У Вінниці визначили лауреатів премії обласної ради ім. Миколи Леонтовича

У Вінниці визначили лауреатів премії обласної ради ім. Миколи Леонтовича

16:28 05.12.2023

5 грудня заступник голови Вінницької обласної ради Ігор Івасюк провів засідання журі з присудження щорічної премії обласної ради імені Миколи Леоновича.

Головною метою Премії є збереження духовних традицій українського народу та формування національної свідомості, а також збереження та розвиток українських національних співочих традицій, підтримка хорових колективів і популяризація творів сучасних українських композиторів, дослідників, науковців і мистецтвознавців, які висвітлюють життєвий і творчий шлях Миколи Леонтовича.

Ігор Івасюк зазначив, що незважаючи на виклики, які стоять нині перед країною, конкурс відбувся. Претенденти на здобуття Премії подалися на всі сім номінацій.

Культура - це пріоритет. І під час війни, мабуть, навіть більший, ніж у мирний час. Ми повинні завжди про це пам’ятати, - сказав Ігор Івасюк. - Я дякую усім учасникам конкурсу та конкурсної комісії, а також Центру народної творчості, який опікувався організаційною частиною. Відзначу, що у засіданні конкурсної комісії бере участь професор Анатолій Завальнюк, він багато зробив для популяризації творчості Миколи Леонтовича.

У Вінниці визначили лауреатів премії обласної ради ім. Миколи Леонтовича

Уже кілька років поспіль географія учасників конкурсу - надзвичайно широка, номінанти представляють майже усю Україну. Цьогорічна Премія не стала винятком. Саме тому, як зазначив голова журі Ігор Івасюк, є сенс звертатися до Міністерства культури щодо надання премії Вінницької обласної ради ім. Миколи Леонтовича статусу Всеукраїнської.

Цьогоріч у семи номінаціях на здобуття Премії претендували 10 учасників. Усіх їх оцінило журі. Лауреатами Премії обласної ради імені Миколи Леонтовича, за рішенням журі, стали:

  • Професійні композитори - Леся Дичко (Київ), - композитор, педагог, громадська діячка. Заслужений діяч мистецтв. Народна артистка України. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Кавалер орденів святого Володимира III ступеня і Княгині Ольги. Лауреат мистецької премії "Київ" ім. Артемія Веделя.  Леся Дичко - одна з провідних хорових композиторів в Україні. Її твори були широко представлені на хорових фестивалях, конкурсах та у концертних програмах світу: США, Канаді, Франції, Великій Британії, Німеччині, Нідерландах, Бельгії, Данії, Італії, Угорщині, Польщі, Чехії та інших країнах. В її доробку опери, ораторії, симфонії, кантати, літургії, твори для фортепіано, музика до фільмів тощо.  
  • Професійні хорові колективи - комунальний заклад "Концертний заклад культури "Муніципальна академічна чоловіча хорова капела Ревуцького". Художнiй керiвник - народний артист України Володимир Курач,  головний диригент - Артyр Cмірнов. Створена капела у 1969 році. Це єдиний в Україні професійний академічний чоловічий хор у складі якого 40 професійних співаків. В його репертуарі перлини хорової світової класики, вітчизняного фольклору, духовної спадщини та сучасних композиторських творів.
  • Навчальні хорові колективи закладів вищої мистецької освіти - молодіжний хор «Світич» Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Диригент - Людмила Костенко. Хоровий колектив створений у 1993 році. Творчість М.Леонтовича хор "Світич" популяризував протягом усього часу свого існування. Перше виконання твору М.Вериківського "Реквієм пам’яті М.Леонтовича»: ювілейний концерт до 75-річчя Товариства ім.М.Леонтовича. Київ, Український Дім (за рукописом, наданим родиною Вериківських); Колектив є учасником ІІІ Всеукраїнського хорового конкурсу ім.М.Леонтовича - Лауреат, переможець категорії камерних хорів; Мистецького проєкту до 145-річчя від дня народження Миколи Леонтовича "Леонтович єднає континенти", Вінниця, 2022 р. та інші.
  • Навчальні хорові колективи закладів фахової передвищої мистецької освіти - хоровий колектив Вінницького фахового коледжу мистецтв. Керівник - Ольга Бабошина. Колектив був заснований в 1958 році. Із 2004 р. хор очолює Ольга Бабошина. Під її керівництвом хор успішно виступає з концертами на сценах Вінниці, Хмельницького, Кельце, Білостока (Польща), Києва, Одеси, Житомира, Чигирина, Самбору, Дніпра, демонструючи високий рівень виконавської майстерності. У червні 2021 року хоровий колектив коледжу брав участь у встановленні рекорду України з наймасовішого виконання "Щедрика" у рамках мистецького проекту "Щедрик - мелодія Вінничини".
  • Навчальні хорові колективи - дитячий народний художній колектив хор "Співочі пташки" КЗ "Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості". Керівник Юлія Іванова. Хор створений у 1965 році. Колектив неодноразово гастролював Європою. В репертуарі - класична та духовна музика, обробки Леонтовича, обробки народних пісень та сучасні хорові композиції. Впродовж  2020-2022 рр. було створено низку онлайн-проєктів, зокрема, українська народна пісня в обробці Ю. Іванової "Туман яром" та М.Лисенка "Молитва за Україну".
  • Аматорські хорові колективи - народний художній колектив "Камерний хор ім. О.Петросяна" Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Керівник  Руслана Сидорова Руслана. Колектив створений у 50-х роках. В репертуарі - світські, духовні, народні пісні та їх обробки, приклади як класичних творів, так і твори сучасних авторів. Хор переважно сформований з людей, які мають технічну, а не музичну освіту. В 2022-23 роках колектив брав участь у низці конкурсів і проєктів, популяризуючи творчість М.Д.Леонтовича
  • Дослідники (журналісти, краєзнавці, культурологи, музейні працівники, науковці) - Лариса Семенко, завідуюча відділом новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею, дослідниця творчості Леонтовича. Книга "Їх поєднала пісня Леонтовича". У виданні вперше опубліковано "Щоденник" Гната Яструбецького - першого дослідника творчості Миколи Леонтовича за результатами поїздки у Марківку для розслідування вбивства подільського композитора, зокрема, наведено прізвище убивці Леонтовича та відтворено всю картину злочину. Також у книзі зібрані  розвідки з життя української еліти 1920 - 1930 років, детально описана діяльність подільських філій Музичного товариства імені Леонтовича, наведено біографії активістів МТЛ - понад 30 прізвищ. Крім того, у виданні містяться цінні документи та невідомі сторінки життєпису багатьох близьких та родичів Миколи Леонтовича, подробиці з його життя у Києві та на Поділлі. Видання підготовлено на основі українських і зарубіжних архівів, приватних бібліотек, української преси початку ХХ століття.

Вручення премії ім. Миколи Леонтовича планується до дня народження композитора.

Нагадаємо, Вінницька обласна рада оголошує конкурс на здобуття щорічної премії обласної Ради імені Степана Руданського у цьому році. На здобуття щорічної премії обласної ради імені Степана Руданського висуваються твори письменників-сатириків і гумористів, у яких продовжуються творчі традиції Степана Руданського, а також дослідження про життя і творчість письменника-земляка, опубліковані протягом останніх трьох років.

Читайте також

Екскурсія підземеллям - у Вінниці відбудеться концерт до Дня святого Якова
Детальніше
Плести з рогози навчались учасники етнічного вікенду у Щітках
Детальніше
Вбивство Ірини Фаріон: досліджують усі версії, включно з тією, що веде в Росію
Детальніше
Вишиті рушники, сорочка матері та фото з родинного архіву. Що ще можна побачити на виставці?
Детальніше
Від Сінатри до Фіцджеральд! У суботу у PIROGOV SKY вінничан зачарує «Романтичний джаз в саду»
Детальніше
Козак Сіромаха запрошує вінничан почути українську пісню в етностилі
Детальніше