Кір на Вінниччині: що відомо, яким міфам вірять вінничани та як уберегтися від цієї хвороби
Протягом року у Вінницькій області зареєстровано вже 116 випадків кору, що значно перевищує тогорічні показники. Лише за один день, 20 травня, статистику поповнили два випадки, в т.ч. один лабораторно підтверджений.
Про це інформує Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Станом на 20 травня на території Вінницької області зареєстровано 116 випадків кору (112 лабораторно підтверджених, чотири епідпов’язаних), - йдеться у повідомленні.
Регіонально випадки реєструвалися:
- Вінниця – 88,
- Вінницький район – 15,
- Гайсинський район – 10,
- Жмеринський, Тульчинський та Хмільницький райони – по одному випадку в кожному.
Серед захворілих на кір – 90 дітей (до 1 року – 20 випадків, 1-4 роки – 34 випадки, 5-9 років – 16 випадків, 10-14 років – 15 випадків, 15-17 років – 5 випадків) та 26 дорослих. Вакцинальний статус захворілих осіб: не щеплені – 77 (66 %), дані за щеплення відсутні – 24 (21 %), щеплені 1 дозою – 6 (5 %), щеплені 2 дозами – 9 (8 %).
З початку року зареєстровано 16 спалахів кору, в яких захворіло 73 особи.
Одна з головних причин дитячої смертності у світі
Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.
Одне з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби. У третини захворілих спостерігаються ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом, - каже керівник "Вінницького обласного Центру контролю та профілактики хвороб" Ігор Матковський.
Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.
Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.

Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини.
Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до Календаря профілактичних щеплень, зверніться по консультацію до лікаря.
Які міфи про захворювання побутують
Розповідаємо про те, які міфи про захворювання побутують серед вінничан і чому небезпечно в них вірити.
- МІФ: кір — це дитяча хвороба.
ПРАВДА: кір загрожує як дітям, так і дорослим.
Якщо доросла людина не перехворіла на кір у дитинстві й не має щеплення, вона має високі ризики заразитися. Щобільше, у дорослому віці зазвичай захворювання переносяться набагато важче і супроводжуються значними ускладненнями.
- МІФ: щеплення проти кору не гарантує, що дитина не захворіє.
ПРАВДА: без щеплення ризик бути інфікованим вищий.
Вакцинація проти кору — це єдиний надійний захист від кору та ускладнень, які він може спричинити. Після щеплення ризик захворювання залишається, але після двох доз він зменшується до мізерних показників. Лише 3–5% осіб після вакцинації можуть не набути імунітет. При цьому якщо щеплена людина і захворіє, то матиме значно легший перебіг і без серйозних ускладнень. Водночас люди, у кого організм не відповів на вакцину, мають бути захищеними колективним імунітетом, який досягається завдяки високому рівню охоплення щепленнями — до 95%.
- МІФ: під час спалаху захворювання не можна робити щеплення.
ПРАВДА: щеплення КПК треба робити незалежно від того, чи є спалах.
Саме для того, щоб запобігти появі спалаху, дітям, які не мають щеплення КПК згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, краще вакцинуватись якнайшвидше. А вже під час спалахів інфекційних хвороб навпаки рекомендується терміново отримати захист від хвороби, тому що ризик зараження значно посилюється.
- МІФ: від кору можна вилікувати.
ПРАВДА: ліків проти кору немає.
Специфічного методу лікування від корової інфекції немає. Є лише ліки для полегшення симптомів: жарознижувальні, антибіотики або вітамін А. Тому наразі вакцинація залишається єдиною можливістю, щоб уберегтись від захворювання. Якщо ви не щеплені та знаєте, що контактували з хворою на кір людиною, рекомендується зробити екстрену вакцинацію у перші 72 години після контакту.
- МІФ: достатньо одного щеплення КПК, ревакцинація необов’язкова.
ПРАВДА: імунітет набувають після другої дози.
Щоб уберегтися від кору, дитина або дорослий мають отримати саме 2 щеплення проти кору. Вакцина КПК ефективно запобігає зараженню вірусом. Після вакцинації імунітету набувають 75% дітей, а після ревакцинації — 95%. Набутий після повної вакцинації імунітет залишається активним багато років.
Нагадаємо, кашель, нежить, висока температура та висипи на тілі – основні симптоми захворювання на кір. Цьогоріч на Вінниччині зафіксували спалах цього інфекційного захворювання, як і у 2019-2020 роках.