У Вінниці відбулась прем'єра нового фільму режисера-вінничанина Валерія Шалиги "Відлуння"
13 жовтня, напередодні відзначення Дня захисників і захисниць України, у Вінниці відбулась прем'єра військово-історичної драми режисера Валерія Шалиги "Відлуння". Стрічка розповідає про події Другої світової війни, зокрема перших місяців окупації у Вінниці та масове знищення євреїв 19 вересня 1941 року. Чимало сцен були відзняті на вул. Соборній та інших колоритних вуличках середмістя, де збереглись характерні будинки тих часів. У фільмі знялись відомі українські актори, серед яких Олексій Суханов, Ольга Олексій, а також наші земляки - громадський діяч Олександр Шемет та юний актор Марко Герцберг. У презентації стрічки взяв участь Вінницький міський голова Сергій Моргунов, за сприяння та підтримки якого знімався цей фільм. Як і два попередніх кінофільми Валерія Шалиги.
Влітку 2019 року Вінниця стала знімальним майданчиком для уже третього за останні роки фільму вінницького режисера Валерія Шалиги. Художній фільм «Відлуння» - військово-історична драма. Стрічка розповідає про події перших місяців окупації у Вінниці та масове знищення єврейського населення 19 вересня 1941 року. Це був один з наймасштабніших розстрілів євреїв на окупованій гітлерівськими військами території України. В стрічці події розгортаються в липні 1941 року у Вінниці, яка вже окупована нацистами. У фільмі використані спогади з книги В. Я. Куликова "Окупація Вінниці".
У картині показана доля молодого подружжя Хави і Абрама, а також лікаря Куликова, який намагається врятувати поранених військовополонених. Після загибелі однієї з єврейських сімей залишається маленький хлопчик Сьома, якого переховує у себе на горищі українка Маруся. Але про це дізнаються поліцаї. 19 вересня, у день, коли євреїв масово вивозили на розстріл, Маруся з хлопчиком намагається втекти з міста.
Прем'єру фільму планували на жовтень минулого року, але через суттєве погіршення епідситуації вона не відбулася. 13 жовтня 2021 року вперше стрічку презентували у Вінниці, а вже потім представлятимуть в інших містах.
Сьогодні презентацію стрічки відвідав міський голова Сергій Моргунов. Він не тільки підтримує ідеї вінницького режисера Валерія Шалиги щодо створення фільмів, а всіляко сприяє, аби задуми відомого режисера втілювались в життя. За підтримки очільника Вінниці побачили світ і дві попередні картини Шалиги - "Тримай біля серця" і "Таємна операція".
Сергій Моргунов розповів про те, як з'явився задум зняти фільм саме про події Другої світової війни, зокрема перших місяців окупації у Вінниці.
Я, як історик, почну з історії. У 2012 році мені порадили прочитати дуже цікаву книжку про історію Вінниці "Окупація Вінниці: 18.07.1941 року – 20.03.1944 року", яку написав Василь Якович Куликов. Автор книги був хірургом, він пережив окупацію у місті Вінниці. Ця книга нас дійсно зачепила за живе. Адже, по великому рахунку, період окупації Вінниці, крім як комуністичної хроніки, ніхто не висвітлював з людської точки зору, а лише з ідеологічної, принаймні з того, що я знаю. Це досить "жива" книга людини, яка пережила цю окупацію. Це спогади тих, хто пережив трагічні події, пов'язані з масовим розстрілом євреїв і не тільки євреїв Вінниці, – розповідає Сергій Моргунов. – Коли я зустрівся з Валерієм Шалигою і ми думали над тим, на яку тему можна зняти фільм, щоб він був пов'язаний з Вінницею, я згадав саме про цю книгу.
Міський голова порадив тоді Валерію Шалигі прочитати книгу.
Тоді Валерій Шалига зазначив, що точно так, як у книзі, він не може зняти стрічку, адже кіно та книга це різні речі, – згадує Сергій Моргунов. – У фільмі знімались відомі зараз вінничани, також саме вінничани, але які жили в той час, боролись з окупацією, переживали трагічні події, гинули, рятували один одного. Я думаю, за всі 658 років у Вінниці в кожному столітті були як трагічні події, так і події, які давали можливість місту розвиватися, завжди були люди, які створювали це місто. Дякую всім, хто долучився до створення цього фільму, у першу чергу Валерію Шализі, акторам і акторкам. Бажаю всім глядачам гарного перегляду та отримати емоції, які зачеплять за душу і за серце.
Режисер кінострічки Валерій Шалига також згадав за книгу "Окупація Вінниці: 18.07.1941 року – 20.03.1944 року".
Це дійсно дуже великий документальний і історично важливий твір. Звичайно в художньому кіно ми відштовхувались від книги та від подій, які відбувалися у Вінниці та Вінницькій області. Я, як автор сценарію, вивчав ці жахливі речі, мені потрібно було всю цю інформацію акумулювати в одному фільмі. Фільм триває дві години, для кінопрокату це забагато, але хотілось розказати все. Наскільки це нам вдалося, судитимуть глядачі. У фільмі ми зберегли ім'я Василя Яковича Куликова, цього історичного персонажу на екрані втілив актор Ігор Волков.
Крім Вінниці зйомки проходили у Мурованих-Курилівцях, Калинівці, Житомирі та Києві. У цій військово-історичній драмі знімалися Ольга Олексій, Олексій Суханов, Ігор Волков, В'ячеслав Ніколенко, Андрій Жила, Анна Тамбова, Петро Авраменко, Марія Моторна, Андрій Кронглевський, Ірина Бондаренко. Також дістались ролі і вінничанам - маленькому актору Марку Герцбергу та вінницькому громадському діячеві, а в минулому журналісту Олександру Шемету та представникам громадської організації "Жива історія".
Фільм "Відлуння" став ще одним кінонадбанням в історії кіно Вінниччини, зокрема у фільмографії вінницького режисера Валерія Шалиги. Це вже 3-й фільм режисера, знятий за останні 5 років у Вінниці. Перед цим були кінострічки "Тримай біля серця" про історію бійця АТО та події початку війни Росії проти України на Донбасі і "Таємна операція" про історичні події доби Визвольних змагань 1917-1921 років, пов'язані з міждержавною зустріччю у Вінниці Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського.
Нагадаємо, У Вінниці презентували фільм-нарис “Забути заборонено! Пам’ятати!”