назвали переможців конкурсу на кращу ідею архетипу надмогильного знаку у кварталі військових поховань
Детальніше
На Вінниччині пам'ятку архітектури залишили без належного догляду й збереження
На Вінниччині пам'ятку архітектури залишили без належного догляду й збереження
Детальніше
Ексгумація жертв Волинської трагедії Україна та Польща ухвалили спільну заяву
Ексгумація жертв Волинської трагедії: Україна та Польща ухвалили спільну заяву
Детальніше