Уряд пропонує посилити мобілізацію що міняється, кого стосується

Уряд пропонує посилити мобілізацію: що міняється, кого стосується

12:09 26.12.2023

Крім зниження призовного віку до 25 років, пропонується посилити мобілізаційні заходи, запровадити електронні повістки, ввести відповідальність за неявку до військкомату та передбачити можливість демобілізації.

Кабінет міністрів України зареєстрував увечері 25 грудня у Верховній Раді законопроєкт №10378 про зміни в питаннях мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

У документі йдеться про виключення поняття військової строкової служби та звільнення всіх строковиків у запас. Натомість запроваджується курс базової загальновійськової підготовки до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах.

Призовний вік і підстави звільнення від призову

Вік призову на військову службу під час мобілізації знижується з 27 до 25 років.

З переліку висновків військово-лікарської комісії (ВЛК) приберуть висновок про "обмежену придатність" до військової служби.

Водночас пропонується встановити перелік тих, хто має право на відстрочку та звільнення від призу.

Право на відстрочку мають особи з інвалідністю І чи II групи або ж тимчасово непридатні за станом здоров'я на термін до шести місяців. 

Не підлягають призову студенти денної або дуальної форми навчання, які здобувають вищий рівень освіти, ніж попередній за тим самим напрямком, а також докторанти. Також передбачена відстрочка для педагогічних працівників і наукових співробітників, якщо вони працюють на повну ставку.

Не призиватимуть лише чинних народних депутатів і військовозобов’язаних в органах державної влади на посадах державної служби категорії «А», тоді як для категорій «Б» і «В» буде бронь на 50 відсотків.

Посилення мобілізаційних заходів

Повістка про виклик до територіального центру комплектування (ТЦК, раніше – військкомат) може надсилатися через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резерву або на електронну пошту.

До участі в мобілізаційних заходах залучаються органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, підприємства, установи та організації - під час оповіщення та прибуття громадян до збірних пунктів і військових частин. До заходів рекрутингу - центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості та центри рекрутингу. 

Національна поліція отримує додаткові повноваження у "здійсненні заходів" щодо оповіщення військовозобов'язаних і спільно з ТЦК може здійснювати адміністративне утримання та доставку до військкомату призовників, які порушили законодавство про мобілізацію.

Відповідальність за неявку до військкомату

Усі військовозобов'язані повинні протягом 20 днів з дати продовження мобілізації прибути до ТЦК, незалежно від отримання повістки. 

Для тих, хто ухилиться від взяття на військовий облік і проходження військової служби, пропонують встановити низку обмежень: 

  • заборонити проведення операцій з рухомим і нерухомим майном, 
  • обмежити право керування транспортним засобом і отримання посвідчення водія, 
  • обмежити право розпоряджатися коштами та іншими цінностями, 
  • відмовити в підписанні кредитних договорів,
  • зупинити отримання пільг і послуг від держави.

Демобілізація чинних військовослужбовців

Документ пропонує можливість демобілізації під час воєнного стану військовим, які проходять службу за призовом. Це зможуть зробити лише ті, хто прослужив 36 місяців. Протягом двох років після демобілізації вони не підлягають повторній мобілізації.

Військові не пізніше ніж через пів року безперервної участі у відсічі збройної агресії підлягають заміні для відновлення боєздатності за рішенням військового командування.

Військовим, звільненим із полону, якщо вони не звільнені в запас, дається можливість відпочити та пройти відновлення у додатковій відпустці зі збереженням зарплати протягом трьох місяців.

Нагадаємо, основне завдання мобілізації - це оборона нашої держави, це наш мобілізаційний ресурс. Мобілізаційним ресурсом є всі громадяни...

Читайте також

800-й день війни: втрати та здобутки України у боротьбі з ворогом
Детальніше
Калинівчани передали великодні гостинці військовим, які лікуються на Вінниччині
Детальніше
Вінницька господиня спекла паски до Великодня та передасть їх українським захисникам
Детальніше
Освітяни Калинівщини випекли для українських захисників майже три тисячі пасок
Детальніше
Тульчинська громада провела в останню путь полеглого Воїна Крижнія Богдана
Детальніше
Відлупцювати опудало путіна за донат та відвідати виставку використаної зброї можна у центрі Вінниці
Детальніше