"На вічний спомин": міський голова Вінниці подарував музею-садибі Пирогова нагородну шпагу

"На вічний спомин": міський голова Вінниці подарував музею-садибі Пирогова нагородну шпагу

13:21 09.09.2022

З нагоди 75-річчя з дня відкриття Музею-садиби М.І. Пирогова у Вінниці та 25-річчя надання національного статусу закладу міський голова Вінниці Сергій Моргунов подарував шпагу.

Про це інформує пресслужба Вінницької міської ради.

Микола Пирогов – одесит, киянин і вінничанин, людина, яка сформувала обличчя Вінниці та її славетну медичну історію ще до економічного злету наприкінці ХІХ століття і свідомо обрала життя на тих землях, де була можливість реалізувати талант і втілити гуманістичні ідеї. Зусиллями Пирогова було втілено задум Тараса Шевченка розвинути недільні школи в Києві, і саме він дав шанс Михайлові Драгоманову здобути вищу освіту та реалізувати себе як мислителя й педагога, – пише пресслужба міськради.

Меморіальний Пироговський комплекс був відкритий для відвідувачів 9 вересня 1947 року. Музей-садиба є національним туристичним магнітом і одним із 7 чудес Вінниччини, який за час свого існування прийняв майже дев’ять мільйонів відвідувачів з усього світу.

1947 року було відкрито музей Миколи Івановича Пирогова на території його маєтку «Вишня», присвячений сторіччю першого наркозу на місці воєнних подій. І сьогодні першому наркозу виповнюється вже 175 років, а музею – 75. Крім того, 25 років тому музею присвоєно статус національного музею України, – каже генеральний директор Національного музею-садиби М.І. Пирогова Олександр Турський.

На вічний спомин міський голова Вінниці подарував музею-садибі Пирогова нагородну шпагу

На урочистостях з нагоди ювілею музею Вінницький міський голова Сергій Моргунов привітав колектив зі святом.

У вас сьогодні велике свято. Зараз під час війни в Україні ви стоїте на культурному фронті. Музей Пирогова є візитівкою міста Вінниці вже 75 років. Йде час, відкриваються нові музеї, з’являються цікаві події, але музей був, є, і впевнений, що він буде. Є легенда, що садиба «Вишня» знаходиться у місці позитивної енергетики і, мабуть, це створює для Вінниці хорошу ауру. А в цьому багато що залежить від вас, шановний колектив. Бажаю процвітання, щоб Господь оберігав ваші родини і якнайшвидшої перемоги нам всім, – сказав Сергій Моргунов.

На вічний спомин міський голова Вінниці подарував музею-садибі Пирогова нагородну шпагу

Існує версія, що свого часу Микола Пирогов отримав легендарну нагородну шпагу від самого цісаря Франца Йосифа. З нею як відставний службовець він був похований у січні 1882 року. Але у 1930-х роках шпагу викрали за загадкових обставин, і відтоді тривали детективні пошуки слідів втраченої реліквії. Врученням аналогічної зброї міський голова Вінниці певною мірою відновив історичну справедливість, виявивши повагу до постаті Миколи Івановича Пирогова, а також до поховальної культури і церемоніалу кінця ХІХ століття.

Я, як історик, і наша історична команда, вирішили зробити вам подарунок. Ми прийняли рішення, щоб історична справедливість перемогла: директор Музею Вінниці Олександр Федоришен віднайшов шпагу зразка 1872 року, яка вийшла на озброєння після франко-пруської війни 1870-1871 років. Є історія, що аналогічну шпагу подарував цісар Франц Йосиф саме Миколі Пирогову, який був консультантом Товариства Червоного Хреста на той час. І саме з цією нагородною шпагою французького офіцера воєнно-медичної служби він і був похований, – зазначив міський голова Сергій Моргунов.

Фахівці київської майстерні «Кузня фантазій» виготовили нові піхви для цієї символічної холодної зброї, а також шляхом травлення по металу нанесли два написи латиною на клинку: «На вічний спомин про Миколу Пирогова 5.12.2021» і «Де, смерте, твоя перемога? Де твоє, смерте, жало?». На щитку руків’я шпаги зображено емблему військових медиків того часу: змія, що обвиває посох давньогрецького бога Асклепія, увінчаний люстерком. Композиція обрамлена вінком з листя дуба і мирта. На протилежному щитку зображено герб Вінниці часів Пирогова, який виконав для міста у 1860 році геральдист Б. Кене.

Нехай ця шпага стане достойним поповненням музейної колекції і буде оберегом для всього колективу музею. А щоб повторно не сталося крадіжки, міська рада забезпечить музей системою відеоспостереження, яка посилить безпеку території і полегшить роботу працівників, – додав Сергій Моргунов.

"На вічний спомин": міський голова Вінниці подарував музею-садибі Пирогова нагородну шпагу

Також міський голова вручив подяки Вінницької міської ради та її виконавчого комітету працівникам музею-садиби Пирогова, подякувавши колективу та його директору від імені усіх вінничан за віддану працю навіть у складний для України час.

З ювілеєм колектив музею привітав і Голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий та Перший заступник Голови обласної військової адміністрації Наталія Заболотна.

Сьогодні наші військові, особливо медики, застосовують ті практики, які вибудувані й реалізовані нашим геніальним лікарем і вченим. Микола Пирогов визнаний усім світом і медиками геніальним вченим. Багато хто тут був, але, мабуть, світові лідери медицини хотіли би і прагнуть побувати тут, «почерпнути» енергетики, побачити, де творив Пирогов, де створювались ідеї, де народжувались практики, які сьогодні служать для оздоровлення і продовження життя людству. Він не тільки медик і науковець, а ще й людина великої душі і серця. Не тільки його наука, а й душа, доброзичливість до людей, безкоштовне лікування, допомога хворим у різний спосіб – це все те, що нам зараз має служити прикладом. Важливо, що зберігають та впроваджують співробітники музею, – сказав Вячеслав Соколовий.

Наталія Заболотна побажала музею процвітання і численних відвідувачів.

Завдяки Збройним Силам України і перемозі, яку здобуде наша країна, я впевнена, що число відвідувачів буде зростати в рази. Побачити музей, Вінницю і Вінниччину приїжджатимуть люди не лише з України, а й з усього світу, – говорить Наталія Заболотна.

Нагадаємо, найпопулярнішою туристичною локацією у Вінниці на сьогодні є Національний музей-садиба Пирогова, на другому місці – Вежа Артинова. Про це свідчать дані статистики за шість місяців цього року, отримані завдяки інноваційним елементам туристичної навігації.

Читайте також

"Рівень корупції на Вінниччині - один з найнижчих в Україні": голова НАЗК Віктор Павлущик
Детальніше
Нові проєкти та перспективи співпраці: до Вінниці завітала швейцарська делегація 
Детальніше
У Вінниці із робочим візитом перебував Надзвичайний і Повноважний Посол Великобританії
Детальніше
Вінницький осередок Veteran Hub допомагає Захисникам, Захисницям та їхнім рідним
Детальніше
“Талант року – 2024” у Вінниці відзначили учнів, які здобули перемоги найвищого рівня
Детальніше
Війна та освіта: як Вінниці вдалося успішно адаптувати навчальні заклади до нових реалій
Детальніше