"Дрова/вугілля/обігрівачі. Недорого!" - як вінничанам не стати жертвами шахраїв
З наближенням опалювального сезону актуальними стануть оголошення про купівлю/продаж товарів для опалення приміщень. Шахраї знову почнуть використовувати різні схеми для заволодіння коштами як покупців, так і продавців.
Аби не потрапити на "гачок", правоохоронці застерігають громадян бути обережними реагуючи на оголошення "Продаємо дрова/буржуйку/обігрівач. Недорого! Доставка безкоштовна" та бути обачними тим громадянам, які продають через Інтернет.
Схема перша
Шахраї видають себе за працівників лісових господарств, зловмисники можуть навіть надіслати квитанцію на підтвердження "угоди", та вас має насторожити пропозиція здійснити передоплату!
Аргументи можуть бути різними: щоб включити вас у список на доставку, підтвердити намір покупки чи ще щось таке. Та результат буде лише один - ні грошей, ні товару. Отримавши кошти, шахраї блокують телефонні номери та зв’язок переривається, - зазначають у відділі комунікації поліції Вінницької області.
Що робити?
- Пам’ятайте, що лісові господарства не приймають оплату на банківську карту. Для того, щоб придбати дрова, необхідно укласти договір, лише після цього покупцю надається рахунок.
- Сплачуйте за товар який ви вирішили придбати лише після фактичного отримання.
Схема друга
Зловмисники намагаються привласнити кошти людей, які продають товари на маркетплейсах в інтернеті, зокрема мова про OLX.
"Покупець" звертається до автора оголошення з питанням, чи може він вислати річ за OLX-доставкою. Після стверджувальної відповіді, "покупець" надсилає нібито повідомлення про те, що він оплатив товар і навіть прикріплює свої слова пересланим повідомленням з кодом оплати й скрінами про оплату.
Після цього починається найцікавіше - "покупець" наполягає на тому, що ви маєте підтвердити його оплату. Для цього треба перейти на сайт OLX і внести усі дані своєї карти - можна подумати, що це верифікація, однак це далеко не так. У банкінг у цей час приходить повідомлення, що оплатити товар маєте саме ви.
Що робити?
- За жодних обставин не переходити за сумнівними посиланнями.
- У разі купівлі/продажу на платформі оголошень, обговорюйте деталі угоди тільки в чаті цієї платформи.
- Не повідомляйте нікому дані своєї банківської картки.
Розкажіть про це близьким та рідним. Будьте обачними. Не дайте себе ошукати.
Нагадаємо, аби нагадати прості правила кібергігієни правоохоронці Вінниччини виходять на вокзали, ринки, площі та сквери. Вони з гучномовців розповідають які популярні схеми використовують шахраї та як можуть обдурити громадян.