Про мир в Україні та меседжі для рф головні заяви саміту у Швейцарії

Про мир в Україні та меседжі для рф: головні заяви саміту у Швейцарії

21:06 16.06.2024

У швейцарському Бюргенштоку завершився перший Глобальний саміт миру по Україні. Учасники прийняли спільне комюніке та зробили низку заяв.

Підсумковий документ підтримали 80 країн-учасниць саміту та чотири міжнародні організації. Серед тих, хто не приєднався — Саудівська Аравія, Індія, Таїланд, Мексика, ОАЕ та ПАР. Також утрималися Вірменія та представники Бразилії та Ватикану.

У тексті йдеться про конструктивний обмін різними думками щодо досягнення основи справедливого миру. Наголошується на прихильності до Статуту ООН, а також необхідності утримуватися від застосування сили проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави, включаючи Україну, в межах міжнародно визнаних кордонів.

Погоджено загальне бачення з трьох важливих аспектів:

  • будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним. Українські атомні станції, зокрема Запорізька АЕС, мають працювати під повним контролем України та під наглядом МАГАТЕ. Загрози та застосування ядерної зброї проти України неприпустимі
  • надзвичайно важливим є безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях. Неприйнятні напади на торгові судна та цивільні порти. Українська агропродукція має вільно постачатися до третіх країн
  • всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та решта незаконно утримуваних цивільних мають бути повернені в Україну

Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили в майбутньому вжити конкретних заходів у вищевказаних сферах із подальшим залученням представників усіх сторін, — йдеться у комюніке.

Також учасники саміту погодилися, що Статут ООН з принципами поваги до територіальної цілісності та суверенітету буде основою для досягнення миру в Україні.

На підсумковому брифінгу президент Швейцарії Віола Амхерд заявила, що на саміті вперше говорили про мир на такому високому рівні.

За її словами, погоджено загальну позицію, яка стане стартовою для спільного руху вперед

Тепер ця стартова позиція має бути використана. Справедливий та стійкий мир в Україні має фундаментальне значення, — додала вона.

Як зазначив президент України Володимир Зеленський, учасники саміту разом «зробили перші кроки до миру». Комюніке повною мірою відображає очікування та наміри, а також залишається відкритим для підписання країнам, які поважають Статут ООН.

Тепер продовжиться технічна робота на рівні радників та міністрів у форматі спеціальних зустрічей з конкретних ідей та пропозицій. Попередніх угод досягнуто з Францією, Чехією, Туреччиною, Саудівською Аравією, США та низкою інших країн. Ці країни приймуть технічні групи та очолять їх.

Він також розповів, коли відбудеться другий саміт миру.

Робота має тривати місяці, а не роки. Коли план дій щодо миру буде готовий і кожен крок буде опрацьовано, то відкриється шлях до проведення другого саміту миру, а отже, до завершення війни, — зазначив Зеленський і додав, що вже є країни, зацікавлені у проведенні саміту.

Чилійський президент Габріель Борич висловив сподівання, що «дуже скоро» Москва і Київ розпочнуть мирний діалог, але на умовах збереження територіальної цілісності України. А голова Єврокомісії Урсула фон дер Лйєн наголосила, що мир не буде досягнутий за один крок.

Вона також зазначила, що путін не налаштований на завершення війни, наполягає на здачі територій та роззброєнні України. Євросоюз зі свого боку виділяє мільярди євро допомоги і нещодавно погодив передачу доходів від заморожених активів рф, і європейські країни не залишать Україну віч-на-віч з агресором.

Зрештою Україна визначатиме умови справедливого миру… Я закликаю росію почути меседж світової спільноти, поважати територіальну цілісність України, завершити імперіалістичне насильство та повернути дітей. Коли Росія скаже, що готова до миру, настане час включити її до мирного процесу. Сподіваюся, це станеться незабаром, — додала фон дер Ляєн.

Канадський прем’єр Джастін Трюдо заявив, що за попередніми оцінками, 20 тисяч українських дітей депортовано до росії, яка позбавляє їх мови, культури та ідентичності. І оголосив, що найближчими місяцями Канада прийме гуманітарну групу. Він також закликав подвоїти зусилля, аби забезпечити безпеку України.

Україна — одна з передових ліній боротьби зараз, і ми повинні все стояти разом, — наголосив Трюдо.

Президент Гани Нана Акуфо-Аддо назвав Африку «випадковою жертвою» російсько-української війни. А ще зазначив, що для вирішення конфлікту потрібно знайти способи, за яких росія та Китай приєднаються до мирного процесу.

Нагадаємо, у селі Данчени поблизу Кишинева (Молдова) відбувся 5-й щорічний Міжнародний саміт мерів. У ньому взяли участь представники муніципалітету Вінниці: заступник міського голови Ігор Откидач та директор департаменту капітального будівництва Денис Мазуренко. 

Читайте також

Вбивство Ірини Фаріон: досліджують усі версії, включно з тією, що веде в Росію
Детальніше
Електронне бронювання військовозобов’язаних тепер доступне на порталі "Дія"
Детальніше
У Вінниці створили Раду родин загиблих Захисників та Захисниць України
Детальніше
Вінниця вкотре допомагає бійцям на передовій
Детальніше
Понад 4 мільйони українців оновили військово-облікові дані
Детальніше
Томашпільська громада втратила Героя-захисника
Детальніше