Вінничанам розповіли про легендарні дерева-старожили міста

Вінничанам розповіли про легендарні дерева-старожили міста

Сьогодні 12:31

В їх гіллі вчувається шепіт легенд. Саме про такі дерева-старожили йшла мова на зустрічі головного архітектора Вінниці Євгена Совінського з містянами, що відбулась у дружній неформальній атмосфері. 

Під час спілкування всі охочі мали змогу дізнатися про пам’ятки природи та практичний досвід втілення подібних знань для репрезентації та розвитку туристичних проєктів у громаді. Захід відбувся у межах діяльності Бюро охорони культурної спадщини ВМТГ.

Як зазначив на початку зустрічі Євген Совінський, Вінниця є історичним містом. Такий офіційний статус мають лише десятки міст в Україні. Вікові дерева, що збереглися крізь час, відіграють у цьому значну роль та стоять поруч з історичним, архітектурним, археологічним та культурним надбанням.

За легендою, відтвореною фахівцями Музею Вінниці, саме дуб-велетень допоміг у XVII столітті зберегти документ про набуття нашим містом Магдебурзького права.

Тікаючи від переслідування, староста Захарка Сич сховав його у дуплі розлогого дерева, що й змінило хід історії. Адже місцеве самоврядування забезпечило розвиток Вінниці та становлення її як адміністративного центру, – розповів головний архітектор міста. – Дуб же отримав нове значення в історії міста. На пошанування цієї події, плануємо у найближчу річницю набуття Магдебурзького права найменувати одне з таких дерев на честь Захарки Сича.

Проте не дубом єдиним. У Вінниці можна побачити ще чимало рідкісних порід:

  • ялина Аянська, 
  • акація біла, 
  • модрина європейська, 
  • сосна Веймутова.

Деякі з них були завезені родиною Ґрохольських та висаджені у П’ятничанському парку.

Власне до їх збереження ми пропонуємо долучитися громадськості. А саме разом із нашим Бюро та ГО “U7” взяти участь у грантовому проєкті, заявку на який готуємо. Він передбачає маркування зелених довгожителів парку спеціальною позначкою, котра відображатиметься на гугл-мапі та свідчитиме, що наш об'єкт є частиною пам’ятки. В цьому разі зникне можливість спекуляції з будь-якої сторони: чи з позиції хулігана, який прийшов щось зламати, чи з позиції балансоутримувача або місцевого бізнесу, якому щось “заважає”, – зазначив Євген Совінський.

В цілому, з його слів, зелені насадження у місті на сьогодні потребують заходів підсилення уваги громадськості, серед яких є як комплексні, так і точкові, направлені на збереження одиничних об’єктів-старожилів.

Вікові дерева потрібно охороняти не тільки тому, що є пам’ятниками історії природи, а й тому, що зберігають неповторний генетичний код. Вони вижили попри урбанізацію міста, стихійні явища та катаклізми. Вони можуть слугувати безцінним матеріалом для досліджень, спрямованих на збереження та примноження біорізноманіття. Наше ж завдання – зберегти їх для нащадків, – наголосив головний архітектор.

Як це важливо – добре знає доцент кафедри будівництва, міського господарства та архітектури Вінницького національного технічного університету Оксана Хороша.

Жінка прийшла на зустріч зі своїми студентами, які вивчають тематику палацо-паркових комплексів.

Для молоді можливість взяти участь у такій зустрічі максимально корисна. Вони дізналися дуже багато інформації, яку потім зможуть використати при написанні власних наукових праць. І взагалі приємно, що відбувся відкритий діалог з молодим поколінням, де усі могли поставити запитання та долучитися до обговорення. Подібна популяризація означеної теми надзвичайно потрібна, - говорить Оксана Хороша.

По завершенні зустрічі, усі її учасники були запрошені до подальшої співпраці в написані гранту.

Нагадаємо, у Чернятинському фаховому коледжі Вінницького національного аграрного університету відбулася подія, яка об’єднала екологічну свідомість із національними традиціями — урочисте започаткування "Шевченкової діброви".

Читайте також

Вінничан запрошують у ретро-подорож Гайворонським експресом
Вінничан запрошують у ретро-подорож Гайворонським експресом
Детальніше
Вінничан запрошують в однойменний тур до Буковини
Вінничан запрошують в однойменний тур до Буковини
Детальніше
Вінничани висадили «Сад Підтримки» на честь Героїв, які стали на захист України
Вінничани висадили «Сад Підтримки» на честь Героїв, які стали на захист України
Детальніше
Вінницький Центр туристичної інформації змінив графік роботи
Вінницький Центр туристичної інформації змінив графік роботи
Детальніше
На пункті пропуску Могилів-Подільський прикордонники вилучили 49 артефактів
На пункті пропуску "Могилів-Подільський" прикордонники вилучили 49 артефактів
Детальніше
На Вінниччині висадили дубово-модриновий ліс в рамках програми “Зелена країна”
На Вінниччині висадили дубово-модриновий ліс в рамках програми “Зелена країна”
Детальніше