У Вінниці звітували про виконання бюджету міської територіальної громади за перший квартал року
Взяті зобов’язання щодо наповнення бюджету Вінницької громади та спрямування коштів на пріоритети «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота» – реалізовуються.
Про це за підсумками виконання бюджету ВМТГ за перший квартал поточного року сьогодні, 15 травня, відзвітувала директорка департаменту фінансів Вінницької міської ради Антоніна Лесь на засіданні виконавчого комітету. Документ отримав схвальну оцінку, тож вже незабаром його розглянуть депутати у сесійній залі.
Загалом за звітний період доходи бюджету Вінницької міської територіальної громади склали 1,8 млрд грн, що на понад 15% більше у порівнянні з першим кварталом минулого року, видатки – майже 1,7 млрд грн.

Як зазначила директорка департаменту фінансів ВМР Антоніна Лесь, попри загальну економічну нестабільність та виклики сьогодення, громада зберегла фінансову стійкість. Забезпечила надходження основних джерел доходів бюджету та виконання пріоритетних видатків, зокрема в сферах обороноздатності, підтримки соціально вразливих верств населення та функціонування критичної інфраструктури.
Водночас очільник Вінницької громади Сергій Моргунов закликав не зупинятися на досягнутому та продовжувати активно працювати над наповненням бюджету.
Це потрібно для того, щоб ми могли забезпечити всі три пріоритети, які разом визначили вже другий рік поспіль. І враховуючи те, що сьогодні досить велику суму будемо передавати реверсною дотацією до державного бюджету – за перший кварталу вона склала майже 133 млн грн, а в цілому за рік маємо віддати власних надходжень на суму 531 млн грн – нам необхідно спільними зусиллями збільшувати дохідну частину бюджету громади, – наголосив міський голова.
Згідно зі звітом за перший квартал, саме власні надходження продовжують відігравати основну роль у наповненні бюджету. У порівняні з відповідним періодом 2024 року вони зросли на 18%. У загальному фонді було закумульовано 1,7 млрд грн, з яких 234 млн (17%) – за рахунок трансфертів з інших бюджетів.
За власними доходами загального фонду забезпечено виконання плану звітного періоду та досягнуто зростання порівняно з І кварталом минулого року. Головними бюджетоутворюючими податками загального фонду є податок на доходи фізичних осіб, єдиний та акцизний податки, плата за землю та податок на нерухоме майно, які разом закумулювали 97,4% всіх власних доходів, – розповіла Антоніна Лесь. – Здебільшого такого результату вдалося досягти завдяки стабільній роботі бізнесу як місцевого, так і релокованого, створенню нових робочих місць.
Кошти, що надійшли дозволили виконати зобов’язання щодо фінансування захищених статтей бюджету. Їх частка у звітному періоді склала 66% видатків загального фонду, а це 989,4 млн грн. Решту суми (майже 660 млн грн), отриманої за рахунок власних доходів, розподілили відповідно до ключових пріоритетів громади.
Безпека та оборона
Нагадаємо, це є ключовим пріоритетом громади, на який при формуванні бюджету було передбачено 1,013 млрд грн. У звітному періоді на «Безпеку та оборону» спрямовували 216,8 млн грн, з яких майже 83% – на допомогу нашим оборонцям.
Кошти перераховувались як у вигляді субвенції державному бюджету (97,3 млн грн), так і на придбання безпосередньо міською радою та передачі військовим підрозділам найрізноманітніших матеріальних цінностей (82,6 млн грн). Зокрема, було закуплено 40 позашляховиків, 2 тисячі FPV-дронів тощо.

Значна увага за цим пріоритетом зосереджувалась також на реалізації безпекових заходів у громаді, на що з бюджету направлено 36,9 млн грн, частина з яких, зокрема на продовження робіт з будівництва трьох протирадіаційних укриттів у дошкільних навчальних закладах громади (ДНЗ №20, 36, 60), ремонт споруди цивільного захисту (укриття) у садочку №5, облаштування та утримання найпростіших укриттів та захисних споруд.
Стійкість
На посилення стійкості Вінницької громади в умовах воєнного часу, забезпечення стабільної роботи критичної інфраструктури, зміцнення економічної самостійності з бюджету у першому кварталі спрямовано 197,5 млн грн.
З них:
- 66,4 млн грн – для безперебійної роботи КП «Вінницяміськтеплоенерго»;
- 20 млн грн – на підтримку КП «Вінницяоблводоканал» з оплати послуг за постачання електричної енергії;
- 4,4 млн грн – на утримання в належному стані рухомого складу КП «Вінницька транспортна компанія».
Кошти бюджету також були спрямовані на збереження в належному стані вулично-дорожньої мережі та засобів регулювання дорожнього руху, проведення заходів необхідних для адаптації вулиць для маломобільних груп населення, в тому числі осіб з інвалідністю, збереження мереж зовнішнього освітлення, проведення аварійних робіт водопроводу та каналізації, прокладання зовнішніх інженерних мереж виробничих індустріальних парків, забезпечення санітарного стану території громади, – зазначила директорка департаменту фінансів.
З її слів, значну увагу було приділено й створенню безпечного, доступного, комфортного та безбар’єрного простору для маломобільних груп населення. А також забезпечення сприятливих умов ведення бізнесу, задля чого продовжують діяти програми з відшкодування роботодавцям витрат на придбання обладнання для виробництва електроенергії з ВДЕ та на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за новостворені робочі місця.
Турбота
На цей пріоритет, що передбачає турботу про родини та дітей загиблих воїнів та військових, які боронять нашу землю, а також соціально вразливих верств населення направили 245,6 млн грн.
Для підтримки родин загиблих Захисників та Захисниць України, ветеранів з бюджету громади було спрямовано понад 9 млн грн. Це грошова допомога на оздоровлення та лікування, оплату житлово-комунальних послуг, відшкодування муніципальної пільги на зубопротезування тощо.
Тут серед головних були також видатки на розвиток чотирьох ветеранських просторів, зокрема Вінницький міський ветеранський простір “Побратим”, що розпочав свою роботу цьогоріч у лютому.
Увесь спектр соціальних виплат та пільг, впроваджених у громаді, отримували й вразливі верстви населення. Видатки за цим напрямом склали 76,7 млн грн.
Також за рахунок коштів бюджету безкоштовним харчуванням забезпечені діти та учні пільгових категорій, діти Захисників та Захисниць, а також учні 1-4 класів. Варто зазначити, що таку ж можливість мають й усі учні початкової школи, для яких 30% вартості харчування сплачує міський бюджет та 70% - державний.
Такими є підсумки першого кварталу виконання бюджету громади 2025 року. Сьогодні продовжуємо роботу над його наповненням, спрямовуючи головні зусилля на ефективне використання коштів, з врахуванням ключових пріоритетів – “Безпека і оборона”, “Стійкість” та “Турбота”, – наголосила Антоніна Лесь.
Нагадаємо, створення інклюзивних груп в навчальних закладах, покращення харчування, ремонт і будівництво укриттів та функціонування літніх таборів. Загалом на освіту в Вінницькій громаді у 2024 році витратили 1 мільярд 300 мільйонів, з яких 470 мільйонів - кошти Вінницького бюджету.