Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

16:26 14.06.2023

Більше року тому з Києва до Вінниці переїхали Lord of Boards - видавництво, а також інтернет-магазин настільних ігор. Ці бізнеси заснувало подружжя вінничан Роман і Вікторія Козумляк, щоб поширювати культуру настільної гри в Україні, і що важливо - українською мовою. Цьогоріч вони навіть видали настільну гру, розроблену вінничанином.

Про це інформують на офіційному туристичному сайті Вінниці.

Роман і Вікторія заснували Lord of Boards у 2018 році в Києві. У столицю переїхали у зв’язку зі зміною роботи в далекому 2011 році. Роман тоді працював у банківській сфері, а Вікторія, до декретної відпустки, - бухгалтером.

Колись в магазині настільних ігор нам попався консультант, який закидав термінологію, навантажив… І замість того, щоб піти з магазину задоволеними і з покупками, ми пішли з відчуттям того, що взагалі нічого не розуміємо. Тоді ми й вирішили спробувати запустити магазин настільних ігор, де можна було б цей світ відкривати для таких як ми: хто зацікавлений, але не дуже в цьому розуміється, - розповів Роман.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Інтернет-магазин Lord of Boards починався з сайту і двох стелажів ігор у квартирі. За два роки, у 2020-му, Роман і Вікторія відкрили невеличкий магазин у ТРЦ і заснували однойменне видавництво настільних ігор Lord of Boards Publishing. А ще за рік переїхали на Оболонську набережну і відкрили там не лише магазин, а й клуб настільних ігор.

З початком повномасштабної війни сім’я з дітьми переїхала до Вінниці. А згодом, коли вибуховою хвилею пошкодило їхній склад з іграми у Києві, вирішили релокувати до нашого міста ще й бізнес.

Зараз в асортименті магазину Lord of Boards - більше тисячі найменувань настільних ігор: від простих дитячих, типу "Піцаманія", до ігор зі складними стратегіями, як от "Twilight Imperium" чи "Немезіда: Локдаун"; від ігор розроблених українцями до світових бестселерів. Близько 40 з них видано саме в локалізації видавництва Lord of Boards Publishing. Також в асортименті магазину - понад 800 найменувань коміксів і різноманітні аксесуари: органайзери, протектори для захисту карток, кубики, фішки тощо. Всі ігри переважно українською мовою. Також велика кількість ігор є англійською.

Зановники Lord of Boards розповіли про: 

  • те, як працює українське видавництво настільних ігор,
  • про спільноти фанатів настільних ігор, і хто це такі;
  • тотальне засилля російських ігор в Україні до 24 лютого минулого року;
  • навіщо грати в настільні ігри;
  • які вони бувають, і як у цьому різноманітті вибрати щось для себе.

Про видавництво настільних ігор

Це дуже подібна історія до видавництва книг: є автор, який пише книгу, а є видавництво яке її видає, займається промоцією, реалізацією і так далі. Більшість настільних ігор, звісно, закордонних авторів. Але вони всі видаються українською мовою. В цьому й полягає роль нашого видавництва. Ми йдемо до власника прав на якусь гру, узгоджуємо всі умови, отримуємо файли, а наша команда (це перекладачі, редактори, верстальники і так далі) готують ці файли до друку. Далі ми друкуємо наклад гри і займаємося її реалізацію, - каже Роман Козумляк.

За словами засновника видавництва, у 2020 році - випустили одну чи дві гри, за 2021-й - приблизно десять, за минулий рік - 20. Цьогоріч вже десяток зроблено, а до кінця року має бути приблизно 30 нових ігор.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Мінімальний наклад, де починається взагалі якась розмова, це тисяча примірників мінімум. Якісь ігри випускають по півтори по дві тисячі. Знову ж таки - в закордонних видавців є свої вимоги. Наприклад, по всесвітньо відомій грі "Квиток на потяг" (вона дуже стара і дуже популярна) мінімальний наклад 2000 штук. Хочеш менше - купуй англійською.

На сьогодні у нас як у видавництва більше сорока клієнтів точно є. Це магазини, торгові мережі і дистриб’ютори з Харкова, Дніпра, Одеси, Львова, Рівного, Хмельницького, Чернівців, Івано-Франківська, Тернополя… Про Київ взагалі мовчу, - каже Роман. - А клієнти магазину - вся Україна і трішки Польщі. Ми купуємо ліцензії здебільшого за кордоном. Це на сьогодні вже більше 40 різних ігор з 12 країн. А цього року почали пробувати співпрацювати вже й з українськими авторами.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Гра "Перекуп" вінничанина Олександра Куксіна

Виявляється, у Вінниці є такі чоловічі клуби, де на вихідні, на кілька годин чоловіки збираються пограти в настільні ігри. І минулого року, коли підприємці переїхали з Києва, Роман випадково потрапив в таку компанію з автором цієї гри.

Це Олександр Куксін. Він сам любить грати в настільні ігри, а власну вирішив створити після того, як зіткнувся з проблемою купівлі авто на вторинному ринку. Роки два він її робив, тестував на друзях, придумував персонажів… Ми в цю гру зіграли, мені вона сподобалася, і я кажу: давай видамо. Команда видавництва допомогла трішки її допрацювати, підготувала все до друку, і в лютому цього року ми її видали. Понад 600 примірників цієї гри вже розійшлося по Україні. Друкувалась вона теж в Україні - у Харківській типографії, - розповідає Роман Козумляк.

Натомість ігри, які видає Lord of Boards Publishing, особливо зі складним геймдизайном, виготовляють за кордоном. Роман розповів, що це може бути конкретна типографія у Німеччині (на вимогу правовласника гри), або ж у Китаї, якщо гра має складні компоненти (пластикові мініатюри, дерев’яні фігурки тощо).

Як повномасштабна війна вплинула на ринок настільних ігор?

До 24 лютого минулого року український ринок настільних ігор приблизно на 80% складався з ігор російських видавництв. Вони ходили тут як в себе вдома: мали представництва, офіційних імпортерів…. Росіяни навіть викуповували права в міжнародних видавців на ігри на території України, на українську мову, але ніколи їх не видавали українською.

Такий-собі формат рейдерства. Відповідно - тотальне засилля російських ігор. Для українських видавництв була невеличка шпаринка для розвитку. А зараз, навіть в умовах загального падіння економіки, загального падіння попиту (приблизно на 30-40%), є певне зростання за рахунок того, що ми заміщуємо російські ігри українським продуктом. Якщо порівнювати, то книжковий ринок законодавчо захистили досить давно. І як тільки його захистили від російського, в нас стався бум книговидавництва. Натомість ринок настільних ігор застряг десь поміж книжками й іграшками. В нього не було такого захисту, відповідно це дозволило росіянам топтатися тут як вони хотіли. - розповідає Роман Козумляк. - По-друге, через недосконале законодавство з точки зору захисту прав інтелектуальної власності, а також невисоку купівельну спроможність населення, в Україні - рай для піратів. Наприклад, права на гру "Монополія" належать, здається, американській компанії Hasbro. Але якщо ми підемо в будь-який мережевий магазин, побачимо "Монополію" по-українськи, по-вінницьки, по-київськи, по-харківськи, "ЗСУ-шну" і так далі… Це все - історія про крадіжку.

апа

Крім цього суттєво впав попит на категорію дитячих ігор. Знову ж таки, багато дітей виїхали з України. Засновник видавництва каже, що якщо говорити про сімейні ігри, ігри складні, для поціновувачів, то там ситуація краща.

Чому люди грають в настільні ігри?

Настільна гра - це надзвичайно крутий універсальний інструмент, який закриває багато потреб. Власне, з чого все й почалося… У нас є двоє дітей. І коли ти багато працюєш, можеш менше часу проводити з сім’єю. З іншого боку, часто батьки втомлюються на роботі. А з дітьми, з підлітками постійно потрібно комунікувати. І от саме настільні ігри є найпростішим і найдієвішим інструментом налагодження комунікації: з дітьми, дорослі між собою, з друзями, в сім’ї… Тому що граючи ти відпочиваєш, отримуєш задоволення, знімаєш стрес… І під час цього відбувається неймовірне спілкування і обмін енергетикою. Дуже часто і діти, і дорослі (на що вони не звертають увагу) відкриваються під час гри. І коли ти ловиш цей момент, коли ви на одній хвилі, як ви разом налагоджуєте контакт, від цього неможливо відмовитись. Це лише питання правильно підібраної конкретно для вас гри, - каже Вікторія Козумляк.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Вікторія зазначає, що настільні ігри дозволяють краще розуміти один одного та пізнавати своїх дітей. Але також це доступний спосіб щось пояснити, або навчити. До того ж настілки розвивають увагу, вчать думати і взаємодіяти в колективі. Так, за словами Вікторії, розвиваючі та навчальні ігри дуже часто використовують вчителі у приватних школах. А HR-менеджери купують для працівників великих компаній настілки зі стратегіями, щоб подивитись, як вони працюють в команді.

Про фанатів настільних ігор і хто в основному їх купує

Основна аудиторія, хто купує настільні ігри, це бородаті "хлопчики" у віці від 25 і до 50 років. Також це сімейні пари. Але якоїсь прив’язки, що це дозвілля виключно для певної групи - ні. В настільні ігри бавляться і стоматологи, і вся індустрія креативної економіки, IT взагалі майже все, лікарів багато (в тому числі і в Вінниці), юристи… Дуже часто в таких форматах, клубів настільних ігор, люди знаходять один одного, тому що це хобі дуже сильно об’єднує, - зазначає Роман Козумляк.

Засновники Lord of boards кажуть, що вони за те, щоб настільні ігри максимально поширювались і розвивалися як вид інтелектуального дозвілля. Серед сімей, дружніх компаній, дітей, одружених пар і колег.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Так, наприклад, у 2022 році, разом з відділом молодіжної політики Вінницької міської ради та Вінницькою молодіжною радою, вони організували проєкт "ІгроДвіж", в рамках якого відбулось 50 заходів. Це був формат клубу настільних ігор, який діяв безкоштовно за попередньою реєстрацією. В рамках цієї ініціативи зокрема організовували заходи для діток військових і ВПО - щоб розрадити, підняти їм настрій, дати інструменти саморозвитку і можливість спілкування.

Ця ініціатива досить гарно пропрацювала минулого року, і далі переросла в дещо інший формат. В такому виді дозвілля зацікавилося студентське самоврядування, до нас почали звертатися університети, і наразі ми вже працюємо з трьома вишами Вінниці. У нас є велика база відкритих ігор (це наша колекція з клубу на Оболонській набережній у Києві). Студенти збирають охочих пограти, заповнюють заявку, грають в настільну гру і повертають її назад, - говорить Роман Козумляк.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Як зорієнтуватися у світі настільних ігор і вибрати щось для себе чи на подарунок?

Світ настільних ігор настільки великий, що недосвідченому користувачу можна легко в ньому розгубитися. Тут на допомогу можуть прийти сайти магазинів, де є багато фільтрів і категорій. Настільні ігри можна підібрати залежно від кількості гравців та їхнього віку, за тривалістю партії, за жанром, тематикою, механікою гри… Це можуть бути ігри для сім’ї, для дітей чи для дорослих (18+), для одного, для компанії, в дорогу, на подарунок, для вечірок, ігри українських видавництв, закордонні тощо. Зокрема на сайті Lord of Boards дають ще детальні описи кожної гри, що дозволяють зрозуміти, чи підійде вона саме вам. А в соцмережах свого інтернет-магазину публікують новинки ігор і роблять тематичні добірки. Також велику роль відіграють менеджери і консультанти.

Ви можете спокійно зателефонувати нам, чи прийти в офіс, і наші менеджери проконсультують та допоможуть з вибором. У нас на полицях представлений весь асортимент і є всі можливості для розрахунку. Вам головне зрозуміти, якою кількістю гравців ви будете грати, в якому колі (з дітками чи без них), який у вас досвід у настільних іграх (чи вам щось для початківців, чи для поціновувачів). Може якусь ви тематику не сприймаєте взагалі, а якусь обожнюєте. І під все це можна підібрати. Багато є ігор, наприклад по сюжету "Зоряних війн", про кіновиробництво, про виробництво кави, дитяча "броділка" по замку, про захист тварин… Плюс на ютуб-каналі ми робимо відеоправила до ігор, які самі видаємо. Ви можете подивитися про що гра, як вона грається, чи буде вона для вас зрозуміла, чи занадто складна, і вже прийти з готовим вибором, - розповідає Роман Козумляк.

Вінницьке видавництво планує випустити до 30 настільних ігор цьогоріч

Повірте, якщо та людина, яка буде вас заводити в цей світ (друзі, чи якісь консультанти в магазинах), зуміє підібрати таку настільну гру, яка максимально відповідатиме вашим інтересам (чи то якоюсь тематикою, чи то всесвітом, чи то настроєм), далі вас не спинити, - каже Роман.

Нагадаємо, молодь Вінниці запрошують приєднатися до клубу настільних ігор "ІгроДвіж", який діятиме щосуботи з 16:00, за адресою: вул. Магістратська, 80. Вінничан запрошують приєднатися до команди "ІгроДвіж" та провести час з користю.

Читайте також

З окупованого Херсона в Австралію Як живеться українським біженцям за кордоном
З окупованого Херсона - в Австралію. Як живеться українським біженцям за кордоном
Детальніше
До маріупольців у Вінницькій області виїжджатиме мобільна група
До маріупольців у Вінницькій області виїжджатиме мобільна група
Детальніше
У Вінниці маріупольці можуть пройти курси з перекваліфікації
Завжди хотіла спробувати себе в ролі кравчині: вчителька з Маріуполя пройшла курси перекваліфікації у Вінниці
Детальніше
У Вінниці дітям з вразливих категорій роздали хромбуки від міста-побратима
У Вінниці дітям з вразливих категорій роздали хромбуки від міста-побратима
Детальніше
У Вапнярській громаді облаштували житло для ВПО на час осінньо-зимового періоду
У Вапнярській громаді облаштували житло для ВПО на час осінньо-зимового періоду
Детальніше
Війна змінила її життя історія української біженки Олександри Пендраковської у Франції
Війна змінила її життя: історія української біженки Олександри Пендраковської у Франції
Детальніше