Вінницьким воякам подарували портрет генерала, на честь якого бригада й отримала своє найменування

Вінницьким воякам подарували портрет генерала - засновника Українського війська

16:06 07.12.2020

З нагоди Дня Збройних Сил та 6-ої річниці з дня створення 59 окрема мотопіхотна бригада отримала у подарунок від колективу Центр історії Вінниці портрет одного із засновників Українського війська - генерала Якова Гандзюка.

Його ім’я стало знаковим для нашої бригади, адже 6 травня 2020 року Указом Президента України бригада отримала своє почесне найменування «імені Якова Гандзюка». До наших днів дійшли оригінальні світлини Якова Григоровича Гандзюка, але усі вони стосуються його періоду служби в Російській імператорській армії. Портрет, подарований Центр історії Вінниці, зображає прославленого генерала у образі українського військового діяча, - інформує пресслужба 59 окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка

Автор портрету – Артур Орльонов, відомий український художник, портретист і баталіст, головний художник студії Українського батального мистецтва. Науковий консультант портрету: Олександр Федоришен, історик, директор Центру історії Вінниці.

Яків Григорович має характерну зачіску та форму бороди, яку носив протягом усього життя. Він одягнений у похідний френч англійського типу із відкладним стоячим коміром та 4-ма накладними кишенями. Однострій такою крою у революційні роки отримав широку популярність у середовищі військових діячів новопосталої Української Народної Республіки, - зауважують у бригаді.

На грудях у генерала – знак «Соборна Україна», прикрашений синьо-жовтою розеткою. Подібні відзнаки із зображенням архистратига Михаїла, який тримає у руці щит із зображенням Галицького лева (символ єдності, соборності та неподільності українських земель) та написами «УКРАЇНА / 1917», масово розповсюджувались серед прихильників українських ідей у листопаді-грудні 1917 р. після проведення ІІІ-го Всеукраїнського військового з’їзду та оприлюднення ІІІ-го Універсалу Української Центральної Ради. У 1918-1920 рр. жетони «Соборна Україна» масово використовувались бійцями Дієвої Армії УНР та Галицької Армії у якості кокард та відзнак для головних уборів.

У руках генерал тримає ціпок, який він користувався після низки поранень, отриманих під час Першої світової війни. Підполковник Армії УНР Михайло Середа у своїх спогадах «Пам'яти генералів Гандзюка і Сафоніва» згадував про Гандзюка: «…коли він зодяг на себе кожух і смушеву шапку, а в руки брав свою грубезну грушеву палицю, стрічні селяни питали його: – Куди це ви, дядьку, чимчикуєте з такою палицею? Чи на ведмедя, чи на вовка?...».

На фоні Якова Гандзюка – Свято-Михайлівський Видубицький чоловічий монастир. Ця старовинна православна обитель, заснована у Києві ще в XI столітті, стала останнім місцем спочинку одного із творців українського війська. Влітку 1918 р. генерал був перепохований з військовими почестями на некрополі монастиря.

Нагадаємо, Сергій Моргунов привітав військових з Днем захисника України.

Читайте також

Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Встановлюють таблички з історіями людей, чиїми іменами названі вулиці Вінниці
Встановлюють таблички з історіями людей, чиїми іменами названі вулиці Вінниці
Детальніше
Вінницька молодь влаштувала благодійну лотерею, щоб зібрати кошти для фронту
Вінницька молодь влаштувала благодійну лотерею, щоб зібрати кошти для фронту
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Про стійкість захисників, втрати та перемоги 1000 днів війни очима головного сержанта з Вінниччини
Про стійкість захисників, втрати та перемоги: 1000 днів війни очима головного сержанта з Вінниччини
Детальніше