100-річна угода про партнерство України і Британії: Офіс президента опублікував текст
Офіс президента України опублікував текст угоди про 100-річне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії, підписаної під час першого візиту нового прем’єра Кіра Стармера до Києва.
З боку України документ підписав президент Володимир Зеленський, з боку Британії – прем’єр-міністр Кір Стармер.
У вступній частині документа згадано, серед іншого, про підтримку європейських та євроатлантичних прагнень України і підтримку Британією "незворотного шляху України до членства в НАТО".
Також є згадка про те, що Україна "продовжуватиме розбудову свого потенціалу і спроможності запобігати й протидіяти корупції в державному та приватному секторах відповідно до своїх зобов'язань у рамках Угоди про співробітництво в галузі безпеки, зокрема шляхом подальшої підтримки незалежних і належно забезпечених ресурсами антикорупційних інституцій".
Основна частина угоди складається з 14 статей, зокрема – про зміцнення обороноздатності, зміцнення безпеки та досягнення консенсусу щодо членства України в НАТО, розбудову партнерства у сфері морської безпеки, посилення економічного та торговельного співробітництва, співпраці у сфері енергетики, клімату та переходу до чистої енергії; посилення співпраці у сфері правосуддя та притягнення до відповідальності; протидію іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням.
У статті щодо зміцнення обороноздатності йдеться про те, що Україна і Британія поглиблюватимуть співпрацю у цій сфері, зміцнюватимуть свої військові та оборонно-промислові спроможності, розвиватимуть співробітництво між оборонно-промисловими базами, посилюватимуть системи оборонних закупівель України та передаватимуть технології для спільного виробництва оборонної продукції.
Декларують намір "розвивати сфери, важливість яких для євроатлантичного миру і стабільності виходить далеко за межі війни, визнаючи важливу роль України у захисті євроатлантичної безпеки й звертаючи особливу увагу на оперативну сумісність і внесок України як майбутнього союзника НАТО".
У статті щодо морської безпеки декларують намір працювати над усуненням довгострокових системних загроз і викликів морській безпеці з метою відновлення свободи судноплавства.
"Сторони встановлюють партнерство у сфері морської безпеки, зокрема з метою зміцнення безпеки у Балтійському, Чорному та Азовському морях", – йдеться у ній.
Нижче у ст. 6 декларують наміри вживати заходів для притягнення до відповідальності держав, які вчиняють грубі порушення міжнародного права.
У статті щодо міграції йдеться, що сторони здійснюватимуть поступові кроки для полегшення подорожей громадян і відвідування країн одна одної "за умов добре керованої та безпечної мобільності".
З повним текстом документа можна ознайомитись за посиланням.
Угода залишатиметься чинною протягом 100 років, починаючи з дати набрання нею чинності, якщо жодна зі сторін не припинить її дію за визначеною процедурою. Також передбачається можливість внести зміни у документ за взаємною згодою сторін. Сторони можуть укладати додаткові угоди або домовленості для виконання цієї угоди.
Нагадаємо, війна одним днем не закінчиться, але гаряча її стадія дійсно може завершитися достатньо швидко. Про це під час першого інтерв’ю 2025 року українським журналістам розповів Президент України.