В Мурованих Курилівцях відкрили пам’ятну дошку Якову Давидзону

В Мурованих Курилівцях відкрили пам’ятну дошку Якову Давидзону

11:21 14.05.2021

В Мурованих Курилівцях Могилів-Подільського району 12 травня відкрили меморіальну дошку земляку - відомому фотографу, лауреату Шевченківської премії Якову Давидзону.

Дошку розміщено на  приміщенні місцевого будинку культури спільно із єврейською громадою Вінниччини: головним рабином області Шаулем Горовіцом та директором музею Голокосту на Вінниччині Леонідом Трахтенбергом. У відкритті пам’ятної дошки взяв участь керівник СПУ Вінницької області Вадим Вітковський та відомі вінницькі поети, письменники і фотомитці.

Під час урочистого зібрання учасники розповідали біографію Якова Давидзона та ділилися  історією його життя.

Сьогодні ми бачимо реалізацію проєкту встановлення меморіальної дошки відомому  фотокореспонденту, автору ряду фотоальбомів та книг, чим ми увічнюємо пам’ять про нашого земляка… Кожна держава, народ, населений пункт мають право на майбутнє, якщо  пам’ятають свою історію. Тому сьогодні я хотів би подякувати ініціаторам цього заходу – Вінницькому обласному товариству єврейської мови та культури, а усім присутнім побажати здоров’я, добра та мирного неба над Україною, - вказав Секретар Мурованокуриловецької селищної ради Сергій Ладан.

Яків Борисович Давидзон народився 27 лютого 1912 року, в с. Муровані Курилівці, Новоушицького повіту, Подільської губернії,— український фотомитець. Заслужений журналіст України (1987), заслужений працівник культури України, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1977).

Фотоапарат “Фотокор” Яків Давидзон отримав на день народження і фотомистецтво стало його захопленням. 12 грудня 1937 року під час проведення виборів до Верховної Ради СРСР, зробив декілька фотознімків на виборчій дільниці заводу “Ленінська кузня”. Одна з цих світлин була надрукована в вечірній газеті й це стало дебютом митця. Незабаром Давидзон стає позаштатним кореспондентом вечірки, а згодом його запросили на постійну роботу в газету “Колгоспник України”.

Яків Борисович - учасник  війни з перших її днів. Спочатку воював у складі 169-ї стрілецької дивізії, а згодом був зарахований кореспондентом газети “За Радянську Україну” Південно-Західного фронту, редактором якої був полковий комісар Микола Бажан, а членами редакційної колегії — Олександр Корнійчук та Ванда Василевська.

В 1942 році перекинутий у ворожий тил, перебував у партизанському з’єднанні Миколи Попудренка, згодом в з’єднаннях Олексія Федорова та Сидора Ковпака. За цей час створив безліч унікальних фотопортретів визначних українських партизанів, оригінальні знімки побуту і бойових операцій народних месників.

Після закінчення війни майже 50 років працював фотокореспондентом республіканської газети “Радянська Україна”. Багато знімав українських кінематографістів, політиків, космонавтів. Автор ряду фотоальбомів та книг.

З 1994 р. жив у місті Вустер (США). До 50-річчя Перемоги організував у США фотовиставку своїх робіт. Отримав звання почесного доктора одного з університетів США.

Помер 26 січня 1998 році. 

 Нагадаємо, в селі Нові Обиходи відкрили меморіальний пам'ятний знак.

Читайте також

На Вінниччині розшукали неповнолітню - рідні розхвилювались через “занімілу” мобілку
Детальніше
На Вінниччині п’яний водій пропонував поліцейським хабар
Детальніше
На фронті загинув 20-річний випускник Мурованокуриловецького ліцею
Детальніше
У Вінниці стане більше на дві пам’ятки культурної спадщини
Детальніше
Вендичанській громаді повернули земельну ділянку вартістю 3,3 млн грн
Детальніше
На Вінниччині висадили алею в пам’ять про воїнів бригади «Червона Калина»
Детальніше