У Вінниці встановили шість станцій моніторингу повітря

У Вінниці встановили шість станцій моніторингу повітря

15:54 24.11.2021
66

24 листопада у Вінницькій міській територіальній громаді підписали Меморандум про стратегічну співпрацю між виконавчим комітетом Вінницької міської ради та "Фрі Ардуіно". Документ передбачає співпрацю, спрямовану на захист навколишнього природного середовища від забруднення та дотримання основоположних свобод і прав людини на чисте та безпечне довкілля.

Про це інформує Вінницька міська рада.

Підписання Меморандуму дозволить розширити можливості моніторингу стану повітря у Вінниці, щоб вінничани могли бачити у режимі онлайн, яким повітрям дихають. Завдяки актуальним даним можна буде оперативно реагувати на виклики, причини забруднення та покращувати якість повітря.

Перед підписанням Меморандуму до присутніх звернувся заступник міського голови Андрій Очеретний.

Ми піднімаємо дуже актуальну тему, яка важлива не лише для України, а й для всього світу – захист природного середовища. Ми підтримуємо тенденції, які зараз відбуваються в Європі і світі – робити виробництва та побут більш екологічними. Вінницька міська рада взяла на себе зобов'язання працювати по європейському зеленому курсу. Міський голова Сергій Моргунов підтвердив, що ми у всіх галузях маємо дотримуватися екологічності. Наприклад, маємо тенденцію, що нові індустріальні потужності у нашій територіальній громаді спрямовані на екологічність, – каже Андрій Очеретний.

Також заступник міського голови нагадав, що нещодавно Вінниця посіла друге місце в конкурсі "Краще місто" категорії "Повітря" серед міст з понад 250 тис. населення.

Але нам не варто зупинятися, ми працюватимемо в цьому напрямку й надалі. Підписання Меморандуму є доцільним у рамках реалізації заходів "Програми державного моніторингу у галузі охорони атмосферного повітря агломерації "Вінниця" на 2021-2025 роки". У Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади  у пріоритеті №5 йдеться про доступне, безпечне та екологічно чисте середовище. Одним  із заходів цього пріоритету є інтегрована система моніторингу стану атмосферного повітря, якості води і забруднення ґрунтів. Я хотів би, щоб ми розуміли реальний стан повітря, причини і джерела його забруднення. Оперуючи достовірною інформацією, можна сформувати реалістичні плани для покращення якості повітря, – каже Андрій Очеретний.

Меморандум виконавчий комітет підписав з "Фрі Ардуіно", яка реалізує соціально-екологічний проєкт "Eco City" – громадський моніторинг якості повітря України. Голова Громадської організації "Фрі Ардуіно" Олексій Трелевський розповів, що наразі у Вінниці встановили шість станцій моніторингу повітря. Завдяки їм, вінничани можуть бачити поточний стан повітря на мапі.

Проєкт по встановленню станцій моніторингу якості повітря заснований на ідеї юних робототехніків-винахідників з міста Івано-Франківськ. Сьогодні ми поглиблюємо співпрацю з міською радою і у рамках Меморандуму пропонуємо ряд сфер взаємостратегічного співробітництва: поширення екологічної інформації, моніторинг за станом якості повітря, залучення населення до екологічного моніторингу, розвиток екологічної політики, – зазначив Олексій Трелевський.

Меморандум щодо стану атмосферного повітря підписали у Вінниці

Ми розпочали реалізацію проєкту "Чисте повітря для України". Працюємо з громадськими організаціями, які займаються питаннями забруднення повітря. Проте, основною нашою роботою в Україні є співпраця з університетами, муніципалітетами та міськими радами. Деякі університети вже встановили у себе моніторингові системи стану повітря. Також у наших планах облаштування системи оповіщення у разі критичного рівня забруднення повітря. У Чехії є значний досвід у напрямку покращення стану повітря і ми хочемо ним поділитися. Я вірю, що спільними зусиллями досягнемо чудових результатів, - зазначила менеджерка неурядової організації "Арніка" Марцела Чернохова.

Директор "Вінницький інформаційний центр" Сергій Бригадир розповів, які саме показники моніторять станції.

Датчики вимірюють два показники щодо пилу в повітрі. Наприклад, якщо показник 2.5 мкм (два з половиною мікрограми на метр кубічний) підвищений, то це відчувають люди, які страждають на астму і люди похилого віку -  у них ускладняється дихання, вони починають кашляти. Також датчики вимірюють рівень CO2, температуру повітря, вологість, швидкість вітру, – каже Сергій Бригадир.

Завідувач кафедри кафедри Системного аналізу та інформаційних технологій ВНТУ Віталій Мокін поділився досвідом університету з моніторингу якості повітря.

Наш університет підписав такий меморандум з "Фрі Ардуіно" 19 жовтня цього року. На минулому тижні ми встановили станцію, яка проводить вимірювання по 12 показникам і ця інформація вже доступна всім онлайн. Завдяки меморандуму ми очікуємо, що отримаємо доступ до всіх основних даних проєкту "Eco City" по Вінниці і зможемо аналізували їх та знаходити важливі закономірності, які дозволять покращити стан повітря у місті, - розповів Віталій Мокін.

Також під час підписання меморандуму був присутній заступник начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) атмосферного повітря Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Вадим Дяк.

Підписання меморандуму є серйозним кроком вперед у галузі моніторингу якості атмосферного повітря у Вінниці. Це дасть можливість нам, як контролюючим органам, спланувати заходи державного нагляду для перевірок щодо виявлення  об'єктів, які можуть забруднювати повітря", – зауважив Вадим Дяк.

Нагадаємо, Вінниця зайняла друге місце за результатами конкурсу "Краще місто" у категорії "якість повітря". Під час опитування враховували як статистику, так і відгуки людей.

Читайте також

За п'ять років кількість дітей в інклюзивних класах у Вінниці зросла більш ніж у десять разів
За п'ять років кількість дітей в інклюзивних класах у Вінниці зросла більш ніж у десять разів
Детальніше
У Вінниці розробляють Стратегію розвитку культури міста
У Вінниці розробляють Стратегію розвитку культури міста
Детальніше
У Вінниці відкрили територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
У Вінниці відкрили територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
Детальніше
У Вінниці встановили нові посадкові павільйони на зупинках громадського транспорту
У Вінниці встановили нові посадкові павільйони на зупинках громадського транспорту
Детальніше
Стіни дев’яти поверхів звели у другій секції будинку на Бортняка у Вінниці
Стіни дев’яти поверхів звели у другій секції будинку на Бортняка у Вінниці
Детальніше
У Вінниці з’явиться сучасний спортзал для занять єдиноборствами
У Вінниці з’явиться сучасний спортзал для занять єдиноборствами
Детальніше