У Вінниці відбулось засідання фокус-групи з управління побутовими відходами

У Вінниці відбулось засідання фокус-групи з управління побутовими відходами

12:30 21.08.2024

За участі представників влади, громадськості, бізнесу та експертів у Вінниці відбулось чергове засідання фокус-групи, які організовують у межах підготовки пропозицій до проєкту Плану управління відходами Вінницької міської територіальної громади. 

Таке дослідження у форматі відкритого дискусійного майданчика ініціював департамент відновлення та розвитку за участі департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міськради. 

У Вінниці відбулось засідання фокус-групи з управління побутовими відходами

Тема обговорення 20 серпня, вже четвертого за рахунком, стосувалася нинішньої ситуації з управління побутовими відходами. Окремо йшлося і про заходи, які потрібно здійснити, щоб зменшити їхній вплив на довкілля та здоров’я людей.

Як зазначають організатори, метою зустрічей є передусім окреслення векторів тісної взаємодії з громадянським суспільством у напрямі підвищення рівня свідомого ставлення до довкілля. І справа тут не стільки за утилізацією відходів, скільки за їхнім поводженням з обов’язковими сортуванням та можливістю переробки для подальшого вторинного використання сировини.

Саме такий досвід європейських країн лежить в основі Зеленого курсу Вінниці, затвердженого у перший рік повномасштабного вторгнення, що свідчить про його нагальність навіть попри виклики війни, котрі наразі змушена долати країна. Головні акценти кліматичної нейтральності, обов’язкової передумови для вступу в ЄС, є зменшення викидів парникових газів, енергозбереження та енергоефективність, раціональне використання біоресурсів та бережне ставлення до природного середовища, – каже директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська. – Власне, наше місто першим взялося за впровадження європейських стандартів й активно рухається у цьому напрямі. Важливим їхнім складником є, зокрема, робота з управління різними типами відходів.

Засідання фокус-групи з питань управління побутовими відходами відбулося у Вінницькому обласному молодіжному центрі «Квадрат» за участі провідних українських експертів, серед яких Володимир Бужан – керівник напрямку енергетика та клімат CIVITTA Україна, координатор проєкту ЄС з циркулярної економіки.

Він наголосив, що робота у форматі фокус-групової дискусії дуже важлива, оскільки дає можливість синхронізуватися на національному і місцевому рівнях.

Україна ще до початку повномасштабного вторгнення розпочала приєднання до Європейського Зеленого курсу. Питання управління відходами є невід’ємною його частиною. Ми взяли на себе багато зобов’язань, і саме стратегія, яку розробляємо, є вимогою Європейського Союзу. Ми знаємо, що передбачається обсяг фінансування для України на наступні п’ять років у формі грантів, асигнацій і кредитів у сумі 50 млрд євро, але щоб ними скористатися вже наступного року, нам треба затвердити низку нормативних актів та документів, зокрема в частині управління відходами. І це є обов’язковою вимогою, щоб розблокувати таке фінансування, – каже Володимир Бужан. – Управління побутовими відходами передбачає не просто захоронення чи спалювання. Європейська практика змушує нас відходити від цього і підштовхує до рециклінгу і повторного використання. Це якраз те, про що говорить розширена відповідальність виробника, зокрема що стосується упаковки. Кожен бізнес бере на себе зобов’язання по тому, щоб повторно використовувати її.

Презентували позитивні практики

Акцентували учасники дискусії і на необхідності впровадження освітніх програм для населення із формування культури роздільного збору відходів. Як можна це зробити на практиці зі свого досвіду розповів експерт Олексій Артюхов, розробник ґрунтовного проєкту щодо комплексної системи управління харчовими відходами, яким уже зацікавились США.

У Вінниці відбулось засідання фокус-групи з управління побутовими відходами

Крім того, увазі присутніх презентували позитивні практики, впроваджені на території громади в частині роздільного збору сміття. Це, зокрема, проєкт громадської сортувальної станції EcoShuttle, яка працює з 2019 року. За ввесь період на ній відсортовано близько 28 тонн відходів. Марія, координаторка проєкту, підкреслила, що рушійною силою команди EcoShuttle є екологічно свідома молодь, яка нині працює не лише за основним напрямом – сортування відходів, а й проводить екологічні лекції, заходи з ровесниками та донатить на потреби військових.

А Ірина Петрик, мешканка ОСББ «ГРІНС ВІННИЦЯ», розповіла про те, як правильно організувати та налагодити механізм сортування твердих побутових відходів серед населення. На сьогодні мешканці ОСББ ділять їх на декілька фракцій, зокрема відбирається скло, пластик, папір тощо. Важливо, що до цього процесу долучаються і діти, які швидко навчаються і починають розуміти необхідність такої діяльності.

Приємно, що вкотре ми бачимо велику зацікавленість людей, їх небайдужість та готовність до змін, – каже директорка департаменту відновлення та розвитку Вінницької міської ради Ольга Ремешевська. – Сьогодні ми почули також чимало запитань та пропозицій. Усі вони знайдуть своє відображення під час формування Плану управління відходами Вінницької міської територіальної громади.

Нагадаємо, як зазначили в департаменті відновлення та розвитку Вінницької міськради, доповідачі будуть висвітлюватися питання щодо поточної ситуації управління побутовим сміттям на території нашої громади. Нещодавно у місті також проходили аналогічні засідання фокус-груп, присвячені управлінню будівельних та медичних відходів.

Читайте також

Мешканець вінницької громади заплатить штраф за спалення гілля та листя
Детальніше
Побутові відходи з приватного будинку зливали у вінницьку ливневу каналізацію
Детальніше
У Брюсселі презентують дослідження, присвячене «зеленим» робочим місцям у Вінниці
Детальніше
Самозбір і зелений туризм: як працює екоферма «Щедрі Лани» під Вінницею
Детальніше
Як вінницькі ОСББ ефективно використовують сортувальні станції
Детальніше
У Вінниці створили вісім мобільних груп з протидії спалювання сухої рослинності
Детальніше