Вінниця приєдналася до кліматичної ініціативи Місії Євросоюзу
Вінниця стала учасницею проєкту SUN4Ukraine і буде співпрацювати з Місією ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст, яка має на меті досягти кліматичної нейтральності у 100 європейських містах до 2030 року.
В межах цього проєкту обрані флагманські муніципалітети отримають підтримку у встановленні досяжних кліматичних цілей, пошуках фінансування та сприянні структурованим діалогам про політики на різних рівнях урядування.
Серед 12 обраних флагманських муніципалітетів:
- Вінниця,
- Дніпро,
- Звягель,
- Калуш,
- Київ,
- Конотоп,
- Миколаїв,
- Нововолинськ,
- Первомайськ,
- Харків,
- Чернігів,
- Чернівці.
Ці міста були обрані з-поміж 105 муніципалітетів, які виявили зацікавленість в участі у проєкті SUN4Ukraine, з кінцевою метою досягнення кліматичної нейтральності не пізніше 2050 року.
Заступник міського голови Владислав Скальський зауважив, що участь нашої громади в цьому проєкті дасть можливість поділитися власним досвідом та напрацюваннями, а також отримати рекомендації від нових партнерів щодо підвищення екологічної якості життя.
Приємно, що Вінниця стала частиною проєкту Sustainable Urban Net Zero Network for Ukraine (SUN4Ukraine), присвяченого підтримці українських міст у досягненні кліматичної нейтральності. Незадовго до початку повномасштабного вторгнення наша громада стала першою в Україні, де проголосили Зелений Курс і попри виклики війни ми продовжуємо працювати в цьому напрямі, оскільки переконані, що подальше відновлення України має відбуватися відповідно до принципів цього документу, – сказав він. – Працюючи в межах цього стратегічного напрямку, ми охопили різні сфери життя нашої громади: міська мобільність, енергоефективність та перехід на відновлювану енергетику, створення “зелених” робочих місць та розвиток циркулярної економіки, просвітницька робота з мешканцями та співпраця з міжнародними партнерами в частині адаптації до змін клімату та зменшення впливу людини на довкілля.
Експерти консорціуму SUN4Ukraine зазначають, що були вражені високою зацікавленістю та якістю заявок від українських муніципалітетів, попри те, що агресивна війна Росії проти України триває. Комітету з відбору проєктів було складно відібрати лише 10 флагманських муніципалітетів, тому він вирішив збільшити їхню кількість до 12, щоб піти на зустріч їхнім прагненням до кліматичної нейтральності та реалізувати їхні ідеї для більш екологічного та сталого майбутнього.
Я хотів би подякувати багатьом українським містам, які висловили зацікавленість у тіснішій співпраці з Місією ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст. Щиро вітаю дванадцять флагманських муніципалітетів у родині Місії, — зазначив Патрік Чайлд, менеджер Місії та заступник генерального директора з питань довкілля Європейської комісії. — Через SUN4Ukraine ми можемо передати цінний досвід Місії міст щодо впровадження, управління та фінансування кліматичних заходів і трансформації міст.
Після відбору громад експерти SUN4Ukraine з ЄС та України працюватимуть разом із дванадцятьма флагманськими муніципалітетами над розробкою Планів кліматичної нейтральності.
Неймовірна мужність і стійкість українського народу вражають і надихають. Eurocities пишається тим, що координує проєкт SUN4Ukraine, який працюватиме з українськими містами над інтеграцією цілей кліматичної нейтральності у їхні плани відбудови, — зазначив Андре Собчак, генеральний секретар Eurocities.
Кожне місто отримає підтримку, яка відповідатиме його особливостям, з урахуванням загальнодержавних обставин, зокрема повʼязаних з війною викликів відновлення. Це допоможе містам подолати структурні, інституційні та культурні перешкоди на шляху до прогресу.
На наступному етапі флагманські муніципалітети співпрацюватимуть із містами Місії ЄС для міст, переходячи від обміну знаннями до дій. У рамках цих партнерств громади зможуть застосовувати ті експертні знання, які відповідають їхнім потребам у підвищенні спроможності. Громади обʼєднаються у пари з подібними до них містами ЄС — зокрема з тими, які стикаються зі схожими викликами у досягненні кліматичної нейтральності.
Надалі SUN4Ukraine також запросить всі муніципалітети, які відгукнулися на конкурс до участі в проєкті, приєднатися до Кліматичного хабу українських міст з метою обміну інформацією та ідеями щодо впровадження найкращих практик кліматичної нейтральності для відновлення та сталості України.
Для нас честь і привілей працювати з незламними та амбітними українськими громадами, і ми з нетерпінням чекаємо на спільну розбудову широкої європейської сталої мережі міст з нульовими викидами, — зазначила Леся Тимошенко, координаторка SUN4Ukraine.
Стала мережа кліматично нейтральних міст України (SUN4Ukraine)
Стала мережа кліматично нейтральних міст України (SUN4Ukraine) започаткована у травні 2024 року в рамках Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст і отримала фінансування через програму «Горизонт Європа». Це чотирирічний проєкт, покликаний підтримувати українські міста у досягненні кліматичної нейтральності.
У відповідь на серйозні потрясіння, спричинені агресивною війною Росії проти України, цей проєкт зосереджується на системному та ефективному відновленні, відповідності кліматичним цілям і залученні громадян та зацікавлених сторін до досягнення кліматичних цілей України.
Нагадаємо, гімназія №6, школа №33, ліцеї №7 та №17 отримали престижну міжнародну відзнаку "Climate Action Project School of Excellence". Вони увійшли до топ-250 кращих шкіл світу. Вінницьких школярів та педагогів з таким досягненням привітав міський голова Сергій Моргунов на своїй сторінці у фейсбук.