Вінниця отримала шанс стати лідером у створенні доступного, екологічного й комфортного житла
Вінниця робить черговий крок до сталого розвитку, долучившись до європейської ініціативи Smarter Finance for EU (SMARTER4EU), яка спрямована на впровадження інновацій у сфері зеленого житлового будівництва. Завдяки участі в цьому проєкті місто матиме можливість не тільки отримати передовий досвід європейських країн, а й стати одним із лідерів у створенні доступного, екологічного та комфортного житла в Україні.
Днями директорка «Інституту розвитку міст» Янна Чайковська взяла участь у конференції Better Homes 2024, що фокусувалась на інноваціях та інструментах фінансування для будівництва зеленого житла. Під час події, чотири українські громади, серед яких Вінниця, Рівне, Миколаїв та Ковель, підписали меморандуми про взаєморозуміння з проєктом SMARTER4EU, висловивши готовність стати драйверами розвитку тематики зеленого будівництва в Україні. А те, як цей напрям нині розвивається в країнах Європи, могли побачити на прикладі ірландської столиці Дублін.
Проєкт SMARTER4EU – це дворічна ініціатива, яка впроваджується за підтримки Європейського Союзу в межах програми Life. Його мета полягає у поліпшенні політики житлового будівництва в країнах Європи, зокрема в Україні.
Від нашої країни участь в цьому проєкті беруть:
- Association Energy Efficient Cities of Ukraine
- EUEA/Європейсько-Українське Енергетичне Агентство.
Як розповіла Янна Чайковська, в Ірландії вони побачили багато прикладів якісно побудованого житла за зеленими стандартами, які доступні для різних категорій людей.
Українські міста мають різні виклики, але створення комфортних, якісних та безпечних умов для життя мешканців є однією з ключових цілей для всіх муніципалітетів. Тому спільно з партнерами плануємо розробляти певні пілотні кейси та залучати додаткове фінансування, зокрема на тестування моделей житла, які ще не працювали в Україні раніше, – зазначила Янна Чайковська.
Міста, що долучились до SMARTER4EU, готові виступити одними з ініціаторів розвитку української нормативної бази у сфері зеленого будівництва і зеленої іпотеки на національному рівні, взявши за приклад наявний досвід окремих країн ЄС. Громади також висловили готовність до впровадження локальних пілотних проєктів у цій сфері, зокрема, створенні можливостей для забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом, що базується на інструментах зеленого будівництва.
Також Янна Чайковська нагадала, що ще у 2022 році комунальні підприємства Вінницької міської ради «Агенція просторового розвитку» та «Інститут розвитку міст» розробили «Кризовий план житлового будівництва у Вінниці», що є гарним початком для створення якісніших стандартів житла. Цей документ допомагає Вінниці спілкуватись однією мовою з партнерами ЄС у проєктах щодо покращення житлової політики.
Нагадаємо, тринадцяте муніципальне житло вже на фінішній прямій. Десятиповерхівку по вулиці Привокзальній, яку розпочали зводити у 2023 році, скоро введуть в експлуатацію. Нові квартири, за ціною нижче ринкової, тут отримають сотні вінничан.